Apple I، گران‌قیمتی محبوبِ موزه‌ها؛

امروزه با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی باید بیش از هر زمان دیگری مراقب دستگاه‌های الکترونیکی بود که بی‌مصرف و بی‌ارزش تلقی می‌شوند، چرا که همیشه این امکان وجود دارد که ابزاری قدیمی به دلیل کمیاب بودن در بازار، حالا دیگر برای خودش عتیقه‌ای شده باشد که مجموعه‌دار یا موزه‌ای حاضر باشد، رقم قابل توجهی را برای تصاحب آن بپردازد.

اخیراً یکی از شرکت‌های جمع‌آوری و بازیافت زباله در ایالت کالیفرنیای کشور امریکا، دستگاه کامپیوتر Apple I را که توسط یکی از شهروندان این ایالت پس از تمیز کردن گاراژ خانه بعد از فوت همسرش به دور انداخته شده بود را به قیمت دویست هزار دلار به فروش رسانده است.

داستان تولد کامپیوتر Apple I به مدت‌ها قبل از طراحی مکینتاش و حتی به پیش از موفقیت و فروش فوق‌العاده‌ی کامپیوترهای Apple II باز می‌گردد. کامپیوترهای Apple I اولین دستگاه‌های کامپیوتری بودند که استیو جابز، استیو وازنیاک و رونالد وین، به فروش رسانده‌اند. این مدل که از یک کیت الکترونیکی سر هم بندی شده و یک برنامه‌ی نرم‌افزاری برای اجرای فرمان‌های مورد نظر کاربر تشکیل شده بود، در آن زمان از بسیاری از نمونه‌های موجود در بازار پیشرفته‌تر محسوب می‌شد و با این وجود همچنان از نظر کارآیی و عملکرد، سیستمی بسیار ابتدایی محسوب می‌شد و خریداران کامپیوترهای Apple I مجبور بودند، تجملاتی مانند صفحه‌کلید، کیس و مانیتور را خود شخصاً پس از خرید کیت الکترونیکی کامپیوتر اپل به آن اضافه کنند. کامپیوتر Apple I در بازار با قیمت ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت به فروش می‌رسید و این طور که شنیده‌ها حکایت می‌کنند این قیمت را استیو وازنیاک صرفاً به خاطر علاقه‌اش به تکرار اعداد در کنار هم، انتخاب کرده بود.

steve_wozniak_steve_jobs11

در سال‌های بعد، شرکت اپل، امتیازات و تخفیفات ویژه‌ای را به خریداران کامپیوترهای Apple I به منظور ترغیب آن‌ها برای تعویض سیستم‌های قدیمی‌تر خود با نمونه‌های جدیدتر و قدرتمندتر Apple II معرفی نمود و از این طریق نیز موفق شد تا بسیاری از نمونه‌های فروخته شده را از سطح بازار جمع‌آوری کند. در نتیجه‌ی این اقدامات شرکت اپل، در رورگار ما تعداد بسیار محدودی از کامپیوترهای Apple I وجود دارند که از گزند نابودی و تخریب در امان مانده‌اند و همچنان مسیری را که شرکت اپل برای رسیدن به جایگاه کنونی خود طی کرده است، یادآوری می‌کنند. به همین دلیل نیز این مدل خاص در نزد مجموعه‌داران و موزه‌داران بسیار محبوب است و برای مثال یکی از نمونه‌های باقی‌مانده‌ از آن‌ در سال گذشته به قیمت ۹۰۰ هزار دلار توسط موزه‌ی هنری فورد کشور امریکا خریداری شده است.

به گزارش رسانه‌های محلی San Jose ایالت کالیفرنیا، پرسنل شرکت بازیافت زباله در این مورد اخیر، مشغول وارسی دستگاه‌های الکترونیکی قدیمی بوده‌اند که توسط زنی پس از تمیز کردن وسایل شوهر تازه در گذشته‌اش، به این شرکت بخشیده شده بودند که ناگهان متوجه وجود نمونه‌ای از مدل نایاب کامپیوتر Apple I در بین این وسایل شده‌اند.

نکته‌ی جالب توجه این که این شرکت ملزم است بر مبنای قوانین سازمان، پس از فروش این نمونه‌ی کمیاب، نیمی از مبلغ فروش را در اختیار صاحب اولیه کالای فروخته شده قرار ‌دهد و بدین ترتیب در این مورد، شرکت بازیافت موظف است تا ۱۰۰ هزار دلار از کل مبلغی را که برای فروش این دستگاه قدیمی کسب کرده است را در اختیار صاحب قدیمی آن قرار دهد. البته در این میان مشکل کوچکی نیز وجود دارد و از آن جا که این زن به طور ناشناس وسایل قدیمی خود را به پرسنل شرکت بازیافت تحویل داده است، این شرکت هنوز موفق به پیدا کردن وی نشده است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *