iCloud.com و امکان بازیابی فایل‌های حذف شده؛

چند روزی است که اپلی‌ها خیلی بی سر و صدا، ویژگی تازه‌ای را به قابلیت iCloud.com اضافه کرده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل‌ها، شماره‎های تماس و قرارهایی را که بر حسب تصادف از روی iCloud.com حذف کرده‌اند را مجدداً بازیابی کنند. این ویژگی جدید، که ظاهراً هیچ ارتباطی با iCloud backup ندارد، از طریق نمایش عکس‌های فوری از اسناد حذف شده، به کاربر اجازه می‌دهد تا سند مورد نظر خود را برای ذخیره‌ی مجدد بر روی iCloud Drive انتخاب نماید.

با اضافه شدن این ویژگی تازه به iCloud.com مخاطب این برنامه می‌تواند گزینه‌های Restore Files، Restore Contacts و Restore Calendars را در پایین نوار ابزار Setting برنامه پیدا کند.

1

با استفاده از گزینه‌ی Restore Files می‌توان تمامی فایل‌هایی را که پیش‌تر پاک شده‌اند، مجدداً بر روی iCloud Drive بازیابی و ذخیره نمایید. خوشبختانه این ویژگی جدید، زمان دقیق پاک شدن فایل‌ها را به همراه تعداد روزهای باقی مانده از تاریخ نهایی که فایل مورد نظر کاربر برای همیشه پاک خواهد شد و دیگر قابل بازیابی نخواهد بود را نیز به مخاطب نشان می‌دهد. در حال حاضر، به صورت پیش‌فرض شرکت اپل برای کاربران قابلیت iCloud.com این شرکت، یک بازه‌ی زمانی ۳۰ روزه در نظر گرفته است و به مخاطبان این سرویس اجازه می‌دهد تا ظرف مدت سی روز از تاریخ حذف فایلی خاص، یک شماره‌ی تماس یا رخدادی بر روی تقویم کارهای روزانه، مورد پاک یا حذف شده را مجدداً بازیابی کنند و تا پیش از سر آمدن فرصت یک ماهه مجدداً به اطلاعات از دست رفته‌ی خود دسترسی پیدا کنند.

نحوه‌ی کار این قابلیت جدید بدین صورت است که هر زمان، کاربری شماره تماس یا رخداد پاک شده‌ای از تقویم خود را مجدداً بر روی iCloud.com بازیابی کند، آخرین نسخه‌ی فهرست تماس‌ها یا تقویم وقایع روزانه‌ی وی (نسخه‌ای که قبل از بازیابی اطلاعات پاک شده موجود بوده است) به عنوان ویراستی متفاوت بر روی iCloud ذخیره شده و برای استفاده‌های احتمالی در آینده، آرشیو می‌گردد. تنها باید به این نکته نیز توجه داشت که هنگام بازیابی رخدادهای پاک شده از روی calendar این امکان نیز وجود دارد که دعوتی مجدداً به صورت خودکار برای گیرنده‌ای ارسال شود و یا این که قراری که پیش‌تر با دیگری به اشتراک گذاشته شده بود، غیر فعال گردد. بنابراین، هنگام بازیابی اطلاعات خود، به ویژه مواردی که به calendar باز می‌گردد، به این نکات جزئی توجه داشته باشید و هر زمان که احساس کردید، در بازیابی مورد یا مواردی خاص اشتباهی مرتکب شده‌اید، با مراجعه دوباره به نسخه‌ی ذخیره شده از فهرست تماس‌ها یا تقویم خود پیش از بازیابی اطلاعات حذف شده، اشتباه رخ داده را حک و اصلاح نمایید.

با توجه به تغییرات صورت گرفته بر روی iCloud.com هیچ بعید نیست که شرکت اپل در اولین نسخه‌ی به‌روزرسانی شده‌ای که برای OS X و سیستم‌عامل ios در آینده ارائه خواهد کرد، امکان بازیابی فایل‌ها، تماس‌ها و قرارهای پاک شده از حافظه‌ی دستگاه را حداقل تا تاریخی معین برای کاربران سیستم‌های مک و دستگاه‌های ios نیز، فراهم آورد. موضوعی که حتماً سبب خشنودی آن دسته از کاربرانی خواهد شد که در سال‌های گذشته، مدام از اپل در خواست می‌کردند تا قابلیتی مشابه برنامه‌ی Time Machine را بر روی سیستم‌عامل ios نیز در اختیار آن‌ها قرار دهند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *