نبرد صفحه نمایش تبلت های خانواده ۷ اینچی

همانطور که چند روز پیش قول داده بودیم متن ترجمه شده خلاصه ای از نتیجه بررسی تخصصی٬ صفحه نمایش آی پد مینی توسط پروفسور Raymond Soneria و تیمش از شرکت DisplayMate را آماده کرده ایم که در این پست آن را خواهید خواند. امیدواریم که برایتان مفید باشد.

لینک منبع

———————-

در مدت زمانی کوتاه، تبلت های مینی تبدیل به محصولاتی محبوب با صفحه نمایش عالی شده اند. اپل کیفیت نمایش را در طراحی محصولات خود در اولویت قرار داده است زیرا کیفیت بصری از نظر آنها تعیین کننده کیفیت کلی محصولاتشان است. با این حساب کیفیت نمایش آی پد مینی در چه حدی است؟  در مقایسه با Amazon Kindle Fire HD و Google Nexus 7 چگونه است؟ و در مقایسه با آی پد های بزرگ تر چطور؟

دکتر  Raymond Soneira از شرکت  DisplayMate تصمیم گرفت که کیفیت نمایش تبلت ها و موبایل های موجود در بازار را برسی کرده و در مجموعه هایی به نام ” نبرد صفحه نمایش ها ” منتشر کند. در این قسمت، آی پد مینی و Kindle Fire HD و Nexus 7 به نبرد می پردازند.

برای تحلیل و برسی نمایش آی پد مینی،آزمایش های جامعی را انجام داده و نتایج آنها را با نتایج به دست آمده از Amazon Kindle Fire HD و Nexus 7 و همچنین آی پد ۲ و آی پد ۳ مقایسه کردیم. ما برای داوری در مورد صفحه نمایش ها از تست هایی جامع و آنالیز هایی بی طرف و علمی استفاده کرده ایم.

رزلوشن و شفافیت

از همان ابتدا مهم ترین موضوعی که در مورد آی پد مینی مطرح می شد، رزلوشن آن بود. بسیاری از مردم انتظار داشتند که همانند آی پد ۳، صفحه نمایشی رتینا (۳۲۶ پیکسل در هر اینچ) داشته باشد. به دلیل این که برای تولید آی پد مینی با صفحه نمایش رتینا، به پلی سیلیکون حرارت پایین نیاز است، برای اپل مقرون به صرفه نبود که این کار را برای صفحه نمایش آی پد مینی که قرار بود قیمت پایینی داشته باشد٬ انجام دهد. اپل بدلایل سازگاری محصولاتش با یکدیگر٬ مجبور به استفاده از صفحه نمایشی با رزولوشن ۱۰۲۴×۷۶۸ یا ۲۰۴۸×۱۵۳۶ بود که ۱۰۲۴×۷۶۸ با ۱۶۳ پیکسل در هر اینچ را انتخاب کرد.

هم برای عرضه کننده ها و هم برای تولید کننده ها کیفیت صفحه نمایش اهمیت بسیاری دارد، مخصوصا کیفیت نمایش متون. Amazon Kindle Fire HD و Google Nexus 7 که به قیمت ۱۹۹ دلار هستند، هر دو با ۲۱۶ پیکسل در هر اینج، متن ها و حروف را بسیار خوانا تر و شفاف تر نمایش می دهند.

انعکاس صفحه نمایش

صفحه نمایش تمامی تبلت ها و گوشی های همراه امروزی به اندازه ای شفاف هستند که بتوان آنها را به جای آینه به کار برد. حتی با نور پردازی های محدود امروزی هم هنگام استفاده از تبلت، مقداری از نور باز تابیده و باعث تنزل کیفیت تصاویر می شود. پس انعکاس سطحی کم، در بیشتر شدن کیفیت نمایش تاثیر زیادی دارد.

انعکاس سطحی در آی پد مینی ۹ درصد است که عدد بالایی است. در Nexus 7  ٬ ۵٫۹ درصد انعکاس وجود دارد و در Kindle Fire HD ٬ ۶٫۴ درصد. در نتیجه آی پد مینی ۵۳ درصد بیشتر از Nexus 7  و ۴۱ درصد بیشتر از Kindle Fire HD انعکاس سطحی دارد. خوانایی و کیفیت صفحه نمایش به دو عامل انعکاس سطحی و ماکسیمم روشنایی صفحه بستگی دارد که با در نظر گرفتن هر دوی این عامل ها، Kindle Fire HD ٬ ۵۸ درصد بهتر از آی پد مینی و ۴۷ درصد بهتر از Nexus 7 است.

دقت و رسائی رنگ

با این که به نظر می رسد تراکم پیکسل ها در صفحه نمایش عامل تعیین کننده در کیفیت است، ولی در واقع رسائی رنگ و درجه بندی آن است که بیشترین تاثیر را دارد. رسائی رنگ یعنی میزان و تعداد رنگ هایی که صفحه نمایش قادر به نشان دادنشان است. اگر  بخواهید رنگ ها را با بهترین کیفیت ممکن ببینید، صفحه نمایش تان باید با استاندارد رسائی رنگها هم خوانی داشته باشد، که این استاندارد را sRGB / Rec.709 می نامند. بسیاری از تبلت ها و گوشی هایی که قبل از این تولید می شدند، تنها ۶۰ درصد با این استاندارد هم خوانی داشتند که باعث می شد رنگ ها مقداری غیر طبیعی به نظر برسند.

زمانی که آی پد ۲ و آی فون ۴ ، با ۶۱ – ۶۴ درصد کیفیت رسائی رنگ  تولید می شدند، Amazon Kindle Fire HD و Google Nexus 7 هر دو ۸۶ درصد با این استاندارد هم خوانی داشتند. آی پد ۳ جدید و آی فون ۵ هم صد درصد با این استاندارد همخوانی دارند. با این حساب باعث نا امیدی است که آی پد مینی این هم خوانی را به ۶۲ درصد رسانده باشد.

کالیبره کردن صفحه نمایش توسط کارخانه تولید کننده

برای این که صفحه نمایش یک دستگاه تنظیم شود، LCD آنرا به کارخانه ای ارسال می کنند که در آنجا تنظیمات مربوط به رنگ ها و نحوه نمایش تصاویر، به قطعه وارد شود. بسیاری از تولید کننده ها و شرکت ها این مرحله را جدی نمی گیرند که باعث می شود کیفیت محصولات شان پایین بیاید.

اپل در انجام این تنظیمات بسیار عالی عمل کرده است. – آی پد۳ و آی فون ۵ بهترین تنظیمات را در بین محصولاتی داشته اند که ما آنها را آزمایش کرده ایم. آی پد مینی هم این رسم را دنبال کرده است. –

ما آی پد مینی را در آزمایشگاه تخصصی خود با یک مانیتور کاملا تنظیم شده و یک آی پد ۳ که تنظیمات قابل قبولی دارد مقایسه کردیم.

با وجود درصد پایین رسائی، آی پد مینی کیفیت خوبی را نشان داد. دلیل این امر هم مدیریت پردازش رنگ ها است که در دیگر تبلت ها و گوشی ها وجود ندارد. هر چند آی پد مینی نتوانست رنگ های اشباع شده ای را نمایش دهد.

Widescreen

تمامی آی پد ها نسبت صفحه نمایش ۴ به ۳ دارند در حالی که دیگر تبلت ها نسبت های ۱۶:۱۰ و ۱۶:۹ دارند. به همین دلیل آی پد ها٬ برای نمایش افقی و عمودی بهتر هستند. این نوع صفحه نمایش همچنین برای خواندن متون هم مناسب تر است.

آی پد مینی نسبت به دیگر آی پد ها اندازه کوچکتر و قابل حمل تری دارد که همین مساله باعث می شود، بیشتر استفاده از آن در محیط های پر نور باشد. با توجه به این که انعکاس سطحی در این دستگاه زیاد است،  نمایش مناسب رنگ ها در آن به خوبی امکان پذیر نیست. دیگر رقبای تجاری اپل در تولیدات خود این نکته را در نظر گرفته و محصولاتی با انعکاس سطحی کم تولید می کنند. برای اپل این هم به منزله ی یک شکست بوده و حاصل یک تصمیم غلط است.

نتیجه گیری ها

بسیاری از افراد انتظار تبلتی با صفحه نمایش رتینا را داشتند ولی برای عملی کردن آن به صفحه نمایشی نیاز بود که ۳۲۶ پیکسل در هر اینچ تراکم داشته باشد و ۴ بار بزرگتر از آی فون ۵ باشد اما اینگونه نشد٬ در حالی که دو رقیب آی پد مینی با قیمت ۱۹۹ دلار صفحه نمایشی به مراتب بهتر دارند، اپل به عنوان پایه گذار رتینا، در رقابت با آنها دچار مشکل شده است. آی پد مینی با این که قابلیت های خوبی دارد ولی بر خلاف رسم شرکت اپل، صفحه نمایشی عالی ندارد. این محصول در آزمایش ها و تست های ما از دو تبلت دیگر شکست خورد. برخی از این نتایج به دلیل محدودیت های تکنولوژیکی زمان حاظر هستند و برخی دیگر هم به دلیل محدودیت های شرکت اپل. اما بیشتر نتایج، حاصل انتخاب های اشتباه اند.

استفاده از تبلت های مینی رفته رفته گسترده تر می شود و بازار فروش آنها هر روز بیشتر رشد می کند. به همین دلیل انتظار می رود تولید کننده ها کیفیت نمایش و طول عمر باتری های محصولاتشان را افزایش داده و در این بازار رو به رونق، محصولات بهتری عرضه کنند.

منبع

تهیه شده توسط تیم تحریریه اپلستان

تاریخ شروع فعالیت اپلستان : خرداد ۱۳۸۸

در مجموع 2402 مطلب در اپلستان منتشر شده است.

youtube instagram

برچسب ها: , , , , , , , , , , ,

۱۱ دیدگاه برای “نبرد صفحه نمایش تبلت های خانواده ۷ اینچی”

 1. Pouyan_D14
  ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۷:۱۹ ق.ظ #

  من که از اپل انتظار نداشتم ، امیدوارم سریعتر بهینه اش کنه .

 2. EPIC SINA
  ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۰ ق.ظ #

  مطلب بسیار ضعیفی بود. مگه همه چیز به صفحه نمایشه؟!!! هیچوقت نباید شاهکارهای اپلو با آشغال های شرکت های دیگه (به خصوص سامسونگ) مقایسه کرد

  • مهدی موسوی
   ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۲ ق.ظ #

   این مطلب نتیجه منتشر شده از تحقیقات بزرگترین لابراتور صفحه نمایش در دنیاست. در ضمن پردازنده این دستگاه هم A5 است پردازنده ای که در آی پد۲ استفاده شده یکی از نقاط ضعف دیگر این دستگاه پردازنده ضعیف آن به نسب پردازنده های نسل بعدی است.
   http://www.displaymate.com/iPad_mini_ShootOut_1.htm

   • T Bag
    ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۶:۵۱ ب.ظ #

    من که با ایپد ٢ با پردازنده a5 تا حالا به هیچ مشکلی بر نخوردم تو سرعتش و بازی های سنگین گرافیکی
    نمیدونم چرا همه میگن a5 ضعیفه
    به نظر من اون نسبتی که میگید نمیتونه انقدر محصوص باشه که به a5 بگید ضعیف

    • T Bag
     ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۶:۵۲ ب.ظ #

     محسوس******

   • EPIC SINA
    ۲۵٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۹:۵۴ ق.ظ #

    دوست عزیز من که نگفتم نتایج این بررسی اشتباهه. من میگم کلا نباید محصولات اپلو با سایر شرکت ها مقایسه کرد. حتی ضعیف ترین محصول اپل از قوی ترین محصولات شرکت های دیگه سرتره. اصلا همین سیستم عامل ios یعنی برتری کامل iPad mini بر تمام محصولات دیگه

    • مهدی موسوی
     ۲۵٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۵ ق.ظ #

     اگر با دقت خونده باشید از همون اول و در عنوان هم نوشته شده نبرد صفحه نمایش ها یعنی فقط صفحه نمایش ها بررسی شدند. بعد این نتایج مربوز به لابراتوار DisplayMate یکی از معتبرترین هاست خود کمپانی های تولید کننده با این آزمایشگاه تحقیقاتی همکاری می کنند.

  • فرهاد
   ۲۵٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۳:۲۳ ب.ظ #

   خوب نیس آدم نسبت به محصول یه شرکت تعصب داشته باشه.رزولوشن nexus 10 رو با آیپد ۳ یا ۴ مقایسه کنی تاسف میخوری به حاله اپل!!!

   • EPIC SINA
    ۲۶٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۹:۲۱ ق.ظ #

    آدمایی مثل شما هیچی از لذت واقعی کار با محصولات اپلو نمی فهمن. کسی که مجبورت نکرده !!! برو با همون آشغال های سامسونگ خوش باش

 3. Mehdi
  ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۴ ق.ظ #

  خیلی خوب بود کامل و جامع
  من تو ایپد فقط طراحیش می پسندم

 4. T Bag
  ۲۴٫ آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۲ ب.ظ #

  به نظر من اشتباه اینجاست که همه فکر میکنن ipad 2 هم سرنوشتی مثل ipad 1 داره به زودی ممیره ولی این جوری نیست و حالا حالا ها پشتیبانی میشه چون محصولی هستش که کاملا نرمال هست مثل iphone 3gs که هنوزم پشتیبانی میشه پس اطمینان میدم بهتون ipad mini هم حالاحالا ها هست.
  میخوایین بدونید دلیل اصلی تولید ایپد مینی با این مشخصات چیه؟ تنها دلیل اپل سیاست های فروش اپل هستش که همیشه با وجود منتقدین زیاد من عاشقش بودم. تنها دلیل این هستش که اپل باید همچنان ایپد رتینا که محصول اصلی ایپدها هستش را بفروشه , اگه ایپد مینی رتینا بود وa6x و کاملا شبیه به ایپد رتینا بود فقط کوچکتر که همه مشتری ها تقریبا اپد کوچکتر را ترجیه میدادن چون کلا فلسفه ایپد وسیله ای بوده که راحتتر حمل و نقل بشه.
  در نتیجه چی میشد؟ فروش آیپد رتینا به شدت کاهش پیدا میکرد و همینطور سود اصلی فروش ایپد شرکت.
  به همین سادگی
  اپل همیشه دوست داره که شما به عنوان مشتری وفادار از تمام محصولاتش استفاده های خاص خودشا بکنید و تقریبا همه را تهیه کنید وقتی نیاز به صفحه رتینا دارید از ایپد ٩ اینچی استفاده کنید و وقتی نیاز به تبلت کوچک ایپد مینی به راحتی توی کت شما جا میشه و کارتون را راه میندازه.
  ولی وقتی توی خونه حوس کردی گیم بازی کنی ایپد رتینا تا بردار و لذت رتینا را در کنار ایپد مینی داشته باش. و هرچند که حمل و نقل ایپد رتینا هم کار دشواری نست، حالا شما بگو بیشتر دوست داری تو یک تبلت ٩ اینچی گیم بازی کنی یا عکساتا ببینی یا یک تبلت ٧ اینچی ! صد در صد ٩ اینچی
  حالا اگه میپرسید که چرا تبلت های ٧اینچی کمپانی های دیگه که (حتی حاضر نیستم اسمشونا کنار اپل بیارم چه برسه به مقایسه تبلت های پلاستیکیشون) با صفحه بهتری تولید شدن جواب اینه که اونها فقط یک تبلت دارند وبه جز اون دیگه حرفی برای گفتن ندارن. پس تمام سعی خودشونا برای همون تبلت پلاستیکی کردن که به چشم بیاد و هیچگاه اپل خودشا در رده انها نمیدونه که بخواهد محصولش را قبل از عرضه با انها مقایسه کنه چون انها هرگز هرگز و هرگز رقبای اپل نیستند و هر چه که هستند اندروید پلاستیکی هستند.
  یک اشتباه دیگه که مربوط به مردم کشورهای جهان سوم مثل کشور خودمون میشه هم این هستش که ما ناخداگاه فکر میکنیم که محصولات اپل برای استفاده ما طراحی و قیمت گذاری شدن ولی کاملا اشتباه محصولات اپل ساخته شدن که یک امریکایی (نه حتی یک اروپایی) بتونه راحت و بدون کوچکترین فکر و دقدقه ای با پرداخت ٣٠٠ دلار ناقابل بخرتش و در کنارش با چند صد دلار دیگه محصولات دیگه اپل را هم بخره
  پس همیشه اینا یادتون باشه که هیچ کار اپل بدون فکر و برنامه ریزی نیست. اپل همیشه بهترین هستش و همیشه بهترین میمونه اپل همیشه مثل یک فاشیست عاشقتم و هیچکس نمیتونه نظرم را نسبت بهت عوض کنه!
  Sent From My iPad2

دیدگاه خود را بگذارید. (دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد٬ همچنین دیدگاه خود را فقط به صورت پارسی تایپ نمایید)

نام : (ضروری)

پست الکترونیکی : (ضروری)

وبسایت :