اسکیومورفیسم٬ بله یا خیر؟

چرم دوخته شده، تکه چوبی که می توانید آنرا احساس کنید و یک میکروفون قدیمی. اگر از محصولات اپل استفاده می کنید، حتما برایتان آشنا هستند!

بعد از خانه تکانی مدیریتی اپل، انتظار می رود که این شرکت از تاکتیک طراحی های مدرن و ساده بجای تاکتیک طرح های طبیعی الهام گرفته شده از موارد و جزئیات طبیعی و بافت های واقعی با نام Skuomorphism (اسکیومورفیسم) در طراحی گرافیکی سیستم عامل و اپلیکیشن های خود استفاده کند.

از بین بردن Skuomorphism (اسکیومورفیسم)

نوعی تاکتیک طراحی، معروف به اسکیومورفیسم که بر پایه ایجاد بافت های واقعی در دنیای دیجیتال است.این تاکتیک باعث شناخته شدن – و بعضی وقت ها مسخره شدن – اپل شده است. تاکتیکی که توسط “اسکات فورستالِ” تازه بر کنار شده به  کار گرفته می شد. فورستال و استیو جابز هر دو علاقه مند به این نوع طراحی بودند که پس از مرگ جابز و جانشین شدن تیم کوک، راه برای تغییر این روش باز شد.

از این به بعد مدیر بخش HI اپل “جانی ایو” افسانه ای خواهد بود. همه محصولات سخت افزاری محبوب اپل (برای مثال آی پد، آی فون، مک بوک و آیپد تاچ) از آزمایشگاه مخفی او در Cupertino سر بر آورده اند. به همین جهت بسیاری بر این عقیده اند که طراحی OS X و iOS هم تغییر خواهد یافت.

این به آن معنا است که چرم دوخته شده در بالای iCal و کاغذ استفاده شده درReminder از OS X و iOS خذف خواهند شد. البته به این زودی ها این اتفاق نخواهد افتاد چون کاربران اپل به این گونه طراحی عادت کرده اند. این تغییر روش به صورت تدریجی اعمال خواهد شد و طرح های مدرن جای خود را به طرح های طبیعی خواهند داد.

چرا اسکیومورفیسم همیشه هم بد نیست

اخیرا در میان طراحان و در شرکت اپل بر علیه اسکیومورفیسم موضع گیری هایی صورت گرفته است. طراحی به نام Wells Riley در مورد این روش گفته است: “راهی است برای رفع مسئولیت و باعث می شود که مردم از قابلیت های طراحی دیجیتال بی اطلاع باشند”. Thomas Hobbs هم گفته است که باید این روش “ابلهانه” را ترک کنیم.

طبیعتا صحیح است که باید از این گونه طراحی ها به اندازه بسیار کمی استفاده شود، ولی باید این نکته را هم در نظر گرفت که برای کاربران تازه کار به عنوان یک راهنما ست و باعث می شود راحت تر از وسیله استفاده کنند.

Tobias Bjerrome Ahlin می گوید: ” اسکیومورفیسم روشی برای انتقال و تقویت احساسات است و باعث می شود یک اپلیکیشن تبدیل به یک تجربه جالب شود”

نتیجه گیری:

کامپیوتر ها از دنیای طبیعی و اشیای فیزیکال الهامات زیادی گرفته اند. از همان زمان استفاده از کامپیوتر های شخصی، ما از این طرح ها در طراحی آیکون ها و فولدر ها استفاده کرده ایم. برای مثال تکه های کوچک کاغذ در سطل آشغال. به همین دلیل تقویم و ماشین حساب مک بوک و آی فون هم شبیه نوع فیزیکی شان هستند.

در بسیاری مواقع استفاده از شکل دیجیتالی وسایل، باعث می شود که فرد هنگام استفاده ازاپلیکیشن، احساس آشنایی با محیط کرده و راحت تر کار کند. شاید برای این که بتوانیم این دستگاه ها را در زندگی خود وارد کنیم، به همچنین طرح هایی نیاز داشته باشیم.

آی پد و آی فون توانسته اند به فروش فوق العاده ای در بازار جهانی برسند که این نشانه ای از کیفیت بالای آنها ست. با وجود این، به نظر نمی رسد که تغییر استراتژی کمکی به بیشتر شدن محبوبیت شرکت بکند.

با این حال، آمازون در طراحی Kindle که از طرح کاغذ کتاب در آن استفاده شده است، به خوبی عمل کرده است و مایکرو سافت با استفاده از طرح های فیزیکی در ویندوز ۸ با استقبال زیادی رو به رو شده است.

در آینده احتمالا تصمیمی گرفته شود که هر دو این عقاید را در نظر گرفته باشد و روشی را بین این دو روش انتخاب کند.

با وجود همه این ها واضح است که بافت های چوبی و چرم دوخته شده و شیشه مصنوعی کمتر به کار خواهند رفت.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا با اسکیومورفیسم موافق هستید؟

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

16 comments

  1. برداشتن اسکیومورفیسم یه جنایته !!! نباید تغییرش بدن. وقتی اینترفیس حالت طبیعی داشته باشه کاربر احساس نشاط و زندگی بهش دست میده

 1. به نظر من این طرح تغییرات بسیار بی خوده! همون طرع های قبلی بسیار شیک،ساده و زیبا بود من که بسیار با همون طرح ها حال می کردم

 2. وقتی استیو رفت و تیم کوک اومد ، جعبه های آیفون ۵ به دو رنگ مشکی و سفید تغییر کرد در حالی که هیچ کس دقت نکرد استیو جابز برای چی تمام جعبه ها رو به صورت سفید در نظر داشت ؛ آره ، سفید نماد سادگی و سیاه نماد قدرته ؛ اپل نیازی نداره قدرتش رو به کسی نشون بده چون محبوبییتش همه چی رو میرسونه ، بهتر نیست همون روش استیو جابز رو ادامه بدند و سعی نکنند از خودشون ایده بدهند ؟

 3. Nemidoonam vaghan chi begam

  Aslan Nemitoonam Taghiirate jadideshoona befahmam

  vaghan ziba hast-hich niazi be taghiiir nadareh

  kam kam adam ehsase negarani behesh dast mideh ba in taghiirat to apple!

 4. اسکیومورفیسم زیبا و دوست داشتنیه
  اما ما باید دنیای چند سال بعد و نگاه کنیم که متناسب با اون زمان نخواهد بود
  هر چند که خیلی دوسش دارم اما معتقدم کم کم باید عوض شه.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *