آیا اپل باید به انتقادها از iOS 7 گوش کند؟

Apple-ios7

این پست٬ ترجمه‌ای مقاله‌ای از یکی از نویسندگان سایت Harvard Businees Review به نام پروفسور Roberto Verganti می باشد که توسط تیم تحریریه اپلستان تهیه شده است. لینک منبع در پایان پست قرار دارد.

گفته می شود که شرکت ها باید به کاربران خود گوش کنند. آیا این کار صحیح است؟

خوب تا آن جا که ما می دانیم اپل بر خلاف این رویه عمل کرده است. به جای این که اپل به ما گوش کند، این ما بوده ایم که به اپل گوش کرده ایم. این ما بوده ایم که مانند یک بچه منتظر اپل مانده و به هر چه که گفته اند عمل کرده ایم.

ولی اخیرا با معرفی سیستم عامل جدید این شرکت اوضاع کمی فرق کرده است. آن ها تاکید کرده اند استفاده از این سیستم عامل تجربه خوبی برایمان خواهد بود. اما در رسانه های اجتماعی در مورد آن بازخورد های منفی و مثبت زیادی به وجود آمده است. بسیاری از مردم نسبت به آن با بد بینی نگاه می کنند و از قابلیت های تغییر یافته آن انتقاد می کنند. البته افراد زیادی هم هستند که به تعریف و تمجید از آن پرداخته اند. متخصصانی هم که آن را امتحان کرده اند، بیشتر از افراد معمولی از سیستم عامل iOS 7 انتقاد می کنند.

Screen Shot 2013-10-18 at 1.09.47 PM

سوال این جاست که آیا اپل باید به این بازخورد های منفی توجه کند یا نه؟

گوش دادن به نظرات مصرف کننده ها بعد از معرفی یک محصول امری مهم است. این اصل مخصوصا در مورد شرکت هایی مانند اپل که به نظرات کاربران و تحلیل های انجام شده از محصولاتشان اهمیت زیادی نمی دهند، حیاتی است. حالا زمان آن است که اهمیت بدهند. نه تنها باید به انتقاد ها گوش دهند بلکه باید با توجه به آن ها عمل کرده و استراتژی هایشان را تعیین کنند.

اگر انتقاد ها به ایراد ها و مشکل های فنی اشاره دارند، بدون شک باید مورد توجه قرار گرفته و سریعا حل شوند.

ولی در مورد انتقاد ها از نحوه و سبک طراحی چه باید کرد؟

در مورد انتقاد ها از قابلیت هایی که بدون نقص کار می کنند ولی کاربران آن ها را دوست ندارند چه طور؟ در ادامه پیشنهاد هایی در این زمینه داده ایم.

اطلاعات را دقیق بخوانید.

به انتقاد هایی که در رسانه های اجتماعی انجام می شود باید توجه زیادی کرد. کاربرانی که از محصول راضی هستند، کمتر مایل به ابراز آن در شبکه های اجتماعی هستند، از این جهت، بیشترین میزان انتقاد در فضا های اجتماعی دیده می شوند. این بازخورد ها باید دقیق برسی شوند.

در بیشتر مواقع گفته می شود که اولین انتقاد ها را نباید زیاد جدی گرفت چون وقتی کاربری شروع به استفاده از مدل جدید یک محصول می کند، هنوز در حال و هوای مدل قدیمی است و تا حدی به آن عادت کرده است، به همین دلیل در مقابل تغییرات به وجود آمده تا حدی مقاومت کرده و آن ها را نا مناسب می داند.

واکنش های منفی اولیه را خنثی کنید.

اگر یک شرکت نگران باز خورد های اولیه است، می تواند با زمینه سازی هایی مناسب آن ها را خنثی کند. مثلا اگر می خواهد یکی از قابلیت ها را خذف کند، قبل از معرفی محصول باید دلیل انجام این کار را توضیح دهد تا کاربران آمادگی آن را داشته باشند. مهم نیست که نحوه کار قابلیت جدید را از قبل توضیح بدهند یا نه، مهم این است که دلیل ایجاد تغییر را صریحا اعلام کنند.

اپل این کار را در سال ۲۰۰۸ و در هنگام معرفی مک بوک ایر انجام داد. بر خلاف دیگر لپ تاپ ها ، مدل ایر فاقد درایو نوری بود. هنگام معرفی آن، استیو جابز دلیل اتخاذ این تصمیم را توضیح داد : اپل در حال کار روی سرویسی در زمینه فیلم و رسانه بود که استفاده از این درایو را غیر ضروری می کرد.

به کاربرانی که اولین بار شان است از محصول استفاده می کنند گوش کنید.

وقتی کاربران از مشکلاتی شکایت می کنند که از ابتدا شرکت آن ها را در نظر نگرفته و در جهت حل آن ها اقدامی نکرده است، باید به فکر چاره بود. استفاده از نظر کسانی که برای اولین بار از محصول جدید استفاده می کنند بسیار مهم است. مثلا کسی که تا به حال از آیفون استفاده نکرده است و تازه یکی خریده.

کلیت دستگاه را حفظ کنید.

وقتی یک قابلیت بخصوص به خوبی عمل نمی کند، شرکت ها باید این نکته را در نظر داشته باشند که می تواند بر دیدگاه کلی کاربران در مورد آن محصول اثر منفی بگذارد. پس وقتی یک قابلیت را عوض می کنید، باید بدانید که ماهیت کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای مثال بسیاری از افراد از متفاوت بودن اتصال ویدیو در مک بوک ایر شکایت می کنند. این در حالی است که با توجه به قالب ظریف این لپ تاپ، اگر از اتصال استاندارد استفاده شود، می تواند محبوبیت دستگاه را پایین بیاورد. همین مثال در مورد iOS 7 هم صدق می کند. برخی بر این باورند که باید قابلیت های دیگری هم به Control Center اضافه شود در صورتی که اگر این اتفاق بیفتد احتمالا کل سیستم عامل را به خطر بیاندازد.

در نظر بگیرید که کجا مصالحه کردن به نفعتان است.

برخی اوقات دیده می شود که تیم های طراحی محصول کاملا جدیدی را طراحی کرده و از ترس عدم مقبولیت آن، آن قدر تغییرش می دهند که زیاد جلب نظر نکند. در این صورت کاربران مجبور می شوند تغییر به وجود آمده را قبول کنند ولی نتوانند از همه ظرفیت آن بهره ببرند. این امر خود باعث افت محبوبیت دستگاه می شود.

برای مثال اولین ساعت های ساخته شده توسط شرکت Swatch زیاد رنگا رنگ نبودند و طراحان سعی کرده بودند آن ها را مانند سایر ساعت ها بسازند. واکنش بازار به این نوع طراحی زیاد خوب نبود. به جای فراموش کردن ایده، مدیران شرکت تصمیم گرفتند مدل های دوم را با تغییرات بیشتری توام کنند. مصرف کننده ها متوجه سبک جدید شدند و فروش شرکت به اندازه قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

پس بعد از این که بازخورد بازار را برسی و تحلیل کردید، سه اقدام پیش روی تان خواهد بود. اگر متوجه شدید که کارتان اشتباه بوده است،  در آینده محصولات تغییر به وجود بیاورید ، ولی این نکته را در نظر داشته باشید که ماهیت کلی محصول را تغییر ندهید. اگر متوجه شدید که مردم از محصول تان خوشش آمده، آن را همان طور که هست نگه دارید و تغییر زیادی در آن به وجود نیاورید . البته دلیل این انتخاب را باید به صورت کاملا واضح توضیح دهید. اگر هم متوجه شدید روش تان زیاد ملایم بوده است و کاربران نمی توانند از همه ظرفیت های دستگاه مورد نظر استفاده کنند، آن را بهتر کنید و تغییرات بیشتری در آن اعمال کنید.

منبع

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

  1. سلام من آیفون ۴ دارم از وقتی ای او اس ٧ رو نصب کردم گوشیم خیلی کند شده و لگ میزنه حتی ساده ترین بازی ها هم لگ دارن به نظرتون چه کاری میشه کرد با جیل برک میتونم برگردم به ای او اس ۵ یا۶ یا با آپدیت بعدی حل میشه؟

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *