یادآوری رمزعبور وای‌فای در سیستم‌های مک؛

امروزه، رمزهای عبور به کلیدهای مجازی تبدیل شده‌اند، که دروازه‌های ورود به دنیای مجازی را بر روی کاربران هوشمندهای دیجیتال می‌گشایند و از دست‌درازی افراد سودجو به اطلاعات ارزشمند ذخیره شده در این فضا، جلوگیری می‌کنند. حساب‌های بانکی، شبکه‌های اجتماعی، سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌های وای‌فای، نمونه‌های جزئی از موارد مختلفی هستند که برای دسترسی به آن‌ها نیازمند در دست داشتن پسوردی چند رقمی هستیم و بدون اطلاع از این رمزعبورها اجازه‌ی استفاده از این قابلیت‌ها را نخواهیم داشت. البته، همین تنوع رمزهای عبور باعث شده است، تا کاربران به راحتی در میان انبوه رمزهای عبوری که برای قابلیت‌های مختلف برگزیده‌اند، سر در گم شوند و پاک فراموش کنند که چه پسوردی قرار است راه عبور به کدام برنامه را برای آن‌ها بگشاید.

یکی از راهکارهای شرکت اپل برای به خاطر آوردن بدون دردسر رمزعبورهای مختلف، عرضه‎ی قابلیت iCloud Keychain است که به میزان قابل توجهی نیز، امکان دسترسی به پسوردهای مختلف را بر روی دستگاه‌های گوناگون برای مخاطب آسان می‌کند. اما iCloud Keychain تنها راه حل موجود برای رسیدن به این مقصود نیست و کاربران برای مرور رمز عبور اینترنت وای‌فای خود در سیستم مک می‌توانند از برنامه‌ی Terminal نیز استفاده کنند.

راهنمای دسترسی به رمزعبور تعیین شده برای اتصال وای‌فای بر روی سیستم‌های مک؛

برای این که قادر باشید قابلیت Terminal را بر روی سیستم مک خود فعال نمایید به مسیر Applications -> Utilities بروید یا این که بر روی صفحه‌کلید دستگاه، دکمه‌های Command (⌘) + space bar را فشار دهید تا از طریق دسترسی به نوار جست‌وجوی Spotlight برنامه‌ی Terminal را فعال کنید.

1

گام اول: برای این که بتوانید به رمزعبوری که پیش‌تر برای وای‌فای خود تعیین کرده‌اید، دسترسی پیدا کنید، می‌بایست Administrator username، computer password و نام شبکه‌ی وای‌فایی که از آن استفاده می‌کنید را در اختیار داشته باشید. هنگامی که از موجود بودن اطلاعات مورد اشاره اطمینان پیدا کردید در برنامه‌ی Terminal عبارت زیر را تایپ کنید:

”:security find-generic-password -ga “WiFiNAME” | grep “password

در فرمان بالا، به جای کلمه‌ی “WiFiNAME” نام شبکه‌ی وای‌فای مورد نظر خود را تایپ کنید، برای مثال اگر نام وای‌فایی که از آن استفاده می‌کنید abcd می‌باشد، فرمانی که باید در Terminal تایپ شود، بدین صورت خواهد بود.

”:security find-generic-password -ga “abcd” | grep “password

گام دوم: دکمه‌ی return/enter را انتخاب کنید تا به مرحله‌ی بعد راهنمایی شوید در این قسمت می‎بایست نام کاربری و رمزعبور خود را وارد نمایید. این رمز عبور و نام کاربری همان اطلاعاتی هستند که هنگام استفاده از دستگاه کامپیوتر خود از آن‌ها استفاده می‌کنید.

2

سیستم مک شما از این اطلاعات برای دسترسی به Keychain اختصاصی شما استفاده خواهد کرد تا بتواند رمزعبور خواسته شده را پیدا کند. با انتخاب گزینه‌ی Allow، برنامه‌ی Terminal، پسورد مورد نیاز را درست در زیر قسمتی که فرمان خود را برای یافتن رمز عبور شبکه‌ی وای‌فای مورد نظرتان وارد نموده‌اید، نمایش خواهد داد.

3

به این نکته توجه داشته باشید که با استفاده از راهکار بالا تنها قادر خواهید بود که رمز عبور وای‌فایی را بدست بیاورید که پیش‎تر به آن متصل بوده‌اید و از این قابلیت نمی‌توان برای دسترسی به رمزعبور شبکه‎های وای‌فایی که هیچ وقت مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، بهره برد. بنابراین، اگر نام شبکه‌ی وای‌فایی را که لااقل یک مرتبه با سیستم مک خود بدان متصل شده‌اید را به خاطر داشته باشید با استفاده از راهنمای بالا می‌توانید مجدداً به رمز عبور آن نیز دسترسی پیدا کنید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

  1. سلام یه سوال که ربط نداره به این موضوع بپرسم؟
    روی مک بوک ویندوز ۱۰ نصب کردم اما درایوراشو باید از کچا دانلود کنم .. چون مال ویندوز ۷ رو دیگه قبول نداره
    مرسی

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *