iOS 9 : آیا باید جیلبریک کرد؟

هرسال به نظر می رسد که از جذابیت های جیلبریک کردن کاسته می شود. البته به این خاطر نیست که جیلبریک ها به زودی نمی آیند و در دسترس نیستند. بلکه بروزرسانی های نرم افزاری و سخت افزاری که برای دستگاه های iOS ای انجام می شود منجر به آن شده که جیلبریک کردن دیگر زیاد جذابیت نداشته باشد.
اگر شما یکی از کسانی هستید که بر سر دوراهی جیلبریک قرار گرفته اید کمی وقت بگذارید که چند پاراگراف بعدی را مطالعه کنید. در اینجا قرار نیست که شما را متقاعد کنیم که جیلبریک کنید یا خیر چرا که این تصمیم کاملا شخصی است و احتمالا مشکلات آن بیشتر از خوبی های آن است.

ios-9-should-you-jailbreak

برنامه Pangu9 فعلا باگ زیادی دارد:
با اینکه می توان گفت از نظر امنیتی این ابزار مشکلی ندارد٬ اما هنوز هم فرآیند جیلبریک توسط آن فرآیندی مشکل دار است و بسیاری از کاربران دچار مشکلاتی در هنگام جیلبریک شده اند و مجبور به ریستور کردن دستگاه و انجام دوباره ی این فرآیند شده اند. البته به نظر می رسد که تعداد کاربرانی که دچار این مشکلات شده اند زیاد نباشد اما در هر حال باید بدانید که این فرآیند می تواند دچار مشکل شود. البته باید بدانید که هر مشکلی هم که به وجود بیاید امکان آن نیست که به طور کلی دستگاه شما دیگر قابل استفاده نباشد و نیازی به نگرانی نیست و هر مشکلی با ریستور می تواند حل شود. خبر خوب دیگر آن است که تیم Pangu تمام تلاش خود را برای از بین بردن این باگ ها می کنند.

برنامه Pangu9 فعلا فقط برای ویندوز ارائه شده است:
اینکه این برنامه فعلا فقط بر روی ویندوز کار می کند می تواند مشکل بسیار بزرگی برای کسانی نظیر من که ویندوز ندارند باشد. البته درست است که راه هایی برای انجام این کار بر روی مک مانند اجرای Virtual Machine وجود دارد اما خوب شاید خیلی ها فعلا حوصله ی این کار را نداشته باشند. خبر خوب باز هم این است که تیم Pangu در حال کار بر روی نسخه مک این برنامه می باشد و کافی است کمی صبر کنید تا این نسخه ارائه گردد.

مراحل جیلبریک با Pangu مثل هفت خوان رستم است:
روزهای خوب جیلبریک با ابزاری نظیر JailbreakMe را به یاد می آورید؟ کافی بود با گوشی خود و از طریق Safari وارد یک وبسایت بشوید و تمام فرآیند جیلبریک را از همان جا و بدون نیاز به وصل کردم گوشی به کامپیوتر انجام دهید. آن روزها دیگر رفته اند و و امروزه جیلبریک یک فرآیند است. می بایست یک ابزار را ابتدا دانلود کنید و دستگاه تان هم تنظیمات خاصی را داشته باشد. برای مثال باید Find My iPhone را خاموش کنید و مهمتر از آن اینکه باید دستگاه تان از طریق آی تونز به آخرین نسخه به روزرسانی شده باشد و نه آنکه از روی خود گوشی اقدام به بروزرسانی آن کرده باشید.

برخی از توییک های جیلبریکی هنوز برای iOS 9 بروزرسانی نشده اند:
آیا هیجان آن را دارید که توییک های محبوب قدیمی تان را بر روی گوشی تازه آی فون ۶s تان اجرا کنید؟ خب بهتر است که خیلی هیجان زده نباشید چرا که به احتمال بسیار زیاد هنوز آن توییک برای iOS 9 بروزرسانی نشده و آن را پشتیبانی نمی کند. با اینکه بسیاری توییک ها بدون بروزرسانی هم با iOS 9 کار می کنند اما خب بسیاری از آنها نیز کار نمی کنند و باید صبر کنید تا برنامه نویسان آنها اقدام به بروزرسانی این توییک ها نمایند. باز هم گویا اندکی صبر سحر نزدیک است!

مشکلات امنیتی:
با جیلبریک کردن دستگاه iOS ای تان در واقع شما به دست خودتان دیوارهایی که اپل برای حفاظت از شما ساخته است را خراب می کنید. البته اگر حواستان باشد جیلبریک مشکل امنیتی ای برایتان ایجاد نخواهد کرد و باید یکسری قوانین را همیشه در ذهن داشته باشید. در واقع از نظر تئوری جیلبریک کردن می تواند پتانسیل هک شدن دستگاه شما را بالاتر ببرد و هیچ بحثی در آن نیست. اما خب این را هم باید گفت که خیلی اوقات جامعه جیلبریک سوراخ های امنیتی دستگاه های iOS ای را حتی زودتر از خود اپل ترمیم کرده اند.

توییک هایی که در راه هستند بسیار هیجان انگیزند:
اگر دلیل اصلی شما از جیلبریک کردن قابلیت انجام کارهایی است که اپل به شما امکان آن را نمی دهد می بایست از امکاناتی که جیلبریک در آینده با استفاده از ۳D Touch و دیگر ویژگی های iOS 9 که تنها برای دستگاه های خاصی ارائه شده اند می دهد بسیار هیجان زده شوید. برای مثال به تازگی توییکی به نام Forcy ارائه شده است که امکان فعال سازی قابلیت ۳D Touch را بر روی گوشی های قدیمی تر می دهد. ( بدیهی است که این قابلیت شبیه سازی شده است چرا که امکان سخت افزاری ۳D Touch بر روی دستگاه های قدیمی وجود ندارد ) برای خود من اینجور توییک ها دلیل اصلی جیلبریک است و ممکن است که برای شما هم همینطور باشد.

واقعیت:
در واقع تصمیم درست و اشتباه در اینجا وجود ندارد. شاید با جواب دادن به چند سوال بتوانید به پاسخ درست برای خودتان برسید. آیا ارزش آن را دارد که برای جیلبریگ وارد این فرآیند با باگ های زیاد شوید؟ آیا ارزش آن را دارد که مشکلات استفاده از Pangu را بپذیرید؟ آیا زمان آن را دارید که منتظر نسخه مک آن بمانید؟ آیا ارزش آن را دارد که احتمال هک شدن گوشی تان را بالاتر ببرید؟ بازهم می گویم که این تصمیمی است که خودتان و با توجه به شخصیت خودتان باید بگیرید.

اگر بعد از خواند این مطلب تصمیم گرفتید که دستگاه خود را جیلبریک کنید می توانید راهنمای آن را از اینجا بخوانید. البته پیشنهاد من این است که اگر به ویندوز دسترسی ندارید بهتر است که تا آمدن نسخه مک Pangu صبر کنید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *