کامپیوتر های پوشیدنی؛ واقعی تر از همیشه

دیگر کامپیوتر های پوشیدنی یک رؤیا نیستند! اگرچه این تکنولوژی ها، از مدتها قبل (اواخر دهه ۱۹۶۰) وجود داشتند، ولی حالا جنگ بر سر بازار آن وارد مرحله ی جدیدی شده است.

سه شرکت اپل، مایکروسافت، و گوگل بر روی تولید کامپیوتر هایی فعالیت می کنند که شبیه به عینک هستند و تصاویر را جلوی چشم بیننده نمایش می دهند. مفهوم کلی این تکنولوژی این است که کاربر بتواند به وسیله عینک ها از کامپیوتر استفاه کند و در عین حال فضای اطراف خود را ببیند.

عینک های کامپیوتری هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده اند ولی به زودی قرار است این اتفاق بیفتد. در این صورت، اگر با استقبال مردم رو به رو شوند، می توانند انقلابی در صنعت کامپیوتر به وجود آورند.

عکس زیر را نگاه کنید. اگر برنامه ی آیفونی بتواند با دیدن تصویر یک بازیکن، وی را شناسایی و اطلاعاتی را به شما نمایش دهد، بسیار جذاب خواهد بود. نه؟ حالا فرض کنید، عینک شما این کار را برایتان انجام دهد!

در ماه نوامبر، ماکروسافت عینکی را به ثبت رساند که لس آنجلس تایمز آن را اینطور شرح داد: “وسیله ای که اتفاقات زنده را از طریق یک نمایشگر که بر روی سر قرار می گیرد، به فرد انتقال دهد.” فیلمی که کاربرد این وسیله را نشان می دهد، یک بازی بیسبال است که نام بازیکن ها و دیگر اطلاعات مربوط به بازی، در صفحه نمایش داده می شود.

گوگل هم عینک کامپیوتری خود را در کنفرانس گوگل در سان فرانسیسکو معرفی کرد. معرفی این طور بود که گروهی از چترباز ها از یک بالون پریده و در بام Moscone West Convention Center فرود آمدند در حالی که سرگی برین، عینک کامپیوتری خود را پوشیده و منتظر آنها بود. گوگل مدل های اولیه این عینک ها را به قیمت ۱۵۰۰ دلار به فروش گذاشت ولی به گفته تایمز، تولید انبوه آنها تا سال ۲۰۱۴ عملی نخواهد بود.

اپل هم در ماه جولای یک حق امتیاز برای نمایشگر پوشیدنی دریافت کرد ولی هنوز در مورد نقشه های آینده اش سخنی نگفته است. این محصولات بر پایه مفهومی به نام ” واقعیت تکمیل شده ” هستند که طبق آن دید کاربر نسبت به واقعیت کامل تر می شود. نمونه بارز این مفهوم، خلبان هایی هستند که اطلاعات مربوط به جنگنده خود را در جلوی کلاه خود می بینند.

چند مورد دیگر از استفاده های ” واقعیت تکمیل شده ” در اکتبر ۲۰۱۱ در دانشگاه استنفورد مطرح شد. برای مثال یکی از آنها اپلیکیشنی بود که هنگام خرید کردن، به خریدار این امکان را می داد که ببینند وقتی لباسی را می پوشند، چگونه دیده می شوند.

یک تحقیق در بریتانیا نشان داد که در سال ۲۰۱۳ ، بازار ” واقعیت تکمیل شده ” ۳۰۰ میلیون دلار سود دهی خواهد داشت. این تحقیق همچنین نشان داد که اطلاعات محدود عموم از قابلیت های این تکنولوژی ، باعث متمایل شدن آن به صنعت بازی های رایانه ای و تجارت شده است. پیش بینی می شود که بازار عینک های کامپیوتری و سایر تکنولوژی های مشابه، امسال حدود ۸۰۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۴ حدود ۱٫۵ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

البته “محصولات پوشیدنی” فقط شامل عینک های کامپیوتری نمی شود. محصولی مانند FitBit که به کمر فرد بسته شده و هنگام ورزش کردن، اطلاعات حیاتی فرد را ذخیره کرده و به یک اسمارتفون می فرستد هم در این دسته بندی قرار می گیرد. و یا مثلا Nike+ که به مچ دست بسته می شود و کاری مشابه انجام می دهد.

یک تحلیلگر بریتانیایی به نام Nitin Bhas در این باره می گوید: ” بازیگرانی مانند اپل، مایکروسافت، و گوگل، در آینده نقش بزرگی را در این زمینه ایفا خواهند کرد.” او همچنین می گوید: “این شرکت ها در بازار کامپیوتر های پوشیدنی، به موفقیت های بزرگی دست خواهند یافت، همانطور که در بازار اسمارتفون ها این کار را کرده اند.”

قدیمی ها می گفتند برای تخیل حد و مرزی نیست، فکر می کنم به زودی واقعیت هم بی حد و مرز خواهد شد!

منبع: eWeek

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *