نگاهی به زندگی استیو وزنیاک به بهانه‌ی تولد ۶۵ سالگی؛

استیو وزنیاک یکی از بنیان‌گذاران شرکت اپل در هفته‌ی جاری تولد ۶۵ سالگی‌اش را جشن خواهد گرفت و با این که همچنان استیو جابز به عنوان طراح و برنامه‌ریز اصلی محصولات اپل محسوب می‌شود، وزنیاک، آن مهندس کم سر و صدایی باقی مانده است که به اولین ایده‌های موجود در شرکت اپل، رنگ واقعیت بخشید و نخستین نسخه‌های کامپیوتر اپل را تولید کرد.

شاید بهترین عبارت برای توصیف زندگی وزنیاک، جمله‌ای باشد که با آن کتاب زندگینامه‌ی خود را که در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر شده است به پایان برده است: «همیشه از هر کاری که می‌کنید، لذت ببرید.»

در مطلب پیش رو قصد داریم به بهانه‌ی ۶۵ سالگی استیوِ شماره‌ی ۲ اپل، نگاهی به برخی از رویدادهای مهم زندگی وی داشته باشیم:

استیو وزنیاک در سال ۱۹۷۶ میلادی سخت‌افزار و سیستم‌عامل کامپیوتر Apple I را طراحی کرد. امروزه نمونه‌های بسیار محدودی از کامپیوتر Apple I باقی مانده است و اخیراً یکی از این دستگاه‌ها در حراج کریستی به قیمت ۳۸۰ هزار دلار به فروش رفته است.

1

استیو وزنیاک به همراه استیو جابز به صورت رسمی در سال ۱۹۷۶ میلادی شرکت اپل را تأسیس کردند.

2

علی‌رغم داستان‌های زیادی که تاکنون، در مورد نقش مهم زیرزمین خانه‌ی پدری استیو جابز در تولید کامپیوترهای اپل و رشد این شرکت منتشر شده است، وزنیاک در مصاحبه‌ای اعلام داشته است که این زیرزمین بیش‎تر نقشی نمادین در شکل‌گیری اپل داشته است و محلی بوده است که در آن اپلی‌ها احساس امنیت و آرامشِ خانه را داشته‌اند.

3

در سال ۱۹۷۷ میلادی، استیو وزنیاک کامپیوتر Apple II را طراحی نمود. مدلی که به یکی از اولین کامپیوترهای شخصی تبدیل شد که با استقبال چشمگیری از سوی مصرف‌کنندگان مواجه شد. در تصویر زیر استیو جابز، جان اسکولی (مدیر عامل وقت اپل) و استیو وزنیاک را در کنار یکدیگر در سال ۱۹۸۴ میلادی، در حال نمایش کامپیوتر Apple IIc که از جمله اولین تلاش‌های اپل در زمینه‌ی تولید کامپیوترهای قابل حمل محسوب می‌شود را مشاهده می‌کنید.

4

در سال ۱۹۸۵ میلادی، استیو وزنیاک تصمیم گرفت تا به منظور تکمیل مدارج علمی در رشته‌ی مهندسی الکترونیک، از اکثر مسوؤلیت‌های خود در شرکت اپل کناره‌گیری کند و بخش عمده‌ای از سهام خود را در شرکت اپل به فروش برساند. البته تا به امروز همچنان استیو وزنیاک از جمله‌ی کارکنان شرکت اپل به حساب می‌آید و سالانه دستمزدی در حدود ۱۲۰ هزار دلار از این شرکت دریافت می‌کند.

5

در سال ۱۹۸۶ میلادی، وزنیاک موفق شد تا در شته‌ی مهندسی الکترونیک از دانشگاه برکلی کالیفرنیا، فارغ‌التحصیل شود. وزنیاک ابتدا در سال ۱۹۷۲ میلادی تحصیل در دانشگاه برکلی را شروع کرده بود، اما در دهه‌ی ۷۰ و سال‌های ابتدایی دهه‌ی ۸۰ میلادی به دلیل درگیری در تأسیس و توسعه‌ی شرکت اپل، نتوانسته بود تحصیلات خود را به پایان برساند. وزنیاک در مصاحبه‌ای در مورد این وقفه‌ی بلند مدت اظهار داشته است: «من فقط می‌خواستم یک سالی برای پس‌انداز مقداری پول، از دانشگاه مرخصی بگیرم، اما در موقعیت شغلی‌ام خیلی سریع پیشرفت کردم.»

6

استیو وزنیاک قصد دارد تا دوران بازنشستگی خود را در کشور استرالیا سپری کند، در حال حاضر نیز وزنیاک به عنوان استاد مدعو در دانشگاه سیدنی تدریس می‌کند و از طریق ویدیو چت با دانشجویان خود در Magic Lab دانشکده‌ی فنی‌مهندسی دانشگاه سیدنی در ارتباط است.

7

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *