«اپل» در صدر فهرست برندها در بازار چین؛

سال ۲۰۱۴ میلادی، سال بسیار موفقیت‌آمیزی برای شرکت اپل در بازار پر رونق کشور چین بوده است و به تازگی «مرکز تحقیقات نام و نشان تجاری چین» با انتشار گزارش سالانه‌ی خود و انتخاب برند اپل به عنوان «ارزشمندترین» برند سال ۲۰۱۴ میلادی در بازار این کشور، به موفقیت‌ها و دستاوردهای رنگارنگ این شرکت در سال جاری، عنوان دلچسب تازه‌ای نیز افزوده است. احتمالاً کسب جایگاه نخست در بازار چین برای اپلی‌ها، عنوانی غرورآمیزتر در مقایسه با سایر موفقیت‌های این شرکت در سال ۲۰۱۴ میلادی محسوب می‌شود، اگر در نظر داشته باشیم که این شرکت برای کسب این جایگاه، توانسته است، سرانجام پس از دو سال، رقیب قدیمی خود یعنی شرکت سامسونگ را شکست دهد و با فرستادن سامسونگی‌ها به جایگاه دوم، با اقتدار بر سکوی نخست تکیه زند.

اگر چه شرکت سامسونگ همچنان در سال ۲۰۱۴ موفق شده است، عنوان ارزشمندترین برند محصولات خانگی را به ویژه در حوزه‌ی تولید تلویزیون‌های هوشمند و انواع مانیتور از آن خود کند، اما تقریباً در تمامی دسته‌بندی‌های مرتبط با گوشی‌های هوشمند، بازار کشور چین را به برند شرکت اپل واگذار نموده است.

بر پایه‌ی آمار و ارقام منتشر شده، شرکت اپل تنها در بازه‌ی زمانی تیر تا شهریورماه سال جاری توانسته است در حدود ۳۹ میلیون دستگاه، گوشی آیفون در بازار چین به فروش برساند که این رقم، گوشی‌های آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس این شرکت را به پر مخاطب‌ترین محصول تولیدی در طول تاریخ شرکت اپل تبدیل کرده است. تحلیلگران بازار پیش‌بینی می‌کنند که موفقیت گوشی آیفون به این رقم‌ها محدود نماند و این گوشی در فاصله‌ی زمانی مهرماه تا پایان دی امسال، رکورد فروش ۷۰ میلیون دستگاه را نیز تجربه کند. آماری که در صورت تحقق، بیانگر رشد ۴۰ درصدی فروش محصولات اپل در کشور چین، نسبت به سال ۲۰۱۳ میلادی می‌باشد.

ad141704665chongqing-china-e1406572895775

از جمله دیگر دستاوردهای شرکت اپل در بازار چین، آغاز همکاری‌های تجاری- اقتصادی با شرکت China Mobile به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی جهان است که امکان دسترسی اپل به بازاری با ۷۳۵ میلیون مشتری بالقوه را برای گوشی‌های آیفون، فراهم کرده است.

اخیراً «تیم کوک» مدیر عامل شرکت اپل نیز به صراحت اعلام کرده بود که در آینده‌ای نه چندان دور، کشور چین به بزرگ‌ترین بازار مصرف برای محصولات و خدمات مختلف این شرکت تبدیل خواهد شد.

البته زمانی که به حضور شرکت اپل در بازار فناوری اطلاعات در کشور چین می‌نگریم، تمام خبرها خوش‌حال‌کننده و دلگرم‌کننده نیستند و این شرکت در مسیر عبور از دروازه‌های دیوار بزرگ چین با مشکلاتی نیز روبه‌رو بوده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سخت‌گیری‌های قوانین تجارت خارجی کشور چین اشاره کرد که عرضه‌ی مستقیم گوشی‌های آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس را در بازار این کشور چند ماهی به تأخیر انداخت و به تازگی نیز که برخی از رسانه‌ها در کشور چین شرکت اپل را متهم کرده‌اند که با خدماتی از قبیل iCloud و Find My iPhone قصد دارد تا اطلاعات کاربران چینی را جمع‌آوری کند و در حریم خصوصی مصرف‌کنندگان چینی، جاسوسی کند.

علی‌رغم تمامی این مشکلات و اگر چه که از شتاب حضور موفق اپل در بازار چین، هر از چندی به واسطه‌ی بروز و ظهور مانعی، اندکی کاسته می‌شود، اما انتشار اخباری مانند کسب عنوان برترین برند تجاری محصولات دیجیتال در کشور چین، نشان می‌دهد که شرکت اپل به رغم تمامی مصائب و مشکلات، تا چه حد در جذب مصرف‌کنندگان و کاربران چینی در طول یکی، دو سال اخیر موفق عمل کرده است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *