‫راهنمای عکاسی با آی فون (مقدمات)

دوربین آیفون اینقدر خوب هست که برای اکثر آدمها جایگزین دوربین های دمِ دستی و غیرحرفه ای بشود. با یک سنسور بزرگ، دیافراگم عالی، فیلتر مادون قرمز و البته مجموعه ی بزرگی از برنامه ها که می توانید با کمک آنها عکس های روشن و زیبایی بگیرید، آیفون می تواند بار زیادی از روی دوش شما بردارد. اما همچنان نمی تواند جانشین یک چشمِ آموزش دیده یا قلبِ حساسِ انسان بشود.

در کنار برگزاری مسابقه عکاسی اپلستان -که اتفاقا با استقبال کم نظیری از سوی عکاسان حرفه ای و مبتدی مواجه شد- و بنا به درخواست گروهی از کاربران، تصمیم گرفتیم سلسله مقالات آموزش عکاسی با آیفون را هم راه اندازی کنیم. امیدواریم که به کارتان بیاید و لذت ببرید.

اگر از کاربران تازه کار آی فون هستید و یا تازه شروع به عکس برداری با آن کرده اید، این بهترین جا برای شروع است. (اکثر آنچه در اینجا می گوییم برای آیپاد تاچ و آیپد هم صدق می کند.)

دوربین آی فون ۴S

اگرچه آیفون ۵ جدیدترین نسخه آیفون است، اما از آنجایی که بیشتر کاربران ما از آیفون ۴ اس استفاده می کنند، پایه را بر اساس آن می گذاریم. آی فون ۴S دوربین ۸ مگا پیکسلی دارد. هر مگا پیکسل ۱ میلیون پیکسل است، این یعنی آی فون ۴S قادر به گرفتن عکس هایی با کیفیت ۳۲۶۴×۲۴۴۸ پیکسل است. این مقدار برای گرفتن یک عکس ۸×۱۰ با ۳۰۰ dpi کافی است. (عکس های با کیفیت پایین ۱۵۰-۳۰۰ dpi هستند و عکس های با کیفیت بالا ۳۰۰-۶۰۰+ dpi)

دیافراگم یا روزنه دوربین آی فون ۴ اس، ۲٫۴f است که در آن F به معنی فاصله کانونی(Focal ratio) است. هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، نور بیشتری توسط دوربین دریافت شده  و عکس های بزرگتری گرفته می شود. با قابلیت های آی فون عمق تصویر(depth-of-field) در آن سطحی است. یعنی وقتی بر روی جسمی تمرکز می کنید، اجسام پشت و جلوی آن تار دیده می شوند. آی فون ۴s همچنین در لنز خود ۵ عامل دارد که باعث افزایش کیفیت تصاویر می شوند.

یک فیلتر مادون قرمز با نرم افزاری ترکیب شده و  کیفیت و صحت رنگ ها را افزایش می دهد. پس شما در گوشی خود دوربینی دارید که پاسخگوی تمامی نیاز های شما خواهد بود.

دسترسی سریع به دوربین

در iOS 6 ، اپل امکانی را فراهم کرده است که به راحتی بتوانید به دوربین خود دسترسی داشته باشید، حتی وقتی که قفل است و به آن رمز داده اید.

 •  دکمه On/Off گوشی خود را فشار دهید.
 • آیکون Camera را لمس کرده و نگه دارید.
 • آن را به بالا بکشید تا اپلیکیشن دوربین فعال شود.

حالا دوربین شما آماده استفاده است.

اپلیکیشن دوربین

آیکون Camera را در صفحه اول آی فون خود انتخاب کنید تا اپلیکیشن دوربین فعال شود. این اپلیکیشن از ابتدا روی دستگاه شما نصب است. اگر در دیگر اپلیکیشن ها هم دکمه camera را انتخاب کنید، از همین اپلیکیشن استفاده خواهد کرد.

هنگام باز کردن این اپلیکیشن، مانند دیگر دوربین ها، شما منظره مقابل دوربین را مشاهده خواهید کرد. در روی صفحه نمایش کنترل های مربوط به گرفتن عکس، تغییر تنظیمات، و انتقال به دوربین جلویی وجود دارد. تنظیمات دیگری هم وجود دارند که در ادامه آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

Geo-tagging

وقتی برای اولین بار اپلیکیشن دوربین را باز می کنید، از شما می پرسد که آیا می تواند موقعیت شما را با خاطر بسپارد یا نه. دلیلش هم این است که اگر اجازه بدهید، از طریق جی پی اس موقعیت شما را پیدا کرده و عکس گرفته شده در آن موقعیت را ذخیره کند. با انجام این کار شما می توانید بعدا به راحتی آن عکس را با توجه به موقعیتش پیدا کنید. این کار برای به یاد آوردن تصاویر یک سفر تفریحی خوب است ولی نه برای تصویری که می خواهید آنرا در اینترنت آپلود کنید.

تنظیمات مربوط به geo-tagging را می توانید پس از انتخاب عوض کنید.

گرفتن عکس

برای گرفتن عکس با اپلیکیشن Camera دو راه وجود دارد. هر دو آنها تصویر را در حافظه ذخیره خواهد کرد.

 1. بعد از باز کردن اپلیکیشن بر روی عکس دوربین در روی صفحه کلیک کنید.
 2. دکمه افزایش صدا را فشار دهید.

نکته: اگر هدست شما دکمه افزایش صدا داشته باشد، از آن هم می توانید استفاده کنید.

زوم کردن

آی فون از زوم دیجیتال متوسط استفاده می کند، ولی اگر احتیاج داشته باشید که بیشتر زوم کنید، می توانید به این صورت عمل کنید:

 • انگشت شست و انگشت نشانه خود را روی صفحه گذاشته و به هم نزدیک کنید تا بزرگنمایی کند.
 • برای کوچک نمایی هم انگشتان تان را از هم دور کنید.

بعد از این که زوم را فعال کردید، یک تنظیم کننده ظاهر می شود که می توانید از آن هم استفاده کنید.

عکس های نزدیک

برای گرفتن این گونه عکس ها آی فون به صورت خودکار تنظیم خواهد شد. فقط کافی است دوربین را به جسم مورد نظر نزدیک کرده و عکس خود را بگیرید.

تغییر تمرکز خود کار

دوربین آی فون دارای قابلیت تشخیص چهره و تمرکز خودکار است. این قابلیت ها برای گرفتن عکس هایی با بهترین کیفیت هستند ولی همیشه نمی توانند تشخیص دهند که کدام قسمت منظره مد نظر است.

تغییر دادن هدف آسان است:

 • صفحه را لمس کنید

به همین سادگی. هر نقطه ای  که لمس کنید به وسیله یک مربع کوچک مشخص شده و دوربین شما به طور خود کار بر روی آن تمرکز خواهد کرد.

اگر دوربین شما چهره را تشخیص می دهد، با مربعی سبز رنگ آنرا مشخص کرده و بر روی آن متمرکز می شود.

قفل کردن این قابلیت ها

در برخی مواقع این قابلیت ها بیشتر مایه دردسر هستند، برای مثال وقتی که در صحنه تحرک زیادی وجود دارد و یا این که مرکز تمرکز صحنه روشن و یا تاریک است. در این مواقع می توانید با قفل کردن تمرکز خودکار، مانع از تغییر صحنه شوید.

 • دوربین را به طرف صحنه ای بگیرید که می خواهید روی آن تمرکز کند.
 • صفحه را لمس کنید تا مطمئن شوید مربع پدید می آید.
 • انگشتتان را آنقدر نگه  دارید تا رنگ مربع آبی شده و تکان بخورد.

حرف های AE/AF در پایین صفحه ظاهر خواهند شد، که یعنی مراحل را درست انجام داده اید.

برای برگرداندن تنظیمات، فقط کافی است بیرون مربع با انگشت یک ضربه بزنید.

تنظیم فلش

آی فون شما یک فلاش ال ای دی دارد که می توانید آنرا بر روی اتوماتیک، روشن، و خاموش تنظیم کنید. مثل فلاش دوربین های حرفه ای نیست ولی می تواند در مواقع ضروری به کمکتان بیاید. روشن کردنش هم زیاد سخت نیست:

 • دکمه فلش را در گوشه بالایی صفحه لمس کنید.
 • حالا نحوه ی تنظیم فلش را انتخاب کنید.

گرفتن عکس های HDR

HDR مخفف High Dynamic Range به معنای “محدوده بالای تحرک” است و با استفاده از آن می توان تعداد زیادی تصویر گرفته و آنها را با هم ادغام کرد. به طور ساده شما در یک تصویر HDR می توانید همه جزئیات را ببینید.

 • گزینه Options را در بالای صفحه انتخاب کنید.
 • HDR را بر روی On قرار دهید.

در پایین صفحه وضعیت HDR نمایش داده خواهد شد.

نکته: هنگامی که HDR روشن باشد، پس از گرفتن چند عکس پیام “Saving HDR” نمایش داده خواهد شد، پس اگر می خواهید عکس های زیادی بگیرید، باید HDR را خاموش کنید.

نمایش شبکه ای

این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا بتوانید کادربندی و ترکیب بهتری تهیه کنید. برای مثال با استفاده از “قانونِ یک سوم” :

 • گزینه Options در بالای صفحه را لمس کنید.
 • Grid را بر روی On تنظیم کنید.

دو خط عمودی و دو خط افقی صفحه را تقسیم خواهند کرد و دوربین آماده عکس برداری خواهد بود.

CameraRoll و PhotoStream

وقتی که عکسی می گیرید، آن عکس در Camera Roll و یا در صورت انتخاب، در Photo Stream ذخیره می شود.

برای دسترسی به Camera Roll از درون اپلیکیشن:

 • دکمه Thumbnail را که در کنار دکمه camera قرار دارد لمس کنید.

و برای دسترسی به Camera Roll از صفحه اصلی:

 • اپلیکیشن Photos را انتخاب کنید.
 • Camera Roll را انتخاب کنید.

Photo Stream قسمتی از iCloud است که عکس های جدید Camera Roll را در خود نگه می دارد. ۱۰۰۰ تا برای یک ماه. در آلبوم های مخصوص، این عکسها به سرور های اپل منتقل می شوند و می توانید با استفاده از دستگاه های دیگر iOS 6 به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین می تواند آنها را به Apple TV  انتقال دهد که از طریق iPhoto و Aperture قابل دشترسی باشند.

این به منزله یک Camera Roll برای عکس های شما در iOS است که تمامی آنها را در یکجا نگه می دارد.

بر خلاف Camera Roll ، در Photo Stream شما نمی توانید تصاویر را حذف کنید. برای حذف کردن تصاویر از Photo Stream باید کل آن ها را از iCloud.com حذف کنید.

مدیریت و ویرایش تصاویر

با استفاده از اپلیکیشن Photos شما می توانید کار هایی از قبیل حذف کردن، ایمیل کردن، پوشه بندی کردن و … را انجام دهید. همچنین می توانید آنها را به صورت ساده ای ویرایش کنید، مانند حذف کردن قرمزی چشم، چرخاندن عکس، بریدن آن، و …

اپلیکیشن های دیگر

برای تازه کار ها همین اپلیکیشن نصب شده روی گوشی کافی است. در عین حال در اپ استور اپلیکیشن های متنوعی وجود دارند که امکانات بیشتری را در اختیار ما قرار می دهند. برای نمونه این لینک ها را ببینید:

***

برای دیدن همه ی پست های این سری، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

راهنمای کامل عکاسی با آیفون

مثل هر کاری٬ تمرین و دقت رمز پیشرفت در عکاسی با آیفون است. پیشنهاد می کنم در اینستاگرام بچرخید٬ عکس های خود و دیگران را نقد کنید و بهترین هایتان را با هش تگ #اپلستان با ما و دیگر اپلستانی ها به اشتراک بگذارید.

مسابقه عکاسی اپلستان و APPLESTANGRAM در اینستاگرام را هم از یاد نبرید!

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

12 comments

 1. سلام من ۴ماه دوربین نیکون دی۳۲۰۰خریدم هیچ کس استادای عکاسی انسانیت نشون نمیدن که تنظیمات دوربین رو بهم یاد بدن همش پول میخان اگر بزرگی کنین تنظیمات دیافراگم وشاتر رو بهم یاد بدین ممنون میشم .

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *