شرکت اپل و فروش ساعت‌هایی که نیازی را برآورده نمی‌کنند؛

علی‌رغم تمام هیاهو و سروصدایی که در مورد ساعت اپل و عرضه‌ی این محصول به بازار، به گوش می‌رسد، به نظر می‌رسد در سال ۲۰۱۵ میلادی فروش ساعت مچی آن هم به کاربرانی که در عصر ارتباطات قد کشیده‌اند و نسل X و Y خوانده می‌شوند کار چندان ساده‌ای نباشد. در زمانه‌ی گوشی‌های هوشمند و ابزارهای دیجیتال، دیگر کم‌تر کسی پیدا می‌شود که زمان دقیق را از ساعت مچی‌اش جویا شود، بعلاوه موضوعاتی مثل آگاهی از وضعیت ضربان قلب و مواردی از این دست، چندان دغدغه‌ی اصلی مصرف‌کننده‌ای که در بازار محصولات دیجیتال به دنبال هوشمند تازه‌ای برای رفع نیازهای خود می‌باشد، محسوب نمی‌شود.

شاید اگر کمی در ویژگی‌ها و قابلیت‌های ساعت اپل درنگ کنیم، هیچ‌کدام از ویژگی‌های این ساعت به طور خاص، دردی را از زندگی روزمره‌ی کاربر خود دوا نکند، به نظر شما چند نفر به ساعتی هوشمند نیاز دارند که مدام به آن‌ها تذکر دهد که تنبلی را کنار بگذارند و کمی تحرک و جنبش داشته باشند یا این که مدام تعداد قدم‌های روزانه‌‌ی کاربران خود را بشمارند و سیاهه‌ای دقیق از تعداد پله‌های بالا و پایین شده در جریان یک روز کاری تهیه نمایند؟

معمولاً در پاسخ به این پرسش‌ها این مسأله مطرح می‌شود که محصولاتی مانند ساعت اپل، به نیازهای روانشناسانه‌ی مخاطبان پاسخ می‌دهند و این قبیل از محصولات نه برای برطرف کردن یک نیاز که برای پاسخ‌گویی به خواست کاربر به بازار عرضه شده‌اند. نکته این جاست که شرکت اپل نیز به خوبی از این خواست‌ها، علایق و هوس‌های روانشناسانه، استفاده می‌کند تا محصولاتی از قبیل ساعت هوشمند خود را به مصرف‌کنندگان بفروشد و مخاطبان این قبیل محصولات را حسابی خوشحال و خشنود کنند.

ترغیب مخاطب به سبک زندگی سالم‌تر؛

یکی از راهکارهای شرکت اپل برای محبوب ساختن ساعت اپل، تأکید بر نقش این محصول در داشتن سبک زندگی سالم‌تر برای مخاطبان است. در واقع قرار است تا ساعت اپل از طریق ترغیب کاربرانی که تمایل دارند تحرک بدنی بیش‌تری داشته باشند و در طول روز ساعاتی را نیز به نرمش کردن اختصاص دهند، به این افراد کمک کند تا خودشان سرانجام برای دست‌یابی به این آروزی دیرین کاری بکنند و بیش‌تر تلاش نمایند. موفقیت شرکت اپل در برابر نشاندن زندگی سالم با داشتن ساعت اپل، به فروش میلیونی این محصول در سراسر دنیا منجر خواهد شد.

ساعت اپل خصوصیات فردی مخاطب خود را برجسته می‌کند؛

بیش‌تر افراد، پول کافی برای خرید ساعت‌های مختلف به منظور استفاده در زمان‌های مختلف و موقعیت‌های گوناگون را ندارند، ساعت اپل مدعی است که برای این مسأله چاره‌ی مناسبی اندیشیده است و از طریق ارائه‌ی بندهای متفاوت و متنوع و با فراهم آوردن امکان تعویض صفحه‌ی نمایش ساعت در موقعیت‌های گوناگون، به مخاطب اجازه داده است تا با خرید یک ساعت، از تجربه‌ی استفاده از چندین ساعت مختلف، لذت ببرد.

apple-watches

با عرضه‌ی ساعت اپل، کاربران بهانه‌گیری که نمی‌توانستند محصول مناسب را برای استفاده در موقعیت‌های مختلف پیدا کنند، تن‌پوش هوشمندی بر دست خواهند داشت که صبح‌های زود رفیق همراه آن‌ها در ورزش‌ صبحگاهی خواهد بود و بعد از پایان یک روز کاری و در یک مهمانی رسمی نیز بر مچ دست آن‌ها، خوش خواهد درخشید.

ساعت اپل محصولی است که از سوی قشرهای مختلف اجتماعی از نوجوانان گرفته تا مردان و زنان جوان و میان‌سال، قابل استفاده خواهد بود و به همین دلیل نیز فروش قابل توجهی را برای شرکت اپل به ارمغان خواهد آورد.

بازار داغ اپلیکیشن‌های جدید، فروش ساعت اپل را افزایش می‌دهد؛

همواره دولوپر و برنامه‌نویس خلاقی پیدا می‌شود که اپلیکیشنی تازه‌ طراحی کند و کاربر را مجبور کند تا برای کار با این اپلیکیشن جدید، محصول تازه‌ای را نیز تهیه نماید. نمونه‌ی بارز این موضوع موفقیتی است که تبلت آیپد پس از معرفی به بازار در فروش خود بدست آورد، در ابتدا مخاطبان کاملاً مطمئن نبودند که این محصول قرار است به کدام نیاز پاسخ دهد و در میان نوت‌بوک‌های موجود و گوشی‌های آیفون، کدام جایگاه را به خود اختصاص دهد، اما طولی نکشید که اپلیکیشن‌های متنوع و کاربردی، تبلت آیپد را به ابزاری محبوب و تقریباً ضروری برای علاقه‌مندان محصولات اپل تبدیل نمود.

اگر به دنبال پاسخی ساده برای این پرسش باشیم که اپل چگونه ساعتی را که نیاز خاصی به وجود آن نیست را به مخاطبان می‌فروشد، باید اذعان کنیم که این شرکت، به خوبی از پس این کار از طریق متقاعد نمودن کاربران و تحریک آرزوهای دیرین آن‌ها بر می‌آید، در واقع شرکت اپل برای این مسأله، راهکار ویژه‌ای دارد، این شرکت همواره تلاش می‌کند تا با محصولات جدید خود، یک راست، قلب مخاطبان را نشانه رود و با این حَربه، همیشه لشگری وفادار از مشتاقانی محتاج را برای کالاها و خدمات جدید خود در اختیار داشته باشد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

5 comments

    1. سلام ٬ دوست عزیز این ساعت هنوز به بازار نیومده ولی قرار هست که با قیمت های متفاوتی وارد بازار بشه . قیمت پایه این دستگاه ۳۴۹ دلار اعلام شده

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *