برنامه نویسی iOS قسمت سوم

در قسمت گذشته Outlet و Action مورد نیازمان را تعریف کردیم و در این قسمت برای اینکه بتوانیم در واقع جملات را بر روی صفحه ببینیم می بایست outlet تعریف شده برای text field را به خود text field در فایل XIB متصل نماییم.

متصل کردن یک کنترل

ابتدا MainStoryboard.storyboard را باز کنید. حال نگاهی به سایدبار سمت راست در پنجره Xcode بیاندازید. اگر این سایدبار سمت راست را نمی بینید می بایست از راست ترین دکمه‌ی گذاشته شده در قمست Views در بالای تولبار استفاده کرده و سایدبار سمت راست را نمایش دهید.

در پایین سایدبار سمت راست ۴ تب وجود دارد که می توانید بین آنها سوییچ نمایید. قسمتی که الان به آن احتیاج داریم Object Library می باشد.

از قسمت Object Library یک کنترل Text View و یک Round Rect Button گرفته و بر روی View بیاندازید. مکان آنها را هر طور که می پسندید بگذارید. یک نام بر روی دکمه‌ی خود بگذارید این نامی توانید چیزی شبیه به Quote باشد. رنگ و فونت کنترل ها را به دلخواه تغییر دهید. بسیاری از این property های کنترل ها را می توانید از طریق قسمت بالای سایدبار سمت راست تغییر دهید. البته این بالا هم چندین تب وجود دارد که برای این کار بیشتر از تب Attributes Inspector استفاده می شود.

از آنجایی که از این text field تنها برای نمایش متن می خواهیم استفاده کنیم چک مارک Behavior – Editable را بردارید.

حال می بایست button و text view را به outlet و action ای که در کد ساخته ایم متصل نماییم.

برای اتصال text view کافی است کلید control را بر روی کیبرد مک نگه داشته و بر روی View Controller از سایدبار سمت چپ کلیک کرده و به سمت text view بکشید. حال دکمه ماوس را رها کرده و quoteText را از منوی باز شده انتخاب نمایید.

را دیگر آن است که به آسانی view controller را از سایدبار سمت چپ انتخاب کرده و از سایدبار سمت چپ بر روی تب Connections Inspector بروید. در اینجا می بایست تمامی اتصالات موجود برای View Controller خود را ببینید. حال به راحتی می توانید اتصال موجود را گرفته و به سمت کنترل بر روی صفحه بکشید.

به یاد داشته باشید که از آنجایی که شما قبلا از لغت Outlet در کدتان استفاده کرده اید در اینجا Storyboard در مورد quoteText شما اطلاعات دارد!

اتصال یک Action

اتصال دادن یک Action از یک کنترل ( مانند یک زدن یا لمس کردن یک دکمه در صفحه ) به یک method کاملا شبیه به فرآیند اتصال یک کنترل به یک property است.

این بار می بایست کلید کنترل را بر روی کیبرد مک گرفته و بر روی button در صفحه کلیک کرده و به سمت View Controller کشانده و رها کنید. از منوی باز شده گزینه qouteButtonTapped: را انتخاب کنید.

راه دیگر آن است که به راحتی بر روی button زده و از قسمت Connection Inspector در سایدبار سمت راست لیستی از event های button را خواهید دید. می توانید از قسمت Touch Up Inside به سمت View Controller گرفته و بکشید.

اجرای برنامه!

خب حتما حدس زده اید! الان می توانید اولین برنامه خود را اجرا کنید. کافی است به راحتی بر روی دکمه Run در Xcode کلیک کنید ( اولین دکمه در بالای صفحه از سمت چپ ) تا برنامه شما کامپایل شده و در شبیه ساز آی فون ( اگر گزینه آن انتخاب شده باشد ) اجرا گردد.

اگر error داشته باشید نیازی نیست نگران شوید. تا اینجا نباید خطای آنچنانی ای وجود داشته باشد. احتمالا اشتباه تایپی داشته اید و یا متغیرها را با نام های متفاوتی استفاده کرده اید. به یاد داشته باشید که بزرگی و یا کوچکی حروف برای Xcode مهم است.

اگر app شما کامپایل شده و اجرا گردد٬ کافی است بر روی دکمه Quote بزنید تا یک جمله تصادفی برای شما نمایان گردد :

خب٬ تا اینجا شما یک app ساخته اید و کلی چیز در مورد Objective-C یاد گرفته اید. property ساخته اید٬ method خودتان را تعریف کرده اید٬ از class ها استفاده کرده و بسیاری چیزهای دیگر!

اما صبر کنید! چیزهای دیگری نیز هست! تا اینجا لیست جملاتتان به صورت دستی در داخل خود app وارد شده است. آیا جالب تر نیست که بتوانید این لیست را از یک فایل خارجی بخوانید ؟

کم کم باید برویم سراغ property list ها که در هفته آینده در مورد آنها صحبت خواهیم کرد!

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *