فوت و فن های Finder Window

با استفاده از sidebar ، toolbar ، tile bar و path bar زمان خود را حفظ کنید

macبا اینکه معمولا از پنجره Finder ( Finder Window ) کامپیوتر مک برای مرور فایل ها استفاده می کنیم ، اما احتمالا قطعات بسیار این پنجره مورد توجه مان نبوده است. قطعاتی نظیر sidebar ، toolbar ، title bar و path bar که همگی عملیات های متمایزی دارند که به ما کمک می کنند تا زمانمان را به اشکال مختلف حفظ کنیم. ( شکل ” آناتومی یک Finder Window ” را ببینید. ) حتی اگر یکی از این قطعات به درد کار شما بخورد ، یادگیری برخی از فوت و فن های آن موجب می شود تا کار روزانه تان را کارآمدتر انجام دهید.

پریدن به فولدرها ، Volume ها و فایل ها توسط Sidebar

هر زمانی که شما یک پنجره Finder باز داشته باشید ، sidebar به شما دسترسی با یک کلیک به اجزایی را می دهد که شما بیشترین استفاده را از آنها داشته اید. این اجزا از نظر category به صورت تجهیزات ( Devices ) ، به اشتراک گذارده شده ( Shared ) ، مکان ها ( Places ) و جستجو برای ( Search For ) مرتب شده اند. می توانید با زدن بر روی مثلث کنار هر یک از اینها آن category را پنهان یا آشکار سازید.

هر چیزی را که نمی خواهید در sidebar باشد را می توانید کلیک کرده و نگه دارید و به بیرون بیاندازید تا در یک چشم به هم زدن از آنجا برود. اگر می خواهید چیزی را در یک category بالا یا پایین بیاورید به راحتی آنرا گرفته و در category حرکت دهید. همچنین می توانید از منوی بالا Finder را زده سپس بر روی Preferences کلیک کنید و بعد از آن بر روی Sidebar رفته و از لیستهای آنجا اجزا را انتخاب کرده و یا انتخاب آنها را بردارید.

تجهیزات ( Devices )

اجزای داخل این category شامل کامپیوتر شما ؛ هارد دیسک(ها)یش ؛ هر تجهیزات خارجی که به آن وصل کرده اید ؛ iDisk شما ( اگر حساب MobileMe دارید و آنرا mount کرده اید یا از همگام سازی iDisk محلی استفاده می کنید ) ؛ و هر CD ، DVD ، iPod یا iPhone ای متصل کرده اید. این category می تواند همچنین شامل دوربین های دیجیتال ، مموری کارت ها ، درایوهای USB و غیره باشد.

با استفاده از category تجهیزات sidebar ، شما می توانید به سرعت دیسک ها یا هارد دیسک ها را خارج یا unmount کنید. فقط کنترل را نگه داشته و کلیک کنید ( یا کلیک سمت راست ) بر روی یکی از تجهیزات که در sidebar وجود دارد و آن گزینه را در منویی که باز می شود انتخاب کنید. اگر دستگاهی که انتخاب می کنید برای آنکه خارج شود ، فایل بازی داشته باشد یا در حال استفاده باشد ، برای مثال اگر iPod شما در حال همگام سازی ( Syncing ) باشد ، شما یک پیغام خطا دریافت خواهید کرد. همچنین شما نمی توانید دیسک راه انداز ( startup disk ) را خارج نمایید.

به اشتراک گذاشته شده ( Shared )

این category شامل کامپیوترها یا تجهیزات ذخیره سازی دیگر در شبکه شما می شود. نه تنها کامپوترهای مک در اینجا نشان داده می شوند ؛ هر کامپیوتر ویندوزی ، لینوکس یا یونیکس که تکنولوژی شبکه ی Bonjour اپل آنرا می شناسد نیز نمایش داده می شود. اجزای به اشتراک گذاشته شده ی دیگر نیز در اینجا نمایش داده می شوند اگر از دستور Go: Connect To Server آن برای اتصال به آنها استفاده کنید. اگر کامپیوتری از شبکه ی شما در اینجا نمایش داده نمی شود ، لازم است تا Finder را دوباره اجرا نمایید. برای این کار : کلید Option را نگه داشته و سپس بر روی آیکن Finder در Dock رفته و کلیک کنید ،بعد از آن از منویی که باز می شود گزینه ی Relaunch را انتخاب نمایید. این عملیات موجب به روز رسانی نمایش Finder می شود.

مکان ها ( Places )

این category به شما امکان دسترسی به فولدرها و فایل ها را با یک کلیک می دهد. به صورت پیش فرض ، فولدرهایی نظیر Home ( که توسط یک آیکن به شکل خانه و نام کاربری شما در کنارش نمایش داده می شود ) ، Applications ، Documents و Desktop در آنجا قرار دارند. اما این قسمت siderbar واقعا کاربردی می شود اگر آنرا شخصی سازی کنید. برای اضافه کردن فایل یا فولدری به این قسمت ، مثلا برای پروژه ای که هم اکنون در حال کار بر روی آن هستید ، به راحتی آنرا انتخاب کرده و بگیرید و بر روی sidebar در جایی که می خواهید بیاندازید. همینطور می توانید آنرا در Finder انتخاب کرده و Command + T را زده و سپس آنرا در جای دلخواه بیاندازید.

اجزا را می توانید تکان دهید و به صورتی درآورید که مهمترین ها در بالای لیست قرار گیرند. حتما متوجه شده اید که فولدرهای بالای لیست ( Desktop ، Documents ، Music و غیره ) آیکن های مخصوص دارند ؛ فولدرهای دیگر آیکن آبی معمولی دارند تا وقتی که شما به آنها آیکن مخصوص دهید. این یک کار ساده است و موجب آن می شود تا فولدری که می خواهید را به راحتی پیدا کنید.

آیکن های دلخواه
آیکن های دلخواه

شما می توانید یکی از تصاویر خود را استفاده کنید یا اینکه از اینترنت بگیرید. آیکن مجانی بسیار زیادی وجود دارد ، از پرچم ها گرفته تا لوگوها و تصاویر کامپوترهای اپل از سایتهایی نظیر Iconfactory ( iconfactory.com ) ، اما شما می توانید از هر گرافیکی که پیدا می کنید استفاده نمایید ( قسمت “آیکن های شخصی” را ببینید ). تصویر را کپی کرده ، برای مثال اگر در اینترنت است روی تصویر کنترل + کلیک کرده و از منوی باز شده Copy Image را انتخاب نمایید. بعد از آن یک فولدر را از Finder انتخاب نمایید و Command + I را بزنید و بر روی آیکن فولدر آن در بالای Info window زده و Command + V را برای paste کردن آن تصویر در آنجا بزنید. برای برداشتن تصویر ، فولدر را در Finder انتخاب کرده و Command + I را بزنید ، در بالای پنجره بر روی Custom icon بزنید و delete را فشار دهید.

این sidebar همچنین در زمان های save و باز کردن فایل ها نیز در کنار پنجره می آید و کار save و باز کردن فایل ها از فولدرهایی که بیشتر استفاده میکنید را آسان می کند.

جستجو برای ( Search For )

این قسمت شامل فولدرهای هوشمند ، یا جستجوهای ذخیره شده ی Finder می باشد که هر دو از فولدرهای هوشمند Finder می باشند ، مانند Today ( که فایلهایی است که امروز استفاده شده اند) و All Movies ( که همه ی فایل های ویدئویی شماست ) و هر فولدر دیگری که شما می سازید. این یک راه بسیار ساده برای دسترسی می باشد ، برای مثال همه ی پروژه های بسیار مورد استفاده قرار گرفته که شما به آنها فولدر لیبل قرمز داده اید. برای ساختن یک فولدر هوشمند ابتدا بر روی منوی فایل کلیک کرده سپس New Smart Folder را انتخاب نمایید. بعد از آن بر روی علامت + زیر قسمت جستجو کلیک کنید. بر روی منوی باز شده ی Kind زده و Other را انتخاب نمایید. در لیستی که ظاهر می شود ، لیبل فایل لیبل را انتخاب نمایید. در پنجره ی Finder نیز بر روی مربع قرمز زده و سپس دکمه ی Save را فشار دهید. در پنجره ای که باز می شود یک نام به فولدر داده و گزینه ی Add To Sidebar را انتخاب نمایید و در آخر Save را فشار دهید.

آناتومی Finder Window

finder window
finder window

Finder Window بیشتر از فضایی که در آن فایل ها را مرور می کنید امکانات دارد. تمام قسمت هایش میانبرهایی را ارائه می دهند شامل A ( sidebar ) ، B ( toolbar ) ، C ( title bar ) و D ( path bar ). اگر path bar دیده نمی شود منوی View را انتخاب کرده و از آنجا Show Path Bar را بزنید تا نمایش داده شود. برای یک ظاهر کافی View را انتخاب نمایید و Hide Toolbar را بزنید یا اینکه Command + Option + T را فشار دهید تا toolbar و sidebar در OS X 10.5 یا لئوپارد پنهان شوند. همچنین می توانید یکسری اطلاعات سریع در مورد آن پنجره از E ( status bar ) بدست آورید.

انجام عملیاتها و دسترسی به اجزا توسط Toolbar

در بالای هر پنجره Finder یک toolbar قرار دارد. این ابزار همیشه قابل دیدن است مگر آنکه آنرا توسط زدن Command + Option + T پنهان کرده باشید. ( این کار همچنین sidebar را نیز پنهان می نماید ). به طور پیشفرض toolbar شامل یکسری دکمه های کاربردی و همچنین قسمت جستجو می باشد.

بر روی دکمه های back و forward کلیک کنید تا بتوانید به فولدرهایی که به تازگی دیده اید بروید ، همانطور که به صفحات وب درون یک مرورگر می روید. بر روی یکی از ۴ دکمه ی View کلیک کنید تا نمایش Finder را به آیکن ، لیست ، ستون یا Cover Flow تغییر دهید. برای ساختن فولدر جدید ، ساختن فایل جایگزین ، انداختن یک چیز به سطل آشغال و غیره ، بر روی منوی Action بزنید ( با یک آیکن چرخ دنده شکل نشان داده شده است ). منوی Action برای من وقتی می خواهم یک فایل یا فولدر را فشرده کنم خیلی به درد می خورد.

بر روی دکمه ی Path بزنید تا بتوانید در سلسله مراتب فولدرهایتان به جایی پرش کنید. یا بر روی دکمه ی Quick Look کلیک کنید ( با یک آیکن به شکل چشم نشان داده شده است ) تا بتوانید محتوای یک فایل را ببینید یا اینکه یکسری فایل های گرافیکی را به صورت slide show ببینید.

شما می توانید با انتخاب منوی View و سپس زدن Customize Toolbar برای خودتان toolbar را شخصی سازی کنید. یک دو جین دکمه هست که می توانید برای عملیاتهایی که معمولا استفاده می کنید به اینجا اضافه کنید ، مانند خارج کردن دیسک یا گرفتن اطلاعات در مورد فایلها. اما این تمام چیزی نیست که می توانید با toolbar انجام دهید ، شما همچنین می توانید فایلها ، فولدرها یا برنامه هایی که دوست دارید را به آن اضافه کنید. یک چیز را بگیرید و به سمت toolbar ببرید و آنجایی که دوست دارید ، مثلا سمت راست دکمه های استاندارد برده و یک لحظه صبر کنید ، نشانه گر شما تبدیل به یک علامت + سبز می شود. می توانید هم آنرا در همینجا ول کنید یا اینکه به جایی دیگر از toolbar ببرید و رها کنید و آن جزء به toolbar اضافه می شود.

دسترسی سریع به برنامه ها
دسترسی سریع به برنامه ها

این یک راه بسیار خوب است تا بتوانید فولدرهایتان را جایی نگهداری کنید که در تمام پنجره های Finder نمایش داده شود یا برنامه هایتان را در جایی بگذارید که همیشه به آنها دسترسی سریع داشته باشید. هنگامی که یک چیز را به toolbar اضافه می کنید تنها کافی است روی آن کلیک کنید تا فولدر باز شده یا برنامه اجرا شود ، همچنین می توانید اجزایی را گرفته و بر روی این فولدرها یا برنامه ها بیاندازید تا درون فولدر قرار گرفته یا با آن برنامه اجرا شوند. مطمئنا انداختن یک فایل بر روی یم برنامه در toolbar نزدیک تر از انداختن آن بر روی آیکن برنامه در Dock می باشد.

می توانید اندازه ی آیکن های toolbar را و همچنین نامشان را تغییر دهید ، حتی می توانید آیکن را فراموش کرده و فقط متن داشته باشید. برای این کار از طریق پنجره ی Customize Toolbar یا با زدن Command و کلیک بر روی آن دکمه می توانید عمل کنید. Command را نگه دارید و کلیک کنید تا تمام ۶ حالت آنرا ببینید.

توسط Path bar و Title bar ببینید کجا هستید

هنگامی که داخل Finder در حال گشتن هستید ، به راحتی می توانید گیج شوید که که الان کجا هستید. برای مثال ، ممکن است داخل آرشیو یک پروژه چند مرحله وارد شوید و مطمئن نباشد که الان در کدام سال و ماه آن پروژه هستید. دو ابزار می توانند به شما کمک کنند که الان کجا هستید و یکسری میانبر نیز ارائه دهند.

Path Bar

نزدیک پایین پنجره ی Finder ، Path bar قرار دارد. یک نوار نازک که به شما نشان می دهد کجا هستید. ( اگر آنرا نمی بینید ، منوی View را انتخاب کرده و سپس Show Path Bar را بزنید. ) بالاترین سطح ، در سمت چپ ، همیشه درایو را نشان می دهید ( به اسم volume نیز شناخته می شود ) جایی که محتوای آن پنجره نگهداری می شوند : دیسک راه انداز شما ، یک درایو شبکه ای یا iDisk یا یک درایو ذخیره سازی خارجی ( external ). این سطح با یکسری فلش به سمتی می رود که به چیزی که الان انتخاب کرده اید برسد ، که تمام زیرفولدرها و زیر-زیرفولدرها نیز مشخص شده اند. می توانید با دربار کلیک بر روی یک فولدر در path bar به آن بروید.

همچنین می توانید توسط path bar فایلها را به مکانهای دیگر در سلسله مراتبتان انتقال دهید : تنها یک چیز را گرفته و بر روی یک فولدر در مسیر بیاندازید. اگر پنجره تان آنقدر کوچک است که نمی تواند اسم هر فولدر را نشان دهد ، اشاره گر موس را بر روی یک فولدر در path bar ببرید تا نام فولدر نمایش داده شود.

Title Bar

در بالای بیشتر پنجره های برنامه ها یک title bar وجود دارد. فایندر نیز مستثنی نیست. در اینجا می توانید اسم فولدر فعلی و همینطور آیکن فولدر را ببینید. بر روی آیکن Control و کلیک کنید تا یک منو برایتان باز شود و درون آن سلسله مراتب فولدر فعلی را نشان دهد. بر روی یکی از فولدر ها از این لیست کلیک کنید تا به آن فولدر بپرید. بنابراین ، برای مثال ، اگر شما درون یک زیرفولدر از فولدر Documents باشید و بخواهید به فولدر Home بپرید ، تنها آن فولدر را از title bar انتخاب نمایید و آن فولدر درون پنجره ی Finder نشان داده خواهد شد.

پریدن از جایی به جای دیگر
پریدن از جایی به جای دیگر

دیدن مسیر کامل نیز در title bar امکان پذیر است ، برای مثال /Users/kirk/Documents/Go World . این مسیر بدون آیکن نمایش داده می شود و در نتیجه کاربردی تر از ارجاع به مسیر طولانی در path bar است. با این حال ، مسیر داخل title bar فقط به شما می گوید که کجا هستید و نمی توانید فولدر یا فایلی بر روی آن بیاندازید ، یا اینکه بر روی مسیر کلیک کنید تا به آنجا بپرید.

برای اینکه مسیر به صورت متنی در پنجره Finder در OS X 10.5 نشان داده شود ، Terminal را باز نمایید ( از /Applications/Utilities ) و این دو دستور را در آن تایپ کنید ( یا از اینجا copy و paste نمایید ) :

Defaults write com.apple.finder

_FXShowPosixPathInTitle –bool YES killall Finder

همچنین می توانید از Blacktree’s free Secrets preference pane ( secrets.blacktree.com ). هنگامی که آنرا نصب کردید ، گزینه ی Show Full Path In Title Bar را از تنظیمات Finder انتخاب نمایید.

یک کمی اطلاعات توسط Status Bar بگیرید

یک ابزار دیگر در Finder باقی مانده است : status bar . در پایین بیشتر پنجره ها وجود دارد. با اینکه به اندازه ی بقیه ابزارها در زمان صرفه جویی نمی کند ، می تواند از رفتن شما به منوی File و Get Info کاهش دهد. در یک نظر ، تعداد اجزای درون یک پنجره ، تعداد اجزای انتخاب شده و مقدار فضای خالی دیسک را نشان می دهد. برخی اوقات یک آیکن می بینید که شبیه یک مداد است که یک خط بر رویش کشیده شده است که نشان می دهد اجازه ی نوشتن در این فولدر را ندارید.

الان دیگر با تمام قسمتهای پنجره ی Finder آشنا شده اید ، موقع آن است که راه کار با فایلها و فولدرها را آسانتر کنید و یک کاربر حرفه ای Finder شوید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *