آشنایی با قابلیت Force Touch در مک‌بوک‌های اپل؛

شرکت اپل بسیاری از مخاطبان محصولات این شرکت را با معرفی لپ‌تاپ‌های ۱۲ اینچی مک‌بوک در رویداد اخیر این شرکت شگفت‌زده کرد. محصول تازه‌ای که اگر چه به نیاز جدیدی نزد کاربران دستگاه‌های لپ‌تاپ پاسخ نمی‌دهد، اما به هرحال، از طراحی بهره می‌برد که در عین سادگی، بسیار چشم‌نواز و خیره‌کننده است.

یکی از ویژگی‌هایی که مختص این مدل‎های‌ تازه می‌باشد و تاکنون در لپ‌تاپ‌های پیش‌تر تولید شده در کارخانجات شرکت اپل مورد استفاده قرار نگرفته است، قابلیت Force Touch است که در طراحی Track Padهای این لپ‌تاپ مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این مطلب بهانه‌ای است تا بر ویژگی‌ها و کارآیی‌های Force Touch در لپ‌تاپ‌های مک‌بوک اپل مروری داشته باشیم.

مک‌بوک اپل و قابلیت Force Touch؛

فن‌آوری Force Touch برای اولین بار به همراه ساعت‌های هوشمند اپل به مخاطبان معرفی شد و پس از این محصول بر روی لپ‌تاپ‌های مک‌بوک ۱۲ اینچی و مک‌بوک پروهای ۱۳ اینچی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

تکنولوژی Force Touch چگونه کار می‌کند؟

این فن‌آوری جدید درست مثل Track Padهای سنتی از یک صفحه‌ی لمسی شیشه‌ای تشکیل شده است، اما مهندسان شرکت اپل زیرساخت و اجزای به کار گرفته شده در زیر این صفحه‌ی شیشه‌ای را به صورت کامل تغییر داده‌اند.

در این طراحی تازه، چهار سنسور حساس به فشار مورد استفاده قرار گرفته‌اند که در کنار هم کارآیی و پاسخ‌گویی قسمت‌های مختلف سطح Track Pad دستگاه را دو چندان می‌کنند. بنابراین، فرقی نمی‌کند که بر کدام بخش از Track Pad انگشت بگذارید، بهرحال پاسخی که دریافت می‌کنید یکسان است و تمامی گوشه‌های سطح Track Pad به یک اندازه نسبت به فشار حساس هستند.

در این فناوری جدید بر خلاف گذشته که در زیر صفحه‌ی Track Pad  به یک فضای خالی نیاز بود تا امکان کلیک کردن بر روی صفحه برای کاربر محقق شود، به یمن وجود سنسورهای چهارگانه، دیگر نیازی به خالی نگه داشتن فضای موجود میان سطح شیشه‌ای و دیگر اجزا وجود ندارد و این سنسورها آن‌قدر هوشمندی دارند تا به محض اراده‌ی کاربر به فرمانش پاسخ دهند و بدون مکث و تعللی، فشار انگشت مخاطب را به کلیکی کارساز بر روی صفحه‌ی نمایش بدل کنند. نکته‌ی قابل توجه این که علی‌رغم عدم وجود فضای خالی در زیر صفحه‌ی لمسی Track Padهای مدل‌های جدید، طراحی این مدل‌ها به گونه‌ای می‌باشد که همان احساس آشنای فشار دادن و کلیک کردن را برای کاربران این لپ‌تاپ‌ها خواهند داشت و برای سنسورهای به کارگرفته شده این قابلیت نرم‌افزاری نیز پیش‌بینی شده است تا مطابق میل و نیاز مخاطب تنظیم شوند و برای هر کلیک، بیش‌تر به فشارهای شدیدتر حساس باشند یا این که به سرعت به تماس‌های آهسته‌ی کاربر پاسخ دهند.

force-touch

سنسورهای چهارگانه‌ی Track Pad این قابلیت را نیز دارند تا میزان فشاری را کاربر بر روی صفحه وارد می‌کند را تشخیص دهند، این ویژگی باعث شده است تا شرکت اپل امکان تازه‌ای را در کنار کلیک‌های معمول با عنوان Force Click به مخاطبان و کاربران محصولات جدید خود معرفی کند.

یکی دیگر از قابلیت‌های دوست داشتنی این Track Padهای جدید موتور هوشمندی است که در سینه‌ی فناوری Force Touch این Track Padها می‌تپد. بنابراین هیچ فشار و ضربه‌ای بر روی Track Padهای این لپ‌تاپ‌ها بدون پاسخ نمی‌ماند و هر عمل مخاطب عکس‌العملی خواهد داشت و برای هر کلیک، بازخوردی از طرف این موتور هوشمند و همیشه گوش به زنگ صادر می‌شود.

تکنولوژی Force Touch از پس چه کارهایی بر می‌آید؟

با استفاده از این قابلیت می‌توان:

  • هنگام Force Click بر روی یک کلمه در محیط کاربری مرورگر، به صورت خودکار وب‌سایت Wikipedia را برای بررسی‌های بیش‌تر باز کرد.
  • هنگام کار با اپلیکیشن Mail app با Force Click بر روی آدرس افراد، به موقعیت جغرافیایی فرد مورد نظر بر روی نقشه دسترسی داشت.
  • هنگام دریافت اطلاعات زمان و مکان رویدادی جدید از طریق Messages یا ایمیل با Force Click بر روی زمان اعلام شده، به صورت خودکار، قرار جدیدی را بر روی برنامه‌ی Calendar ثبت و ضبط کرد.
  • هنگام کار با فایل‌های مختلف در محیط کاربری Finder بر روی فایلی خاص Force Click نمود و بدون نیاز به بازکردن فایل یا برنامه‌ی مورد نظر، پیش‌نمایشی از آن بدست آورد.
  • هنگام کار با مرورگر سافاری با Force Click بر روی یک لینک پیش‌نمایشی از اطلاعات صفحه‌ی وب وابسته به لینک مورد نظر بدست آورد.

با توجه به کارآیی‌های مختلف تکنولوژی Force Touch بر روی Track Padهای لپ‎تاپ مک‌بوک، باید کمی انتظار کشید و دید دولوپرها و برنامه‌نویسان چگونه از این قابلیت‌ها و ویژگی‌های تازه برای طراحی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های جدید خود در آینده بهره خواهند برد.

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *