نبرد صفحه نمایش تبلت های خانواده ۷ اینچی

همانطور که چند روز پیش قول داده بودیم متن ترجمه شده خلاصه ای از نتیجه بررسی تخصصی٬ صفحه نمایش آی پد مینی توسط پروفسور Raymond Soneria و تیمش از شرکت DisplayMate را آماده کرده ایم که در این پست آن را خواهید خواند. امیدواریم که برایتان مفید باشد.

لینک منبع

———————-

در مدت زمانی کوتاه، تبلت های مینی تبدیل به محصولاتی محبوب با صفحه نمایش عالی شده اند. اپل کیفیت نمایش را در طراحی محصولات خود در اولویت قرار داده است زیرا کیفیت بصری از نظر آنها تعیین کننده کیفیت کلی محصولاتشان است. با این حساب کیفیت نمایش آی پد مینی در چه حدی است؟  در مقایسه با Amazon Kindle Fire HD و Google Nexus 7 چگونه است؟ و در مقایسه با آی پد های بزرگ تر چطور؟

دکتر  Raymond Soneira از شرکت  DisplayMate تصمیم گرفت که کیفیت نمایش تبلت ها و موبایل های موجود در بازار را برسی کرده و در مجموعه هایی به نام ” نبرد صفحه نمایش ها ” منتشر کند. در این قسمت، آی پد مینی و Kindle Fire HD و Nexus 7 به نبرد می پردازند.

برای تحلیل و برسی نمایش آی پد مینی،آزمایش های جامعی را انجام داده و نتایج آنها را با نتایج به دست آمده از Amazon Kindle Fire HD و Nexus 7 و همچنین آی پد 2 و آی پد 3 مقایسه کردیم. ما برای داوری در مورد صفحه نمایش ها از تست هایی جامع و آنالیز هایی بی طرف و علمی استفاده کرده ایم.

رزلوشن و شفافیت

از همان ابتدا مهم ترین موضوعی که در مورد آی پد مینی مطرح می شد، رزلوشن آن بود. بسیاری از مردم انتظار داشتند که همانند آی پد 3، صفحه نمایشی رتینا (۳۲۶ پیکسل در هر اینچ) داشته باشد. به دلیل این که برای تولید آی پد مینی با صفحه نمایش رتینا، به پلی سیلیکون حرارت پایین نیاز است، برای اپل مقرون به صرفه نبود که این کار را برای صفحه نمایش آی پد مینی که قرار بود قیمت پایینی داشته باشد٬ انجام دهد. اپل بدلایل سازگاری محصولاتش با یکدیگر٬ مجبور به استفاده از صفحه نمایشی با رزولوشن 1024×768 یا 2048×1536 بود که 1024×768 با 163 پیکسل در هر اینچ را انتخاب کرد.

هم برای عرضه کننده ها و هم برای تولید کننده ها کیفیت صفحه نمایش اهمیت بسیاری دارد، مخصوصا کیفیت نمایش متون. Amazon Kindle Fire HD و Google Nexus 7 که به قیمت 199 دلار هستند، هر دو با 216 پیکسل در هر اینج، متن ها و حروف را بسیار خوانا تر و شفاف تر نمایش می دهند.

انعکاس صفحه نمایش

صفحه نمایش تمامی تبلت ها و گوشی های همراه امروزی به اندازه ای شفاف هستند که بتوان آنها را به جای آینه به کار برد. حتی با نور پردازی های محدود امروزی هم هنگام استفاده از تبلت، مقداری از نور باز تابیده و باعث تنزل کیفیت تصاویر می شود. پس انعکاس سطحی کم، در بیشتر شدن کیفیت نمایش تاثیر زیادی دارد.

انعکاس سطحی در آی پد مینی 9 درصد است که عدد بالایی است. در Nexus 7  ٬ 5.9 درصد انعکاس وجود دارد و در Kindle Fire HD ٬ 6.4 درصد. در نتیجه آی پد مینی 53 درصد بیشتر از Nexus 7  و 41 درصد بیشتر از Kindle Fire HD انعکاس سطحی دارد. خوانایی و کیفیت صفحه نمایش به دو عامل انعکاس سطحی و ماکسیمم روشنایی صفحه بستگی دارد که با در نظر گرفتن هر دوی این عامل ها، Kindle Fire HD ٬ 58 درصد بهتر از آی پد مینی و 47 درصد بهتر از Nexus 7 است.

دقت و رسائی رنگ

با این که به نظر می رسد تراکم پیکسل ها در صفحه نمایش عامل تعیین کننده در کیفیت است، ولی در واقع رسائی رنگ و درجه بندی آن است که بیشترین تاثیر را دارد. رسائی رنگ یعنی میزان و تعداد رنگ هایی که صفحه نمایش قادر به نشان دادنشان است. اگر  بخواهید رنگ ها را با بهترین کیفیت ممکن ببینید، صفحه نمایش تان باید با استاندارد رسائی رنگها هم خوانی داشته باشد، که این استاندارد را sRGB / Rec.709 می نامند. بسیاری از تبلت ها و گوشی هایی که قبل از این تولید می شدند، تنها 60 درصد با این استاندارد هم خوانی داشتند که باعث می شد رنگ ها مقداری غیر طبیعی به نظر برسند.

زمانی که آی پد 2 و آی فون 4 ، با 61 – 64 درصد کیفیت رسائی رنگ  تولید می شدند، Amazon Kindle Fire HD و Google Nexus 7 هر دو 86 درصد با این استاندارد هم خوانی داشتند. آی پد 3 جدید و آی فون 5 هم صد درصد با این استاندارد همخوانی دارند. با این حساب باعث نا امیدی است که آی پد مینی این هم خوانی را به 62 درصد رسانده باشد.

کالیبره کردن صفحه نمایش توسط کارخانه تولید کننده

برای این که صفحه نمایش یک دستگاه تنظیم شود، LCD آنرا به کارخانه ای ارسال می کنند که در آنجا تنظیمات مربوط به رنگ ها و نحوه نمایش تصاویر، به قطعه وارد شود. بسیاری از تولید کننده ها و شرکت ها این مرحله را جدی نمی گیرند که باعث می شود کیفیت محصولات شان پایین بیاید.

اپل در انجام این تنظیمات بسیار عالی عمل کرده است. – آی پد3 و آی فون 5 بهترین تنظیمات را در بین محصولاتی داشته اند که ما آنها را آزمایش کرده ایم. آی پد مینی هم این رسم را دنبال کرده است. –

ما آی پد مینی را در آزمایشگاه تخصصی خود با یک مانیتور کاملا تنظیم شده و یک آی پد 3 که تنظیمات قابل قبولی دارد مقایسه کردیم.

با وجود درصد پایین رسائی، آی پد مینی کیفیت خوبی را نشان داد. دلیل این امر هم مدیریت پردازش رنگ ها است که در دیگر تبلت ها و گوشی ها وجود ندارد. هر چند آی پد مینی نتوانست رنگ های اشباع شده ای را نمایش دهد.

Widescreen

تمامی آی پد ها نسبت صفحه نمایش 4 به 3 دارند در حالی که دیگر تبلت ها نسبت های 16:10 و 16:9 دارند. به همین دلیل آی پد ها٬ برای نمایش افقی و عمودی بهتر هستند. این نوع صفحه نمایش همچنین برای خواندن متون هم مناسب تر است.

آی پد مینی نسبت به دیگر آی پد ها اندازه کوچکتر و قابل حمل تری دارد که همین مساله باعث می شود، بیشتر استفاده از آن در محیط های پر نور باشد. با توجه به این که انعکاس سطحی در این دستگاه زیاد است،  نمایش مناسب رنگ ها در آن به خوبی امکان پذیر نیست. دیگر رقبای تجاری اپل در تولیدات خود این نکته را در نظر گرفته و محصولاتی با انعکاس سطحی کم تولید می کنند. برای اپل این هم به منزله ی یک شکست بوده و حاصل یک تصمیم غلط است.

نتیجه گیری ها

بسیاری از افراد انتظار تبلتی با صفحه نمایش رتینا را داشتند ولی برای عملی کردن آن به صفحه نمایشی نیاز بود که 326 پیکسل در هر اینچ تراکم داشته باشد و 4 بار بزرگتر از آی فون 5 باشد اما اینگونه نشد٬ در حالی که دو رقیب آی پد مینی با قیمت 199 دلار صفحه نمایشی به مراتب بهتر دارند، اپل به عنوان پایه گذار رتینا، در رقابت با آنها دچار مشکل شده است. آی پد مینی با این که قابلیت های خوبی دارد ولی بر خلاف رسم شرکت اپل، صفحه نمایشی عالی ندارد. این محصول در آزمایش ها و تست های ما از دو تبلت دیگر شکست خورد. برخی از این نتایج به دلیل محدودیت های تکنولوژیکی زمان حاظر هستند و برخی دیگر هم به دلیل محدودیت های شرکت اپل. اما بیشتر نتایج، حاصل انتخاب های اشتباه اند.

استفاده از تبلت های مینی رفته رفته گسترده تر می شود و بازار فروش آنها هر روز بیشتر رشد می کند. به همین دلیل انتظار می رود تولید کننده ها کیفیت نمایش و طول عمر باتری های محصولاتشان را افزایش داده و در این بازار رو به رونق، محصولات بهتری عرضه کنند.

منبع

Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'applesta_ads'@'localhost' (using password: YES)
تبلیغات متنی


تهیه شده توسط تیم تحریریه اپلستان

تاریخ شروع فعالیت اپلستان : خرداد ۱۳۸۸

در مجموع 3089 مطلب در اپلستان منتشر شده است.

youtube instagram

برچسب ها: , , , , , , , , , , ,

11 دیدگاه برای “نبرد صفحه نمایش تبلت های خانواده ۷ اینچی”

 1. Pouyan_D14
  ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۷:۱۹ ق.ظ #

  من که از اپل انتظار نداشتم ، امیدوارم سریعتر بهینه اش کنه .

 2. EPIC SINA
  ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۰ ق.ظ #

  مطلب بسیار ضعیفی بود. مگه همه چیز به صفحه نمایشه؟!!! هیچوقت نباید شاهکارهای اپلو با آشغال های شرکت های دیگه (به خصوص سامسونگ) مقایسه کرد

  • مهدی موسوی
   ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۲ ق.ظ #

   این مطلب نتیجه منتشر شده از تحقیقات بزرگترین لابراتور صفحه نمایش در دنیاست. در ضمن پردازنده این دستگاه هم A5 است پردازنده ای که در آی پد۲ استفاده شده یکی از نقاط ضعف دیگر این دستگاه پردازنده ضعیف آن به نسب پردازنده های نسل بعدی است.
   http://www.displaymate.com/iPad_mini_ShootOut_1.htm

   • T Bag
    ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۶:۵۱ ب.ظ #

    من كه با ايپد ٢ با پردازنده a5 تا حالا به هيچ مشكلي بر نخوردم تو سرعتش و بازي هاي سنگين گرافيكي
    نميدونم چرا همه ميگن a5 ضعيفه
    به نظر من اون نسبتي كه ميگيد نميتونه انقدر محصوص باشه كه به a5 بگيد ضعيف

    • T Bag
     ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۶:۵۲ ب.ظ #

     محسوس******

   • EPIC SINA
    ۲۵. آبان, ۱۳۹۱ در ۹:۵۴ ق.ظ #

    دوست عزیز من که نگفتم نتایج این بررسی اشتباهه. من میگم کلا نباید محصولات اپلو با سایر شرکت ها مقایسه کرد. حتی ضعیف ترین محصول اپل از قوی ترین محصولات شرکت های دیگه سرتره. اصلا همین سیستم عامل ios یعنی برتری کامل iPad mini بر تمام محصولات دیگه

    • مهدی موسوی
     ۲۵. آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۵ ق.ظ #

     اگر با دقت خونده باشید از همون اول و در عنوان هم نوشته شده نبرد صفحه نمایش ها یعنی فقط صفحه نمایش ها بررسی شدند. بعد این نتایج مربوز به لابراتوار DisplayMate یکی از معتبرترین هاست خود کمپانی های تولید کننده با این آزمایشگاه تحقیقاتی همکاری می کنند.

  • فرهاد
   ۲۵. آبان, ۱۳۹۱ در ۳:۲۳ ب.ظ #

   خوب نیس آدم نسبت به محصول یه شرکت تعصب داشته باشه.رزولوشن nexus 10 رو با آیپد 3 یا 4 مقایسه کنی تاسف میخوری به حاله اپل!!!

   • EPIC SINA
    ۲۶. آبان, ۱۳۹۱ در ۹:۲۱ ق.ظ #

    آدمایی مثل شما هیچی از لذت واقعی کار با محصولات اپلو نمی فهمن. کسی که مجبورت نکرده !!! برو با همون آشغال های سامسونگ خوش باش

 3. Mehdi
  ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۴ ق.ظ #

  خیلی خوب بود کامل و جامع
  من تو ایپد فقط طراحیش می پسندم

 4. T Bag
  ۲۴. آبان, ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۲ ب.ظ #

  به نظر من اشتباه اينجاست كه همه فكر ميكنن ipad 2 هم سرنوشتي مثل ipad 1 داره به زودي مميره ولي اين جوري نيست و حالا حالا ها پشتيباني ميشه چون محصولي هستش كه كاملا نرمال هست مثل iphone 3gs كه هنوزم پشتيباني ميشه پس اطمينان ميدم بهتون ipad mini هم حالاحالا ها هست.
  ميخوايين بدونيد دليل اصلي توليد ايپد ميني با اين مشخصات چيه؟ تنها دليل اپل سياست هاي فروش اپل هستش كه هميشه با وجود منتقدين زياد من عاشقش بودم. تنها دليل اين هستش كه اپل بايد همچنان ايپد رتينا كه محصول اصلي ايپدها هستش را بفروشه , اگه ايپد ميني رتينا بود وa6x و كاملا شبيه به ايپد رتينا بود فقط كوچكتر كه همه مشتري ها تقريبا اپد كوچكتر را ترجيه ميدادن چون كلا فلسفه ايپد وسيله اي بوده كه راحتتر حمل و نقل بشه.
  در نتيجه چي ميشد؟ فروش آيپد رتينا به شدت كاهش پيدا ميكرد و همينطور سود اصلي فروش ايپد شركت.
  به همين سادگي
  اپل هميشه دوست داره كه شما به عنوان مشتري وفادار از تمام محصولاتش استفاده هاي خاص خودشا بكنيد و تقريبا همه را تهيه كنيد وقتي نياز به صفحه رتينا داريد از ايپد ٩ اينچي استفاده كنيد و وقتي نياز به تبلت كوچك ايپد ميني به راحتي توي كت شما جا ميشه و كارتون را راه ميندازه.
  ولي وقتي توي خونه حوس كردي گيم بازي كني ايپد رتينا تا بردار و لذت رتينا را در كنار ايپد ميني داشته باش. و هرچند كه حمل و نقل ايپد رتينا هم كار دشواري نست، حالا شما بگو بيشتر دوست داري تو يك تبلت ٩ اينچي گيم بازي كني يا عكساتا ببيني يا يك تبلت ٧ اينچي ! صد در صد ٩ اينچي
  حالا اگه ميپرسيد كه چرا تبلت هاي ٧اينچي كمپاني هاي ديگه كه (حتي حاضر نيستم اسمشونا كنار اپل بيارم چه برسه به مقايسه تبلت هاي پلاستيكيشون) با صفحه بهتري توليد شدن جواب اينه كه اونها فقط يك تبلت دارند وبه جز اون ديگه حرفي براي گفتن ندارن. پس تمام سعي خودشونا براي همون تبلت پلاستيكي كردن كه به چشم بياد و هيچگاه اپل خودشا در رده انها نميدونه كه بخواهد محصولش را قبل از عرضه با انها مقايسه كنه چون انها هرگز هرگز و هرگز رقباي اپل نيستند و هر چه كه هستند اندرويد پلاستيكي هستند.
  يك اشتباه ديگه كه مربوط به مردم كشورهاي جهان سوم مثل كشور خودمون ميشه هم اين هستش كه ما ناخداگاه فكر ميكنيم كه محصولات اپل براي استفاده ما طراحي و قيمت گذاري شدن ولي كاملا اشتباه محصولات اپل ساخته شدن كه يك امريكايي (نه حتي يك اروپايي) بتونه راحت و بدون كوچكترين فكر و دقدقه اي با پرداخت ٣٠٠ دلار ناقابل بخرتش و در كنارش با چند صد دلار ديگه محصولات ديگه اپل را هم بخره
  پس هميشه اينا يادتون باشه كه هيچ كار اپل بدون فكر و برنامه ريزي نيست. اپل هميشه بهترين هستش و هميشه بهترين ميمونه اپل هميشه مثل يك فاشيست عاشقتم و هيچكس نميتونه نظرم را نسبت بهت عوض كنه!
  Sent From My iPad2

دیدگاه خود را بگذارید. (دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد٬ همچنین دیدگاه خود را فقط به صورت پارسی تایپ نمایید)

نام : (ضروری)

پست الکترونیکی : (ضروری)

وبسایت :