برگزاری نشست‌های مدیریتی به سبک و سیاق استیو جابز؛

بر پایه‌ی تخمین‌های موجود، تنها در کشور امریکا، بنگاه‌های تجاری سالانه در حدود ۳۷ میلیارد دلار به دلیل، نشست‌ها و جلسات گمراه‌کننده، زیان می‌دهند. یکی از رمزهای موفقیت استیو جابز در زمان مدیریت شرکت اپل، پرهیز از برگزاری جلسات بیهوده و اتلاف وقت کارکنان در چنین نشست‌هایی بود. در واقع جابز فقید، همواره هنگام برگزاری جلسات مدیران، سه عامل مهم را مد نظر داشت:

یکم: جابز، همیشه جلسات مدیریتی را با کم‌ترین تعداد افراد ممکن برگزار می‌کرد.

Ken Segall در کتاب خود Insanely Simple با جزئیاتی قابل توجه، تجربه‌ی کار کردن با استیو جابز را برای مخاطبان ترسیم کرده است. در یکی از قسمت‌های این کتاب، Ken Segall توضیح می‌دهد که استیو جابز در یکی از جلسات خود با مدیران یکی از شرکت‌های تبلیغاتی که با اپل همکاری می‌کردند، متوجه حضور شخصی غریبه در جلسه‌ می‌شود، Segall اشاره می‌کند که جابز به محض مشاهده‌ی این شخص جدید، صحبت خود را قطع می‌کند و به گوشه‌ای دیگر اتاق خیره می‌شود و از غریبه سؤال می‌کند: «ببخشید شما؟»

در این هنگام مهمان ناخوانده به آرامی توضیح می‌دهد که به دلیل نقشی که در زمینه‌ی بازاریابی شرکت ایفا می‌کند، به این جلسه دعوت شده است. نکته‌ی جالب این که استیو جابز پس از شنیدن صحبت‌های شخص تازه‌وارد، از وی محترمانه خواهش می‌کند که جلسه را ترک کند، چرا که به حضور وی در آن جلسه‌ی خاص، نیازی نیست.

استیو جابز خودش را نیز از این قانون طلایی مستثنی نمی‌کرد و هنگامی که باراک اوباما رئیس جمهور امریکا از وی درخواست کرد تا در یکی از گردهمایی‌های مخصوص کارآفرینان حوزه‌ی فناوری شرکت کند با این بهانه که حضورش در این جلسه فایده‌ی چندانی نخواهد داشت، دعوت رئیس‌جمهور را نپذیرفت.

1

دوم: جابز همیشه مطمئن می‌شد برای هر موضوع، مسؤول خاصی وجود دارد.

مجله‌ی Fortune در گزارشی که در سال ۲۰۱۱ میلادی در مورد فرهنگ سازمانی اپل، منتشر کرد، از فرآیند ویژه‌ای پرده برداشت که استیو جابز در زمان مدیریت خود به کمک آن، شرکت اپل را به یکی از موفق‌ترین شرکت‌های جهان تبدیل کرده بود. هسته‌ی اصلی این فرآیند تقسیم کار، مسؤولیت‌پذیری بود و دست آخر، هر فردی دقیقاً می‌دانست باید چه وظایفی را انجام دهد و در قبال چه مواردی پاسخگو باشد. این مسأله در سازمان‌هایی مثل اپل، که فرهنگ Start UPها در آن، پر رنگ می‌باشد، در خیلی از مواقع راهگشای مشکلات موجود بود چرا که عموماً در شرکت‌هایی که به سرعت رشد می‌کنند، برخی از وظایف نه به خاطر بی‌توجهی و تنبلی کارکنان، بلکه به خاطر مسؤولیت‌های فراوان آن‌ها، بر روی زمین می‌مانند و تقسیم دقیق کارها و تعریف جزء به جزء وظایف، تا حد قابل توجهی مشکل کارهای به تعویق افتاده را از میان می‌برد.

2

سوم: استیو جابز اجازه‌ی پنهان شدن افراد را در پشت پاورپوینت‌ها و ارائه‌ی مطالب پر زرق و برق نمی‌داد.

به قول Walter Isaacson نویسنده‌ی کتاب زندگی‌نامه‌ی استیو جابز، مدیر فقید اپل از جلسات رسمی ارائه‌ی مطالب متنفر بود و در عوض عاشق، جلسات غیر رسمی بود که به صورت رودررو با کارکنان شرکت برگزار می‌کرد. به همین دلیل نیز استیو جابز در روزهای چهارشنبه‌ی هر هفته جلساتی را به صورت تریبون آزاد با گروه بازاریابی و تبلیغات شرکت برگزار می‌کرد و سعی می‌کرد از طریق این جلسات نه چندان رسمی، تصویر قابل قبولی از وضعیت موجود و مسیر پیش‌رو بدست آورد. در این جلسات استفاده از نمودار و اسلاید ممنوع بود و استیو جابز از همکاران خود درخواست می‌کرد تا بدون اتکا به آمار و ارقام، حرف دلشان را در مورد شرایط موجود و گزینه‌های پیش‌رو بیان کنند.

استیو جابز اعتقاد داشت افرادی که می‌دانند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، خیلی به  پاورپوینت و زرق و برق‌های اضافه‌اش نیاز نخواهند داشت.

3

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

2 comments

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *