نسل جدید گوشی‌های آیفون و فناوری ۳D Touch Display؛

بر پایه‌ی گزارش‌های غیر رسمی، نسل جدید گوشی‌های آیفون، آیفون‌های ۶ اس یا شاید هم آیفون‌های ۷، به صفحه‌ی نمایش حساس به فشار تازه‌ای مجهز خواهند بود که ۳D Touch Display نامیده خواهد شد. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که شرکت اپل قصد دارد تا فناوری Force Touch را در نسل جدید گوشی‌های همراه خود، مرحله‌ای ارتقا دهد و در گوشی‌های هوشمند جدید این شرکت، از ویراست ۲٫۰ این فناوری استفاده کند، ویراست جدیدی که به جای Force Touch، با نام ۳D Touch شناخته خواهد شد. اگر اخبار منتشر شده در مورد این فناوری تازه، واقعیت داشته باشند، به نظر می‌رسد که حضور فناوری ۳D Touch بر روی نسل جدید گوشی‌های آیفون، یکی از نقاط عطف معرفی این گوشی‌های تازه محسوب شود.

در حالی که پیش‌تر بر روی trackpad سیستم‌های مک‌بوک و صفحه‌ی نمایش ساعت‌های هوشمند اپل، امکان اجرای فرمان‌های گوناگون، در دو حالت مختلف وجود داشت و این هوشمندهای دیجیتال، توانایی تشخیص تفاوت میان دو نوع فشار مختلف دستِ کاربر را داشتند، به نظر می‌رسد که آیفون‌های جدید اپل قادر خواهند بود تا فشار دست مخاطب را در سه حالت مختلف شناسایی کنند و در هر کدام از این وضعیت‌ها نیز، پاسخی درخور برای تقاضای کاربر خود داشته باشند. بر پایه‌ی گزارش‌های موجود این سه حالت مختلف، لمس صفحه‌ی نمایش، اعمال فشار بر روی آن و اعمال فشار نسبتاً شدید را شامل خواهند شد. بنابراین، عنوان ۳D Touch نیز به این خاطر برای این فناوری جدید انتخاب شده است که صفحه‌ی نمایش آیفون‌های جدید اپل قادر خواهد بود تا در سه حالت متفاوت و از سه جهت مختلف، کیفیت فشار دست کاربر را برای اجرای فرمان مورد نظر شناسایی کند. این قابلیت جدید، امکانات بیش‌تری را برای انجام سریع‌تر کارها در اختیار مخاطبان خواهد گذاشت و احتمالاً دسترسی به میانبرها را بر روی ios 9 در نسل جدید گوشی‌های آیفون اپل، تسهیل خواهد کرد.

1

البته از این نکته نیز نباید غافل شد که در حال حاضر ساعت اپل و مک‌بوک‌های جدید این شرکت نیز از تشخیص فشارهای شدید دست کاربران، ناتوان نیستند، بنابراین، هنوز به درستی مشخص نیست که منظور از بعد سوم و اعمال فشار شدید بر روی صفحه‌ی نمایش در این فناوری جدید، چیست و دقیقاً چه تفاوت ماهوی میان فناوری‌های Force Touch و ۳D Touch وجود خواهد داشت.

البته به لطف گزارش‌های غیر رسمی که پیش‌تر در مورد استفاده از فناوری Force Touch بر روی گوشی‌های آیفون، منتشر شده‌اند، تقریباً مشخص شده است که این فناوری جدید بر روی آیفون کاملاً مشابه ساعت اپل عمل نخواهد کرد و به جای آن که برای دسترسی به منوهای موجود به کار رود، بیش‌تر به منظور استفاده از میانبرهای مورد نیاز بر روی سیستم‌عامل، به کار گرفته خواهد شد.

شاید یکی از قابل‌ توجه‌ترین بخش‌های این گزارش‌،این ادعا باشد که فناوری جدید ۳D Touch به همراه تکنولوژی Taptic Engine عرضه خواهد شد و بدین ترتیب، کاربر بازخوردی فیزیکی و پاسخی واقعی را در مقابل فرمان‌های خود پس از فشار صفحه‌ی نمایش دستگاه، دریافت خواهد نمود.

در کنار فناوری جدید ۳D Touch، پیش‌بینی می‌شود آیفون‌های جدید اپل به پردازشگرهای قدرتمند A9 مجهز باشند و در قسمت پشت گوشی از دوربین ۱۲ مگاپیکسلی که قابلیت ضبط تصاویر ۴K را خواهد داشت، استفاده کنند. همچنین، احتمالاً دوربین ۵ مگاپیکسلی نصب شده بر روی صفحه‌ی نمایش این گوشی‌های جدید، تصاویر با کیفیت‌تری را نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر شکار خواهند کرد.

انتظار می‌رود، شرکت اپل از نسل جدید گوشی‌های آیفون در رخداد ۱۸ شهریورماه خود، رونمایی کند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

2 comments

  1. سلام ، خسته نیاشید ، در مورد منو فارسى برروى گوشیهاى آیفون آیا ازسوى اپل اقدامى خواهد شد؟ با توجه به توافق برجام و وضعیت ایجاد شده. لطفاًراهنمایى فرمائید. با تشکر.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *