رکوردهای تازه‌ی اپل در بازار سرمایه؛

همانطور که انتظار می‌رفت با نزدیک شدن ماه‌های پایانی سال مالی ۲۰۱۴ میلادی، اپل، گزارش عملکرد این شرکت در سه‌ماهه‌ی آخر سال را منتشر کرده است و از فروش میلیارد دلاری در سه ماه آخر این سال مالی، برای محصولات و خدمات ارائه شده توسط این شرکت خبر داده است.

بر پایه‌ی گزارش مالی شرکت اپل که به صورت رسمی در روز دوشنبه بیستم ماه اکتبر منتشر شده است، این شرکت موفق شده، برای فروش محصولات و خدمات خود در سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی ۲۰۱۴ میلادی، به رقم ۴۲٫۱ میلیارد دلار دست پیدا کند که از این رقم ۸٫۵ میلیارد دلار، سود مالی است که اپل توانسته است از فروش این محصولات به دست آورد.

در بخشی از گزارش مالی منتشر شده توسط شرکت اپل، آمده است که: «ارقام منتشر شده، عملکرد مالی شرکت اپل را برای سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی ۲۰۱۴ میلادی (تا تاریخ ۲۷ ماه سپتامبر)، نمایندگی می‌کنند. در این بازه‌ی زمانی این شرکت توانسته است، درآمدی معادل ۴۲٫۱ میلیارد دلار کسب کند، که نسبت به درآمد ۳۷٫۴ میلیارد دلاری در گزارش مربوط به سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی ۲۰۱۴ میلادی، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. همچنین شرکت اپل توانسته است، با سود ۸٫۵ میلیارد دلاری کسب شده در سه‌ماهه‌ی آخر این سال مالی، سودی ۱٫۴۲ دلاری را برای هر سهم شرکت اپل در بازار بورس، به ارمغان آورد. زمانی که این ارقام را با عملکرد مالی شرکت در سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی گذشته مقایسه کنیم که درآمدی ۳۷٫۵ میلیارد دلاری، با سود کلی ۷٫۵ میلیارد دلار و افزایش قیمت هر سهم به میزان ۱٫۱۸ دلار را نشان می‌داد، رشد ۳۸ درصدی را در فروش و سوددهی هر سهم شرکت اپل برای سه‌ماهه‌ی پایانی سال مالی جاری، مشاهده خواهیم کرد. نکته قابل توجه این که ۶۰ درصد درآمد کسب شده، از فروش محصولات و خدمات شرکت، در بازارهای بین‌المللی و جهانی به دست آمده است.»

apple-sep-10-iphone-5s-5c

در قالب این گزارش، شرکت اپل که همواره در اعلام آمار و ارقام مربوط به فعالیت‌های خود، بسیار محتاطانه عمل می‌نماید، تیراژ فروش محصولات تولیدی این شرکت را در برهه‌ی زمانی مورد نظر اعلام کرده است که نشان می‌دهد، در حال حاضر، بیش‌ترین درآمد این شرکت از فروش گوشی‌های آیفون و کم‌ترین درآمدزایی هم مربوط به دستگاه‌های آیپاد می‌باشد. تعداد محصولات فروخته شده در گزارش شرکت اپل به شرح زیر می‌باشد:

۳۹٫۲ میلیون گوشی آیفون؛

۱۲٫۳ میلیون تبلت آیپد؛

۵٫۵ میلیون دستگاه مک؛

۲٫۶ میلیون دستگاه آیپاد؛

«تیم کوک» مدیر عامل شرکت اپل، با ابراز خشنودی از ارقام منتشر شده‌ در گزارش عملکرد مالی شرکت، مدعی شده است:

«موفقیت‌های مالی شرکت اپل در سال ۲۰۱۴ میلادی، نشان‌دهنده‌ی رکوردی تازه در دنیای تجارت است. دست‌آوردهایی چون، بزرگ‌ترین عرضه‌ی گوشی‌های آیفون در تاریخ شرکت اپل با معرفی آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس، به همراه نوآوری‌های بسیاری که در محصولات و خدمات مختلف این شرکت از تبلت‌های آیپد تا دستگاه‌های مک و از معرفی سیستم‌عامل ios 8 تا OS X Yosemite صورت پذیرفته است، همگی نشان می‌دهند اپل، در مسیر تعالی و موفقیت، با سرعتی چشمگیر، به پیش می‌تازد. تمام این خبرهای خوش در حالی است که ما در شرکت اپل به واسطه‌ی محصولات و خدمات جدید این شرکت مانند ساعت اپل که قرار است در سال آینده به بازار عرضه شوند، نسبت به کارنامه‌ی اپل، در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز، بسیار خوش‌بین هستیم.»

در هنگام بررسی ارقام منتشر شده‎ی عملکرد مالی شرکت اپل، باید به این نکات نیز توجه داشت که اپل با وجود خرید شرکت «بیتس» در میانه‌های سال ۲۰۱۴ میلادی، درآمد حاصل از فروش خدمات و محصولات این شرکت را تا سال ۲۰۱۵ میلادی در کارنامه‌ی مالی خود لحاظ نخواهد کرد و گوشی‌های آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس، علی‌رغم فروش چند میلیونی در بازار محصولات دیجیتال، به تازگی و از روزهای میانی ماه سپتامبر به بازار عرضه شده‌اند و در زمان تهیه‌ی این گزارش هنوز یک ماه نیز از فروش رسمی این محصولات جدید، نمی‌گذشته است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *