انتشار زندگی‌نامه‌ای تازه در مورد استیو جابز؛

مؤلف کتاب Becoming Steve Jobs جدیدترین زندگی‌نامه‌ای که به شرح احوال و روزگار استیو جابز مدیر عامل فقید شرکت اپل می‌پردازد، به بهانه‌ی انتشار این کتاب در مورد رابطه‌ی ۲۵ ساله‌ی خود با مدیر عامل شرکت اپل تا زمان مرگش، سخن گفته است.

در این گفت‌وگو، مؤلف کتاب، Brent Schlender با مجله‌ی Fortune در مورد جزئیات رابطه‌ی بیست و پنج ساله‌اش با مدیرعامل شرکت اپل صحبت کرده است و از جزئیاتی سخن گفته است که در بیش از دو دهه رفاقت، رابطه‌ی دوستانه و حرفه‌ای این دو را در کنار یکدیگر شکل داده است. در جریان این مصاحبه، Schlender تأکید می‌کند در تمام سال‌هایی که در کنار استیو جابز سپری کرده است، همیشه نقش و جایگاه هر دوی آن‌ها در رابطه‌ای که با یکدیگر داشته‌اند، به خوبی روشن بوده است و وی فردی بوده که نقش گزارشگر و خبرنگار را ایفا می‌کرده است و استیو جابز نیز سوژه و مرکز اصلی، تمامی اخباری بوده، که ارزش مخابره برای مخاطبان را داشته‌اند.

Steve-Jobs-Menuez-Mano

آغاز دوستی و همکاری استیو جابز و Brent Schlender به سال ۱۹۸۶ میلادی باز می‌گردد، زمانی که Schlender به عنوان خبرنگار در رزنامه‌ی وال‌استریت ژورنال مشغول به کار بوده است و جابز جوان تلاش می‌کرده تا توجه مخاطبان و رسانه‌ها را به شرکت تازه تأسیس و نوپای خود، NeXT جلب نماید. نکته‌ی جالب این که سنگ بنای این آشنایی با امتناع و خودداری Schlender از نوشتن گزارشی در مورد استیو جابز و فعالیت‌های تازه‌اش در شرکت NeXT آغاز می‌شود، مخالفت اولیه‌ای که در مدتی کوتاه به همکاری مداوم و دوستی بیست و پنج ساله تبدیل می‌گردد. Brent Schlender در پیش‌درآمد و مقدمه‌ی کتاب Becoming Steve Jobs این مسأله را مورد اشاره قرار داده است:

«اولین موضوعی که در مذاکرات بیست و پنج ساله‌ی من و استیو جابز مطرح شد، تمایل و خواست من برای ننوشتن در مورد جابز بود.»

در ادامه‌ی مقدمه، Brent Schlender اشاره می‌کند که پس از پشت سر گذاشتن مخالفت‌ها و تردیدهای اولیه، در مورد همکاری وی و استیو جابز دیگر کوچک‌ترین ابهامی وجود نداشت:

«حتی ثانیه‌ای وجود نداشت که ما دو نفر در مورد این همکاری، کوچک‌ترین پرسش و تردیدی در ذهن داشته باشیم، در این بیست و پنج سال همیشه، همه چیز روشن و مشخص بود، من خبرنگار بودم و استیو سوژ‌ه‌ی ‌خبری، من حاشیه بودم و استیو، متنی که نوشته می‌شد.»

پس از موانع و مشکلاتی که در ابتدای آشنایی این دو نفر به وجود آمده بود، سرانجام Brent Schlender و استیو جابز این فرصت را بدست آورند تا به صورت منظم و به بهانه و موضوعات مختلف، با یکدیگر دیدار داشته باشند و به گفت‌وگو بنشینند و اجازه ندهند مشکلات و گرفتار‌ی‌های موقت زندگی روزمره، خللی در این ارتباط و گفت‌وگوها ایجاد کند.

در واقع این آشنایی تا حد زیادی به Brent Schlender کمک کرد تا زندگی حرفه‌ای خود را به عنوان خبرنگاری موفق شکل دهد و در حوزه‌ی گزارشگری رشد کند و همواره موضوعی داغ و جذاب در مورد دنیای فناوری برای روایت به مخاطبان در اختیار داشته باشد.

bros-bw-e1422647301683

یکی از بخش‌های خواندنی کتاب Becoming Steve Jobs قسمتی است که به نقل گفت‌وگوی استیو جابز با تیم کوک مدیر عامل فعلی اپل می‌پردازد و جزئیات انتخاب تیم کوک به عنوان مدیر عامل جدید شرکت اپل را توسط استیو جابز روشن می‌کند. البته این تنها قسمتی نیست که در زندگی‌نامه‌ی استیو جابز به نام تیم کوک برخورد می‌کنیم، در بخش دیگری از کتاب نیز Schlender ماجرای تلاش تیم کوک برای اهدای کبد خود به استیو جابز را در زمان وخیم شدن وضعیت جسمانی وی، روایت می‌کند.

کتاب Becoming Steve Jobs در روز سه‌شنبه ۲۴ مارچ (چهارم فروردین ماه) بر روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار خواهد گرفت و برای خرید در اختیار مخاطبان علاقه‌مند قرار می‌گیرد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *