جادوی اپل بر روی صحنه‌ی معرفی محصولات؛

تقریباً تمامی طرفداران محصولات اپل از این نکته به خوبی آگاه هستند که رخدادهای شرکت اپل، تنها بهانه‌‎ای برای رونمایی از محصولات جدید شرکت نیستند و خود این رخدادهای تبلیغاتی و نحوه‌ی برنامه‌ریزی و اجرای آن‌ها در سال‌های گذشته توسط اپل به پدیده‌ای جذاب و بحث‌برانگیز برای مخاطبان و علاقه‌مندان حوزه‌ی فناوری و محصولات دیجیتال تبدیل شده‌اند.

پیش‌ترها، در زمان مدیریت استیو جابز، یکی از قابلیت‌های مدیریتی وی، اجرای رخدادهای جذابی محسوب می‌شد که ضمن معرفی تمام عیار محصولات جدید شرکت، هر بیننده‌ای را محسور و مجذوب خود می‌کردند. امروزه، عبارت «و یک مسأله‌ی دیگه هم این که …» به مثالی مشهور از توانایی جابز در غافلگیر کردن مخاطبان رویدادهای اپل تبدیل شده است و هر زمان که صحبت از رویداد جدیدی می‌شود، علاقه‌مندان تقریباً اطمینان دارند که حتماً اپلی‌ها، در قسمتی از اجرای خود بر روی صحنه، برنامه‌ای برای غافلگیر کردن مخاطب در سر می‌پرورانند.

رویداد ۱۸ شهریورماه اپل که قرار است تا چند روز دیگر برگزار شود، بهانه‌ی خوبی است تا به برخی از لحظات به یادماندنی اپل بر روی صحنه‌، نگاهی بیندازیم و خاطرات گذشته را مروری بکنیم.

بازگشت استیو جابز در سال ۱۹۹۷؛

هنگامی که استیو جابز پس از ۱۲ سال غیبت در سال ۱۹۹۷ میلادی مجدداً به مدیریت شرکت اپل منصوب شد، استقبال بی‌سابقه‌ی جمعیت حاضر در اولین رویداد اپل به رهبری جابز نشان می‌داد که کاربران اپل تا چه میزان از بازگشت جابز به اپل خوشحال هستند و چقدر به توانایی‌های مدیریتی وی برای نجات اپل از وضع رقت‌باری که در آن گرفتار شده است، امید بسته‌اند.

1

معرفی اولین مدل کامپیوترهای آی‌مک؛

جابز از نقاط ضعف کامپیوترهای شخصی در سال ۱۹۹۸ میلادی، نهایت استفاده را برد تا ویژگی‌های اولین مدل کامپیوترهای آی‌مک را به مخاطبان و علاقه‌مندان معرفی کند. در آن زمان اکثر کامپیوترهای شخصی، سیستم‌هایی بد قیافه و کند بودند و استفاده از آن‌ها نیز برای عموم مردم چندان ساده نبود. به همین دلیل نیز، جابز به نمونه‌ی نخستین آی‌مک اپل، لقب اولین کامپیوترهایی را که user-friendly هستند و رابط کاربری ساده‌ای برای کار کردن دارند، را داده بود.

2

معرفی اتصال وای‌فای در سال ۱۹۹۹ میلادی؛

۱۶ سال پیش وقتی، استیو جابز برای معرفی فناوری جدید وای‌فای به مخاطبان، آی‌بوک اپل را به زیر بغل زد و همانطور که راه می‌رفت، به گشت و گذار در اینترنت ادامه داد، حکم جادوگری را داشت که با ترفندهای محیرالعقولی که انجام می‌دهد، می‌تواند به راحتی مخاطبان خود را به وجد ‌آورد و در جای خودشان میخکوب کند.

3

انتخاب صحنه‌ای خصوصی برای رونمایی از اولین دستگاه آیپاد در سال ۲۰۰۱؛

دستگاه‌های آیپاد، نقش غیر قابل انکاری در تحول صنعت موسیقی و کنار گذاشتن دیسک‌های فشرده به عنوان منبع اصلی ذخیره‌ی آهنگ‌ها بازی کرده‌اند. ۱۴ سال پیش، وقتی استیو جابز از ویژگی‌ها و توانایی‌های مختلف این دستگاه جدید صحبت می‌کرد، مدعوین حاضر در جلسه در سکوتی ناشی از بی‌خبری به صحبت‌های وی گوش می‌دادند، اما به محض این که جابز، اولین مدل آیپاد را از جیب خود بیرون کشید و به جمعیت نشان داد، تازه حاضرین در جلسه متوجه شدند جابز از چه چیزی صحبت می‌کند و حسابی نیز اشتیاقشان را برای این محصول جدید با سر و صدایی که به راه انداختند، نشان دادند.

4

هیاهوی مخاطبان در زمان معرفی اولین گوشی آیفون در سال ۲۰۰۷ میلادی؛

زمانی که استیو جابز می‌خواست اولین نمونه‌ی گوشی‎های آیفون را به مخاطبان معرفی کند، طوری وانمود می‌کرد که انگار قصد دارد سه محصول متفاوت جدید را به مخاطبان، معرفی کند: «یک آیپاد، یک گوشی همراه و ابزاری برای برقراری اتصالات اینترنتی…»

بعد از این مقدمه‌چینی بود که جابز، گوشی آیفون را به حضار نشان داد و با غرور، دستگاه جدیدی را به مخاطبان معرفی کرد که دستگاهی همه‌فن حریف است و کار سه ابزار مختلف را یک تنه، انجام می‌دهد.

5

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *