آیا ساعت‌های اپل ضد آب هستند؟

از زمان معرفی ساعت‌های هوشمند شرکت اپل، این پرسش که تن‌پوش‌های دیجیتال اپل به چه میزان در برابر نفوذ آب مقاوم هستند، ذهن بسیاری از علاقه‌مندان و کاربران احتمالی این ساعت هوشمند را به خود مشغول کرده است. شرکت اپل در وب‌سایت رسمی این شرکت و در ذیل توضیحات خود در مورد مدل‌های مختلف ساعت اپل، متذکر شده است که این محصول جدید در آزمون‌های کارشناسان شرکت اپل در زمینه‌ی میزان مقاومت در برابر نفوذ آب، امتیاز IPX7 را کسب کرده است و این موضوع بدین معناست که ساعت‌های اپل در موقعیت‌های عادی در صورت قرار گرفتن در معرض ریزش آب، از خود مقاومت نشان می‌دهند، اما در رده‌ی هوشمندهای ضد آب قرار نمی‌گیرند و به عبارت دیگر اگر هنگام شستن دست‌ها یا در روزهای بارانی ساعت اپل خود را همراه داشته باشید، با مشکلی مواجه نخواهید شد اما هنگام استحمام یا شنا، حتماً باید ساعت اپل خود را از مچ دست باز کنید.

image-Apple-Watch-water

به تازگی مؤسسه‌ی پژوهشی FoneFox یکی از نمونه‌های Sport ساعت اپل با صفحه‌ی نمایش ۳۸ میلی‌متری را در شرایط مشابه آزمایشگاه‌های اپل مورد آزمایش قرار داده است تا مقاومت این ساعت هوشمند را در برابر نفوذ آب در شرایطی بی‌طرفانه مورد بررسی قرار دهد. بر پایه‌ی نتایج منتشر شده توسط کارشناسان این مؤسسه، به نظر می‌رسد، اپلی‌ها، هنگام امتیاز دهی به ساعت هوشمند خود، اندکی تواضع به خرج داده‌اند و مقاومت این ساعت‌ها را کم‌تر از آن که در واقعیت از آن‌ها می‌توان انتظار داشت، نشان داده‌اند. در مرحله‌ی اول آزمایش، محققان شرکت FoneFox ساعت اپل را در معرض ریزش آب قرار داده‌اند و ساعت اپل بدون هیچ مشکل خاصی با سربلندی از این آزمایش بیرون آمده است. در مرحله‌ی بعدی کارشناسان FoneFox دل به آب زده‌اند و ساعت اپل را در گرمابه‌ی آزمایشگاه خود، همنشین صابون و شامپو کرده‌‎اند و جالب این که علی‌رغم انتظارات موجود، ساعت اپل همچنان بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله نیز به تیک و تاک دیجیتال خود ادامه داده است و مشکل خاصی برای صفحه‌ی لمسی ساعت و تاج جانبی مدیریت وظایف این ساعت هوشمند به وجود نیامده است.

در گام سوم، ساعت اپل پس از یک دوش آب گرم، به مصاف سطلی پر از آب رفته است و برای مدت پنج دقیقه در زیر آب، نگه داشته شده است و این بار نیز، این هوشمند دیجیتال، جا نزده و تسلیم نشده و همچنان به کار خود ادامه داده است. در مرحله‌ی چهارم، پژوهشگران FoneFox که تمامی احتمالات موجود را آزمایش کرده بودند، دست به دامان امتحان نهایی می‌شوند و میزان مقاومت ساعت هوشمند اپل را در هنگام شنا آزمایش می‌کنند و به همراه این تن‌پوش دیجیتال بر مچ دستان، تن به آب می‌زنند. در این مرحله، بالاخره ساعت اپل با مشکلاتی مواجه می‌شود و صفحه‌ی لمسی ساعت در زیر آب از کار می‌افتد. البته همچنان در زیر آب امکان استفاده از تاج جانبی ساعت وجود داشته است. نکته‌ی قابل توجه این که پس از پایان این آزمایش و خارج کردن ساعت اپل از آب، همچنان هیچ نشانه‌ای از نفوذ آب به قسمت‌های داخلی این ساعت مشاهده نشده است و ساعت اپل بدون وجود مشکلی خاص، پس از شنا به همراه کاربر خود، مشغول انجام وظایف عادی‌اش شده است.

Apple-Watch-waterproofing-test

بهرحال، اگر چه توصیه نمی‌شود که تنها با اتکا به این بررسی‌ها، به محض تهیه‌ی ساعت اپل خود، با این ساعت بر مچ دست به شنا بروید، اما لااقل آگاهی از نتایج چنین آزمایش‌هایی می‌تواند این آرامش خیال را برایتان به وجود آورد که ساعت‌های هوشمند اپل، در مواجهه با نفوذ آب آن‌قدرها هم دست و پا بسته نیستند و به میزان قابل توجهی در چنین شرایطی می‌توانند گلیمشان را از آب بیرون بکشند. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این آزمایش‌ها بر روی مدل Apple Watch Sport انجام شده است و این امکان وجود دارد نمونه‌های Apple Watch و Apple Watch Edition در شرایطی مشابه، در برابر نفوذ آب به صورت متفاوتی واکنش نشان دهند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *