قوانین اپل برای استفاده از دستگاه های iOS

بسیاری از کاربران دستگاه های iOS (منظور از دستگاه های iOS دستگاه هایی مثل آی فون – آیپادتاچ و آی پد هستند که سیستم عامل آنها iOS است) بدلیل عدم آگاهی از نوع استفاده از این دستگاه ها و نحوه کار با آنها یا این دستگاه ها را نمی خرند و یا بعد از خرید از خریدن آن پشیمان می شوند.

در یکسری پست های سریالی می خواهم آموزش استفاده صحیح و استاندارد از دستگاه های iOS رو به ترتیب بنویسم تا همه بتوانند از محصولات با کیفیت استفاده کنند. در این آموزش ها برنامه ها و روش های غلط مثل استفاده از برنامه های PhoneBux و اینها رو توضیح نمی دم. فقط و فقط روش های درست استفاده رو توضیح می دهم تا کسی به مشکلی بر نخوره. پس با اپلستان همراه باشید.

برای شروع قوانین اپل برای استفاده از دستگاه های iOS را خیلی ساده توضیح می دهم:

برای حمایت از قانون کپی رایت و همچنین ایجاد امنیت انتقال داده ها و … اپل استفاده از برنامه آی تونز و یا استفاده از برنامه اپ استور (اپ استور همان برنامه App Store در دستگاه های iOS است که می توانید با این برنامه بدون وصل کردن دستگاه به برنامه آی تونز برنامه های مورد نیاز خود را خریداری و یا برنامه های رایگان را دانلود کنید) در دستگاه های iOS برای استفاده از برنامه ها اجباری کرده است.

اپل عقیده دارد که هرکس می تواند هر چیز که نیاز دارد را بخرد و یا دانلود کند. ولی حق ندارد برنامه ها و یا هر چیز دیگری که خریداری و یا دانلود کرده را بطور غیرقانونی با دیگران به اشتراک بگذارد و یا بفروشد. حالا سوال اینجاست که اپل برای انجام شدن اینکار چه ترفندی دارد؟

اگر بخواهم خیلی ساده پاسخ این سوال رو بدم به صورت مثال اینطور می گم که شرکت اپل بر روی هر چیزی که می خرید و یا دانلود می کنید یک برچسب می چسباند که این برچسب همان اپل آی دی شما است. (چرا گفتم به صورت مثال٬ برای اینکه مکانیزم اینکار فنی است و نمی خواهم وارد مسائل فنی بشم) همانطور که توی مدرسه یک برچسب روی یک کتاب می چسبوندیم و اسم و فامیل و حتی کلاسمون رو روش می نویشتیم که مشخص می کردیم این کتاب برای ماست، اپل هم همین کار رو می کنه؛ یک برچسب روی اپلیکیشن می چسبونه و روی برچسب اپل آی دی شما رو می نویسه)

خب اپل آی دی چیست؟

اپل آی دی یک یوزرنیم و پسوردی است که برای ساخت آن باید از طریق برنامه آی تونز ثبت نام کنید. ساختن اپل آی دی رایگان بسیار آسان است و با کلیک روی لینک زیر ویدیوی آموزشی ساخت اپل آی دی رایگان را می توانید دانلود و مشاهده کنید و یک اپل آی دی رایگان برای خود بسازید.

http://www.applestan.com/archives/13501

وجود اپل آی دی حتی برای کامپیوتر و برنامه آی تونز هم الزامیست. بطور استاندارد شما باید کامپیوتر و برنامه آی تونز خود را با این اپل آی دی Authorize کنید. تا هر چیزی  که با برچسب اپل آی دی شما باشد از این طریق (یعنی استفاده از برنامه آی تونز) رد و بدل شوند.

Authorize  چیست؟

Authorize یک عملیات برای صدور جواز به برنامه آی تونز در کامپیوتر برای اتصال دستگاه iOS و مدیریت آن است. با رفتن به منوی Store و انتخاب گزینه Authorize this computer و وارد کردن اپل آی دی و پسورد آن در برنامه آی تونز می توانید این عملیات را انجام دهید. حالا در پست های بعدی بیشتر در این مورد توضیح داده خواهد شد.

حال اگر اپل آی دی که کامپیوتر و برنامه آی تونز خود را با آن Authorize کرده اید با اپل آی دی برچسب خورده روی برنامه های داخل دستگاه iOS شما یکی نباشد برنامه ها بعد از اتصال از روی دستگاه پاک می شوند. حتی اگر اصلا کامپیوتر و برنامه آی تونز خود را با اپل آی دی Authorize نکنید باز هم بعد از اتصال دستگاه iOS به آی تونز برنامه ها پاک می شوند.

پس یکی از مهمترین کارهایی که بعد از ساخت اپل آی دی می بایست انجام دهید Authorize کردن کامپیوتر و برنامه iTunes تان با آن اپل آی دی است.

حتما دیده اید که کسانی با دریافت مبلغی برنامه های اصلی را روی دستگاه شما می ریزند. این افراد با اپل آی دی خودشان و کامپیوتر و برنامه آی تونزی که با همان اپل آی دی که برنامه ها خریداری شده Authorize کرده اند برنامه ها را روی دستگاه iOS شما منتقل می کنند حالا اگر شما این دستگاه را به برنامه آی تونزی که با اون اپل آی دی Authorize نشده است وصل کنید تمامی برنامه ها پاک می شوند. خب حتما از خودتان سوال خواهید کرد که اون کسی که برنامه ها را روی دستگاه شما می ریزه اپل آی دی و پسورد خودش رو به شما هم بده که شما هم با اون اپل آی دی و پسورد برنامه آی تونز خود را Authorize کنید تا برنامه ها بعد از اتصال به آی تونز پاک نشوند.

ای کاش به همین راحتی ها بود اما اپل برای اینکار کپی کنندگان هم فکر کرده است؛ حداکثر ۵ کامپیوتر به طور همزمان می توانند با یک اپل آی دی Authorize شده باشند.  چون برای Authorize کردن باید کامپیوتر شما به اینترنت متصل باشه از روی سرور چک میشه که تا کنون چندتا کامپیوتر با این اپل آی دی هنوز Authorize هستند. حالا می فهمید که چرا اون طرف نمی تونه اون اپل آی دی و پسورد را به همه بده. پس اون دوست عزیزی که با دریافت مبلغ برای شما برنامه می ریزه بعد از ریختن برنامه ها به شما می گه که دستگاه را با آی تونز سینک نکن!

سینک یعنی چی؟

سینک یعنی همگام سازی. که عملیاتی اختیاری است که بعد از اتصال دستگاه iOS خود به کامپیوتر و باز کردن برنامه آی تونز توی همه بخش ها مثل برنامه٬ موزیک و ویدیو می تونید انجام دهید. برای مثال سینک در بخش برنامه ها یعنی “هرچی برنامه تو دستگاه iOS هست بریز توی بخش Apps تو برنامه آی تونز و همچنین هرچی برنامه تو بخش Apps در برنامه آی تونز وجود داره و در دستگاه iOS وجود نداره رو به داخل دستگاه منتقل کن!” البته میشه انتخاب کنید که مثلا فقط چند تا برنامه که شما مشخص می کنید به دستگاه منتقل شوند که در پست های آینده به طور کامل توضیح داده میشه.

 بهترین کار اینست که اگر دستگاه شما جیلبریک نشده ٬ به جای هزینه ای که می خواهید به فروشنده و افراد سودجو بدهید، کارت هایی بنام “آی تونز گیفت کارت” بخرید. این کارت ها دارای اعتبارهای ۱۰ ٬ ۱۵ ، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری هستند. با آنها می توانید خودتان برنامه های مورد نیاز و مورد علاقه خود را با اپل آی دی خودتون خریداری و یا دانلود کنید. در این صورت با یک بار خریده برنامه آن برنامه برای شما خواهد بود و حتی اگر از روی دستگاه شما پاک شود باز هم با اپل آی دی خوتون می تونید این بار رایگان از اپ استور تهیه اش کنید.

اگر توجه کرده باشید در بالا گفتم بهترین کار در صورتی که دستگاه شما جیلبریک نشده باشد حالا مگر جیلبریک شده باشه چی میشه؟

پاسخ: به طور کلی با جیلبریک می توان به فایل های سیستمی دسترسی داشت. حالا بعد از جیلبریک هکرها برنامه ای با نام App Sync آماده کرده اند که قسمتی از قوانین اپل رو به نفع دارنده دستگاه تغییر می دهد. با نصب آن بعد از جیلبریک این امکان برای شما فراهم می شود که اپل آی دی برچسب خورده روی برنامه ها را به اپل آی دی خودتون تغییر دهید. انگار که شما اون اپلیکیشن را از App Store خریده یا دانلود کرده اید! اینکار با جیلبریک فراهم می شود.اما این دلیلی نیست که برنامه آی تونز شما با اپل آی دی خوتون Authorize نشده باشه. برنامه AppSync فقط و فقط امکان نصب برنامه ها با یک اپل آی دیگر رو میده ولی توی بقیه کارها همچنان باید از سناریوی اپل پیروی بشه. پس Authorize کردن کامپیوتر از داخل برنامه آی تونز همانطور که در بالا گفته شد یکی از مهمترین کارهایست که باید حتما انجام بشه.

مثلا من با اپل آی دی Moosavi@applestan.com یک بازی مثل Infinity Blade II را با قیمت ۶.۹۹ دلار از اپ استور می خرم. بعد از خرید این بازی رو روی دستگاه iOS ام منتقل می کنم. دستگاه من جیلبریک شده و یا با ترفندهایی -که نیازی نیست توضیح بدم- این بازی رو کرک می کنم و به صورت یک فایل با پسوند .ipa از دستگاهم خارج می کنم. حالا این فایل که پسوندش هم .ipa هست رو به دوستم  که دستگاه اون هم جیلبریک شده و برنامه App Sync روی دستگاهش نصب کرده می دهم. برچسب اپل آی دی من که روی بازی Infinity Blade II خورده توسط برنامه  App Sync کنده میشه و بجاش برچسب اپل آی دی دوستم می خوره روش و دقیقا همین سناریوی اپل که در بالا گفتم ادامه می یابه! با این تفاوت که سیستم نظارتی اپل که برچسب ها رو چک میکنه گول خورده و یک برنامه که با یک اپل آی دی دیگه خریداری شده روی یک دستگاه با اپل آی دی دیگه نصب میشه. حالا اگر اون اپلیکیشن پولی باشه که دیگه چه بدتر! اینجاست که به برنامه نویس اون اپلیکیشن هم ضرر وارد میشه. چون دوستم پول اون رو که نداده! حتی اون می تونه اون برنامه رو در اختیار افراد دیگری که اونها هم دستگاهشون رو جیلبریک کرده اند و بعد از جیلبریک برنامه App Sync رو نصب کرده اند بده. این یکی از عمده دلایلی است که همه به دنبال جیلبریک کردن دستگاهشون هستند. البته یک عده هم دستگاهشون رو به دلایل دیگه جیلبریک می کنند ولی همچنان پول اپلیکیشن ها رو پرداخت می کنند. سعی کنید از دسته دوم باشید! البته جزو دسته دوم بودن تو این مملکت که واحد پولیش در مقابل ارز های دیگه مثل دلار بی ارزش است خیلی خیلی سخته!

به هر حال این بود پایان قسمت اول از پست های سریالی راهنمای استفاده از دستگاه های iOS. منتظر پست های بعدی باشید.


تبلیغات متنی

تهیه شده توسط تیم تحریریه اپلستان

تاریخ شروع فعالیت اپلستان : خرداد ۱۳۸۸

در مجموع 2874 مطلب در اپلستان منتشر شده است.

youtube instagram

برچسب ها: , , ,

347 دیدگاه برای “قوانین اپل برای استفاده از دستگاه های iOS”

 1. امیر
  ۲۶. آبان, ۱۳۹۳ در ۱:۰۱ ب.ظ #

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من گوشی آیفون ۵ خودم رو به ios8 آپدیت کردم
  ولی متاسفانه از وقتی آپدیت کردم هر بار که موزیک هام رو روی گوشی میریزم میبینم که به قسمت موزیک منتقل شده و بعد از مدت کوتاهی خود به خود کل موزیکها از روی گوشی حذف میشوند
  من برای انتقال موزیک از برنامه تانگبو استفاده میکنم که قبل از آپدیت هم استفاده میکردم ولی به این مشکل بر نخورده بودم.
  لطفا علت این مشکل و راه حل آن را راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

 2. Niya
  ۳۰. آبان, ۱۳۹۳ در ۳:۴۷ ق.ظ #

  سلام من تازه اپل آس ۶گرفتم ولی هیچی ارش بلد نیستم باید چیکار کنم أصلا کار با أیفون بلد نیستم هیچی برنامه هم رو گوشیم نریختم
  الان إز مارکت که میخام خرید کنم میگه اپل أیدی میخاد
  أین چجوربه؟هزینه داره؟بعضی سایتا وایش هزینه گذاشتن جریان چیه میشه ممکن کنید و به توضیحی بدین بم ممنون میشم

  • صالح
   ۲۸. آذر, ۱۳۹۳ در ۵:۱۹ ق.ظ #

   واسه استفاده از این گوشب اید اوا یکم در باره اپل وایفون مطالعه داشته باشی مخصوصا در باره اپا ایدی که خیلی مهم هست چون اگه درست ازش استفاده نکنی ممکنه بعد از اپدیدت به ورژن بالاتر ازتون اپا اید بخواد که شما یادتون رفته یا به هردلیلی نمیدوند اون وقته که ایفون خودتون رو باید دور بندازید چون ارزش یه لنگه دمپایی رو هم نداره!!این بلا به وسیله ایفون 4 خودم سرم اومد که میگم اخرشم 400 تومن دادم مادر برد عوض کردم .فقط اطلاعت خودتون رو بالا ببرید وبه کسی ندید براتون برنامه بریزه غیر جلبریک کردن که فضیش فرق داره اولاز همه هم اپل ایدی بسازی وخودتون هم بسازید چون خیلی مهم هست سوالات امنیتیش رو هم حتما وحتما یه جا یادداشت کنید که بهش دسترسی کامل داشته باشید

 3. Sara
  ۱۰. آذر, ۱۳۹۳ در ۳:۰۶ ب.ظ #

  سلام من تازگیا ایفون ۵ خریدم و فروشنده با اپل ایدی خودش برام برنامه ریخت ،سوالم اینجاست ک من وقتی گوشی رو تحویل گرفتم اپل ایدی شخص فروشنده رو با اینگه رمزشو نمیدونستم از تو تنظیمات sign out کردم :/ میخام بدونم اون شخص میتونه به اون برنامه هایی ک نصب کرده دسترسی داشته باشه یا نمیتونه:/

  • M.ardani
   ۲۲. شهریور, ۱۳۹۴ در ۱۱:۴۶ ق.ظ #

   سلام خدمت شما دوست عزیز…
   باید به عرضتون برسونم که خیر. هنگامی که شما اپل آیدی طرف مقابل( همون شخص فروشنده) را ساین اوت(sign out)میکنید اون شخص دیگر توانایی استفاده از برنامه هایی که شما با اپل آیدی خودتان دانلود میکنید را نخواهد داشت. اما احتمالا به روی برنامه هایی خودش با اپل آیدی خود به روی آیفون شما نصبی کرده است میتواند دسترسی داشته باشد.(بهتر است برای جلوگیری از این احتمال) روشی را ک ذکر خواهم کرد را به کار بگیرید! راه حل عملی این است که شما بعد از ساین اوت کردن اپل آیدی طرف مقابل در قسمت (itunes and App store) اپل آیدی خود را وارد نمایید سپس برنامه هایی را که ایشون(شخص فروشنده)بر روی آیفون شما نصب کردن تک تک حذف کنید و هر برنامه یی را که حذف کردید با اپل آیدی خود دوباره از اپ استور دانلود کنید… ( این کار کمی طولانی به نظر میرسد اما در هنگام آپدیدت کردن برنامه هایی که شخص فروشنده با اپل آیدی خود بر روی آیفون شما نصب کرده است به مشکل بر میخورید زیرا باید پسورد اپل آیدی ایشون رو بلد باشید. اما با روش یاد شده فوق دستگاه شما هنگامی که برنامه ای به آیپدیت نیاز داشته باشد درخواست پسورد اپل آیدی شما را میکند) به بیان دیگر هر برنامه ای که در ابتدا با هر اپل آیدی ای نصب بشود هنگام آپدیت,پسوورد همان اپل آیدی که برنامه با آن نصب شده است را میخواهد.
   با آرزوی بهترینها برای شما دوست عزیز

 4. khorram
  ۱۰. دی, ۱۳۹۳ در ۶:۱۸ ب.ظ #

  سلام
  و تشکر از وقتی که میگذارید
  لطفا بفرمایید وقتی از اپ استور برنامه ای را که هم برای ایفون هست وهم برای ایپد و ما ایفون ان را خریداری میکنیم اگر برای ایپد هم بخواهیم باز باید خرید کنیم
  تشکر

 5. saba
  ۱۱. دی, ۱۳۹۳ در ۶:۵۱ ب.ظ #

  سلام ،اپل ایدیمو به کسی دادم وقتی دانلود میکنه برای منم دانلود میشه میخواستم بدونم از حجم منم کم میشه یا فقط کسی که دانلود کرده ؟؟؟

 6. Pouya
  ۱۵. دی, ۱۳۹۳ در ۶:۰۸ ب.ظ #

  سلام من أیفون ۵ جلبریک داشتم بعد بکاب به ٨.١.٢ ارتقا دادم اما بکابی که سیو بود پیدا نمیکنم

 7. سبحان
  ۲۵. دی, ۱۳۹۳ در ۴:۱۱ ب.ظ #

  سلام من میخواهم یک بازیه انلاین مو اپدیت کننم ولی چون یکی دیگه برام بازیو ریختن اپل أیدیه اون میاد نه اپل أیدیه من چه کار کنم

 8. حامد
  ۲۷. بهمن, ۱۳۹۳ در ۵:۴۲ ب.ظ #

  سلام میبخشید من اپل 6 خریدم طرف کلی اپلیکیشن روش نصب کرد. بعد من اپل ایدی ساختم و همه اونورو پاک کردم. حالا با آیتونز هر کاری میکنم نمیتونم تو گوشیم برنامه بریزم و erorr میده
  ایتونز رو سیستم authorize کردم ولی sync نمیشه، چون میگه قبلا با اپل آیدی دیگه که مال فروشنده است sync شده و با اپل آیدی خودم نمیشه… راه حل لطفا. ممنونم

 9. ابوالفضل
  ۲۷. اسفند, ۱۳۹۳ در ۹:۵۶ ب.ظ #

  با توجه به اینکه اپل ایدی کلا رو پنج سیستم قابل ساین است ایا لازم است بعد از ساین در هر کامپیوتر Authorize را از ان حذف کنیم؟؟؟
  و کلا چطور چه رو کامپیوتر و گوشی Authorize را متوقف کنیم؟؟؟

 10. محسن
  ۲۸. اسفند, ۱۳۹۳ در ۱:۰۹ ق.ظ #

  با سلام خدمت شما دوستان و مدیریت سایت
  از توضیحات بسیار کامل و دقیق شما ممنون هستم
  من اپل ایدی رو درست کردم اما وقتی میخوام از آیتونز و یا گوشی لاگین کنم بدون فیلتر شکن نمیتونم لاگین شم!! برای همه همینطوری هستش یا اینکه من توی مراحل ساخت اپل ایدی اشتباهی انجام دادم؟ممنون میشم از راهنماییتون

 11. hamid
  ۱۴. اردیبهشت, ۱۳۹۴ در ۱:۲۷ ب.ظ #

  سلام میخواستم توضیح بدین که چه جوری میشه برنامه های کرک شده رو بدون نیاز به اپل ایدی روی ایفون4نصب کرد باتشکر

 12. ارمین
  ۱۴. اردیبهشت, ۱۳۹۴ در ۱:۳۲ ب.ظ #

  سلام چطوری میشه ازبرنامه های کرک شده بدون اپل ایدی روی ایفون4 استفاده کرد

 13. hafizbalouch
  ۲۳. اردیبهشت, ۱۳۹۴ در ۹:۱۷ ق.ظ #

  من نمیتونم اپل أیدی درست کنم شماره کارت میخواد

 14. نشميل
  ۱۴. شهریور, ۱۳۹۴ در ۳:۲۶ ق.ظ #

  سلام اگه کسی اپل آیدی من رو داشته باشه به چه جاهایی از گوشی من دسترسی داره؟؟؟ یعنی پیامهای من رو هم میتونه بیینه؟؟؟

  • اپلستان
   ۱۷. مهر, ۱۳۹۴ در ۱:۰۳ ب.ظ #

   پیام ها خیر ولی اگر icloud را از بخش setting فعال کرده باشید یک نسخه از اطلاعات شما روی icloud.com قرار دارد.

 15. Shahvali
  ۲۳. شهریور, ۱۳۹۴ در ۷:۴۸ ب.ظ #

  سلام من ایفن پنج دارم هر بار سیم کارت جدید میندازم اپل ایدى میخاد لطفا راهنمایى کنید

بازتاب ها

 1. بازي هاي گوشي Apple : رز ایران - ۲۴. تیر, ۱۳۹۴

  […] قوانین اپل برای استفاده از دستگاه های iOS | اپلستان […]

دیدگاه خود را بگذارید. (دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد٬ همچنین دیدگاه خود را فقط به صورت پارسی تایپ نمایید)

نام : (ضروری)

پست الکترونیکی : (ضروری)

وبسایت :

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com