قابلیت‌های نهان سیستم‌عامل ios 9؛

شرکت اپل در هفته‌ی جاری، نسخه‌ی شماره‌ی ۹ سیستم‌عامل ios را همراه با طیف متنوعی از امکانات و ویژگی‌های تازه به کاربران و مخاطبان دستگاه‌های ios معرفی کرده است. در همین مدت کوتاه در مورد ویژگی‌ها و توانمندی‌های عمده‌ی ios 9 بحث و گفت‌وگوهای بسیاری در فضای مجازی صورت گرفته است، اما در کنار این ویژگی‌های اصلی، قابلیت‌های دیگری هم هستند که اگر چه ویژگی‌های تَر و تازه‌ای محسوب می‌شوند، اما از زمان معرفی ios 9 چندان مورد توجه قرار نگرفته‌اند و از چشمان کنجکاو مخاطبان پنهان مانده‌اند.

در مطلب پیش رو قصد داریم تا بر برخی از این قابلیت‌های پنهان که تاکنون توسط کاربران ios 9 کشف شده‌اند، مروری داشته باشیم.

قابلیت صرفه‌جویی در مصرف باتری؛

زمانی که گوشی آیفون مجهز به ios 9 را از سمت صفحه‌ی نمایش دستگاه بر روی میزی قرار دهید، گوشی شما به صورت خودکار صفحه‌ی نمایش دستگاه را خاموش خواهد کرد تا از این طریق در مصرف باتری صرفه‌جویی کرده باشد. این امکان در کنار قابلیت‌های دیگری که به ios 9 افزوده شده‌اند، توان مصرفی دستگاه‌های ios  را بین ۱ تا ۳ ساعت افزایش می‌دهند. در واقع قابلیت  Low Power در این نسخه‌ی جدید از طریق محدود نمودن فعالیت‌های شبکه و کارآیی‌های دستگاه، غیر فعال کردن اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی که در پس‌زمینه‌ی سیستم‌عامل دستگاه باز مانده‌اند، کاهش روشنایی صفحه‌ی نمایش و کاهش سرعت اتصال به شبکه، به میزان قابل توجهی در مصرف توان باقی مانده‌ی باتری، صرفه‌جویی می‌کند. این قابلیت را می‌توان از طریق منوی جدید Battery که به اپلیکیشن Setting در ios 9 اضافه شده است، فعال نمود.

1

اپلیکیشن iCloud Drive؛

سیستم‌عامل ios 9 به برنامه‌ی جدیدی برای استفاده از iCloud Drive مجهز است که به مخاطبان امکان می‌دهد تا به سادگی و با سرعت به فایل‌های ذخیره شده بر روی iCloud Drive دسترسی داشته باشند. این ویژگی جدید به صورت پیش‌فرض، غیر فعال است اما می‌توان آن را از مسیر Settings > iCloud > iCloud Drive > Show on Home Screen به منظور بهره‌برداری‌های احتمالی در آینده فعال نمود.

2

جست‌وجو در اپلیکیشن Setting؛

سرانجام، شرکت اپل امکان جست‌وجو در قسمت Setting سیستم‌عامل ios را برای کاربران فراهم آورده است و بدین ترتیب مخاطب دیگر مجبور نخواهد بود تا در بخش تنظیمات دستگاه برای پیدا کردن ویژگی مورد نظر خود سرگردان شود و می‌تواند برای راحتی بیش‌تر، از نوار ابزار جست‌وجوی موجود برای این کار استفاده کند.

3

استفاده از کلید Shift؛

در سیستم‌عامل ios 9 کاربر می‌تواند با خاموش نمودن کلید Shift از حروف کوچک بر روی صفحه‌کلید مجازی دستگاه استفاده کند و با فعال کردن این کلید به حروف و کاراکترهای بزرگ دسترسی داشته باشد، در نسخه‌های پیشین این سیستم‌عامل، خاموش کردن کلید Shift تأثیری در نمایش و عدم نمایش حروف بزرگ بر روی صفحه‌کلید مجازی دستگاه ندارد، شاید این موضوع سبب شود تا کاربران برای هماهنگ شدن با این تغییر تازه، به اندکی زمان نیاز داشته باشند.

4

البته در صورت تمایل می‌توان این قابلیت جدید را از مسیر Settings > General > Accessibility > Show Lowercase Keys غیر فعال نمود.

استفاده از رمزعبور شش رقمی؛

هنگام تعیین رمزعبور تازه برای سیستم‌عامل ios 9، می‌توانید از پسوردی ۶ رقمی به جای رمزعبورهای ۴ رقمی قدیمی استفاده کنید تا از این طریق امکان سوءاستفاده از اطلاعات ذخیره شده بر روی دستگاه کم‌تر شود. ios 9 کاربران را مجبور نمی‌کند تا رمزعبور خود را از ۴ رقم به ۶ رقم تغییر دهند، اما در زمان تغییر رمزعبور، در این نسخه‌ی جدید مخاطب اجازه خواهد داشت تا به جای رمزعبور ۴ رقمی قدیمی خود از پسوردی با ۶ کاراکتر مختلف برای محافظت از اطلاعات دستگاه استفاده کند.

5

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

2 comments

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *