جیلبریک iOS 9 و دور باطل خاموشی؛

تیم برنامه‌نویسی Pangu با عرضه‌ی برنامه‌ی جدید جیلبریک خود برای سیستم‌عامل iOS 9 و iOS 9.0.2 حسابی کاربران دستگاه‌های iOS را غافلگیر کرده است. اگر چه عملیات جیلبریک با برنامه‌ی تازه‌ی Pangu تقریباً بدون مشکل انجام می‌شود و آنچنان پیچیده و دشوار هم نیست، اما مثل اکثر برنامه‌هایی که برای همدستی با کاربر برای فرار از زندان رسمی iOS طراحی می‌شوند، با گذشت چند روز از حیات مجازی برنامه‌ی جدید جیلبریک Pangu، کم‌کم مشکلات این برنامه‌ی جدید نیز نمایان شده‌اند و به مخاطبانی که از امکان جیلبریک iOS 9 دستگاه خود شوق زده شده‌اند، دهن‌کجی می‌کنند.

یکی از مشکلاتی که به نظر می‌رسد پس از جیلبریک iOS 9 با برنامه‌ی Pangu، گریبان دستگاه‌های بسیاری از جیلبریک‌کنندگان را گرفته است، مشکلی است که از آن با عنوان پر طمطراق boot loop of death نام می‌برند و حرفه‌ای‌های دنیای جیلبریک خاموش و روشن شدن‌های ناقص دستگاه را مسبب اصلی این مشکل می‌دانند. بدین ترتیب، احتمال این که دستگاه جیلبریک شده‌ی کاربران پس از یک بار خاموش و روشن شدنی که به درستی امکان بارگذاری مجزای اطلاعات را به تمام فایل‌های سیستمی iOS نمی‌دهد، به این درد دچار ‌شود، بسیار زیاد است. در واقع، کاربرانی که iOS 9 را بر روی دستگاه خود جیلبریک کرده‌اند، در صورتی که دستگاه خود را با نگه‌داشتن کلیدهای Sleep/Wake و Home خاموش و روشن کنند، به احتمال بسیار زیاد با این مشکل آزاردهنده روبه‌رو خواهند شد.

1

مشکل boot loop of death دقیقاً چیست و چه معنایی دارد؟

پاسخ دادن به این پرسش کمی مشکل است، چرا که boot loop of death، فی‌نفسه مشکل عجیب و غریبی است که تاکنون توسط هیچ کاربری به صورت مشخص، شناسایی و تعریف نشده است. حتی عارضه‌ای که به سبب این مشکل برای دستگاه iOS پیش می‌آید، مشکل غریب و تقریباً ناشناخته‌ای است. به نظر می‌رسد این باگ نرم‌افزاری، عاملی است که بدون هیچ عذر و بهانه‌ی موجهی، دستگاه جیلبریک‌شده‌ی کاربران را به دور باطل خاموش و روشن‌ شدن‌های مداوم می‌فرستد. (مشکلی که ممکن است، ساعت‌ها نیز ادامه پیدا کند و پایان نپذیرد.)

البته باید به این مسأله نیز توجه داشت که مشکل boot loop of death، با هنگ کردن دستگاه پس از نصب برنامه و یا توئیکی بیمار فرق می‌کند، چرا که در این مورد دیگر از دست کلید Volume نیز کاری ساخته نخواهد بود و نگه داشتن آن نیز دردی از دردهای iOS که به این مشکل مبتلا شده است، درمان نخواهد کرد.

چگونه می‌توان راه فراری برای دور باطل boot loop of death پیدا کرد؟

اگر جزو کاربران بد اقبالی هستید که در چرخه‌ی پایان‌ناپذیر boot loop of death گرفتار شده‌اند، تنها راه فرارتان، ریستور دستگاه و بازگرداندن اطلاعات آن به تنظیمات پیش‌فرض اولیه، خواهد بود. بدین ترتیب، موفق خواهید شد تا بار دیگر دستگاه خود را به روزهای عادی‌اش، باز گردانید.

چگونه می‌توان از آسیب و گزند boot loop of death در امان ماند؟

اگر کاربر iOS 9 هستید و در روزهای اخیر با استفاده از برنامه‌ی Pangu، سیستم‌عامل دستگاه خود را جیلبریک کرده‌اید، بهتر است تا حد امکان از خاموش و روشن نمودن غیر معمول دستگاه خود اجتناب کنید و برای این کار تنها از روش پسندیده‌ی لمس صفحه‌ی نمایش و انتخاب گزینه‌ی power off استفاده کنید. این موضوع به این معناست که تا آن‌جا که می‌توانید باید از تمام شدن ناگهانی شارژ باتری دستگاه نیز جلوگیری کنید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *