قد و قامت ساعت اپل در قاب اندازه‌ها؛

شرکت اپل در این هفته، جزئیاتِ WatchKit ساعت هوشمند خود را برای برنامه‌نویسان عرضه کرده است، تا دولوپرها بتوانند بر مبنای خصوصیات و ویژگی‌های فیزیکی این تن‌پوش دیجیتال، به کارزار طراحی و تولید اپلیکیشن برای این محصول، قدم گذارند. انتشار WatchKit ساعت اپل، اطلاعات زیادی را در مورد این ساعت هوشمند در اختیار مخاطبان علاقه‌مند قرار می‌دهد و بسیاری از پرسش‌ها که در زمان معرفی این محصول به عموم، بدون جواب مانده بودند را سرانجام پاسخ می‌گوید.

راهنمایی که در مورد رابط‌کاربری ساعت اپل در اختیار برنامه‌نویسان قرار گرفته است، مشخص می‌کند که این هوشمندِ دیجیتال در دو مدل و با دو اندازه‌ی مختلف به بازار عرضه خواهد شد و هر کدام از این مدل‌ها وضوح تصویری مخصوص به خود را خواهند داشت. بنابراین، نمونه‌ی بزرگ‌تر ساعت اپل با نمایشگری با مساحت ۴۲ میلی‌متر و وضوح تصویری برابر با ۳۱۲ در ۳۹۰پیکسل و برادر کوچک‌تر نیز با صفحه‌ی نمایشی ۳۸ میلی‌متری و وضوح تصویری ۲۷۲ در ۳۴۰ پیکسلی، در آینده‌ی نزدیک، پشت ویترین فروشگاه‌ها، خودنمایی خواهند کرد.

apple-watch-resolutions-1024x706

با توجه به این که در دو مدل مختلف ساعت اپل، تفاوت میان اندازه‌ها، رقم قابل توجهی را شامل نمی‌شود، شرکت اپل برنامه‌نویسان را ترغیب نموده است تا در صورت امکان در طراحی تصاویر، برای هر دو نوع مختلف ساعت اپل، از اندازه‌ای یکسان استفاده کنند و تنها در شرایطی که کوچکی و بزرگی به کیفیت کار لطمه وارد می‌کند، برای نمایش‌گرهای مختلفِ ساعت از اندازه‌های مختلف بهره بگیرند. در جدول زیر تفاوت اندازه‌ی تصاویر و آیکون‌ها در بخش‌های مختلف دو مدلِ ساعت اپل، قابل مشاهده است:

Screen-Shot-2014-11-19-at-1.37.19-am-1024x238

بر پایه‌‎ی اطلاعات منتشر شده توسط شرکت اپل در مورد رابط‌کاربری ساعت‌های این شرکت، آیکون مدور خانه در نمونه‌ی کوچک‌تر ۱۷۲ پیکسل و در مدل بزرگ‌تر نیز ۱۹۶ پیکسل، مساحت دارد. با وجود تمامی توصیه‌های اپل برای برنامه‌نویسان، به نظر می‌رسد از آن جا که ساعت هوشمند این شرکت، در دو اندازه‌ی مختلف به بازار عرضه خواهد شد، دولوپرها مجبور شوند برای هر کدام از مدل‌های ساعت، بسته‌ی نرم‌افزاری خاص خود را در اندازه‌های بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر تولید کنند.

شرکت اپل، سبک طراحی حروف را در ساعت هوشمند خود، «سان‌فرانسیسکو» نام‌گذاری کرده است و قرار است هوش مصنوعیِ این ساعت، با استفاده از دو بخش مجزا از یکدیگر، نیازهای نرم‌افزاری کاربران خود را برطرف کند، بدین ترتیب بخش اول، رابط‌کاربری را شامل می‌شود که برای استفاده بر روی ساعت اپل طراحی شده است و بیش‌تر جنبه‌ی ظاهری دارد و قسمت دیگر نیز، نقش اتاق فرمانی را بازی می‌کند که بر روی گوشی آیفونِ کاربر سوار می‌شود و از پس‌زمینه، رابط‌کاربری ساعت را در انجام وظایف محول شده، هدایت و راهنمایی می‌کند.

احتمالاً یکی از دلایل انتخاب چنین طراحی دوتکه‌ای در هنگام ساخت ساعت اپل، توسط این شرکت، بهره‌گیری از قدرت سخت‌افزاری قابل توجه گوشی‌های آیفون برای انجام پردازش‌های سنگین‌تر و پیچیده‌تر توسط ساعت اپل بوده است. این موضوع بدین معناست که کاربران ساعت اپل، در هنگام اجرای اپلیکیشن‌های مختلف بر روی ساعت هوشمند خود، می‌توانند از قابلیت‌های سخت‌افزاری گوشی‌های آیفون خود نهایت بهره را بگیرند و با این کار، حتی در مصرف باتری ساعت اپل خود به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کنند.

در حال حاضر برنامه‌نویسان می‌توانند از نسخه‌ی بتای ios 8.2 که به تازگی توسط شرکت اپل برای استفاده‌ی دولوپرها عرضه شده است نیز، در طراحی اپلیکشن‌ها برای WatchKit ساعت اپل استفاده کنند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

2 comments

  1. شما برای دانلود os x چه سایتی رو معرفی می کنید؟! تو بعضی از سایت ها حجم فایل ها فرق داره!! و میخوام بدونم اینی که سایت ها گذاشتن با اونی که تو اپ استور هست چه فرقی داره؟!

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *