آیپد مینی ۴، کوچکی که همچنان زیباست؛

قدیمی‌ترها که از جوانان عصر هوشمندهای دیجیتال، چندتایی پیراهن بیش‌تر پاره کرده‌اند با مثل معروف فلفلیشان، به جوان‌ترها هشدار می‌دهند که فریب کوچکی و جثه‌ی افراد و ابزار را نخورند و بر حسب ظاهر، در مورد ویژگی‌های ذاتی اشیای مختلف، احکام کلی صادر نکنند. به نظر می‌رسد این پند حکیمانه در مورد تولیدات عصر دیجیتال نیز صادق است و در بازار هوشمندهای دیجیتال نیز می‌توان ریزه‌میزه‌هایی را یافت که در میدان عمل از رقیبان درشت‌قامتشان، یک سر و گردن بالاتر می‌ایستند.

اخیراً وب‌سایت DisplayMate بررسی در مورد آیپدهای مختلف اپل انجام داده است و کیفیت صفحه‌ی نمایش آیپد مینی ۴، آیپد ایر ۲ و آیپد پرو را با یکدیگر مقایسه کرده است. آزمایشی که به برتری کوچک‌ترین شرکت‌کننده منجر شده است و ثابت کرده است که در برخی زمینه‌ها، پسوند مینی هم می‌تواند القاب پر طمطراقی چون پرو را شکست دهد. کارشناسان DisplayMate تلاش کرده‌اند تا با وارسی دقیق دو مدل جدیدتر آیپدهای اپل در کنار نمونه‌ی قدیمی‌تری که مدتی است مهمان علاقه‌مندان به محصولات اپل می‌باشد در کنار یکدیگر، از زوایا و جوانب گوناگون، ارزشیابی قابل قبولی از ویژگی‌های صفحه‌های نمایش آیپد ایر ۲، آیپد مینی ۴ و آیپد پرو ارائه کنند.

محققان DisplayMate پس از انجام این آزمایش‌ها مدعی شده‌اند که آپید مینی ۴ بدون تردید، بهترین صفحه‌ی نمایش LCD را در مقایسه با تبلت‌های مختلفی که تاکنون در آزمایشگاه این سایت بررسی شده‌اند را در اختیار دارد و علی‌رغم وضوح تصویر ۲۷۳۲ در ۲۰۴۸ پیکسلیِ آیپد پرو، این حرفه‌ای خانواده‌ی آیپدها را نیز از نظر کیفیت صفحه‌ی نمایش مغلوب خود می‌کند. البته آیپد پرو نیز در این آزمایش‌ها خیلی دست و پا بسته ظاهر نشده است و با امتیازی که کسب کرده، موفق شده است جایگاهی میان عالی و خیلی خوب را در جدول صفحه‌های نمایش با کیفیت از آن خود سازد. احتمالاً کاربران آیپد ایر ۲ نیز از این موضوع چندان تعجب نخواهند کرد که آیپدی که در سال ۲۰۱۴ میلادی تولید شده است از نظر کیفیت صفحه‌ی نمایش، بعد از آپید مینی ۴ و آیپد پرو رتبه‌ی سوم را بدست آورده است، هر چند که همچنان در مقایسه با سایر تبلت‌ها امتیاز و جایگاه ممتازی را از آن خود کرده است.

12

البته باید به این نکته نیز اعتراف کرد که آیپد پرو در شاخص نسبت کنتراست صفحه‎ی نمایش، عملکرد خیلی خوبی از خود نشان داده است و در این مورد خاص از آپید مینی ۴ و آیپد ایر ۲ امتیاز بیش‌تری را نیز کسب کرده است. آیپد مینی ۴ در این آزمایش با وجود شایستگی‌هایی که از خود نشان داده، سوم شده است.

شاخص دیگری که در این آزمایش مورد بررسی قرار گرفته است، کیفیت نمایش تصاویر در محیط‌های پر نور و در مواقعی بوده است که نمایشگر دستگاه در معرض تابش مستقیم نورهای اطراف قرار دارد. در این مورد آیپد مینی ۴ موفق شده است، بیش‌ترین امتیاز و رتبه‌ی عالی را از آن خود سازد و آیپد پرو و آیپد ایر ۲ را به راحتی برای رسیدن به جایگاه نخست کنار زند.

عموماً فراوانی رنگ‌های نمایش داده شده، از جمله ویژگی‌هایی است که به افزایش کیفیت نمایشگر دستگاه‌های دیجیتال، کمک می‌کند و به همین دلیل نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مورد نیز عملکرد آیپد مینی ۴، حرف و حدیثی باقی نگذاشته است و این آیپد موفق شده است تا با امتیاز ۱۰۱ از ۱۰۰ نمره‌ی عالی را از ممتحنان سخت‌گیر DisplayMate، دریافت کند. در این شاخص، آیپد ایر ۲ با امتیاز ۱۰۵ دوم و آیپد پرو نیز با نمره‌ی ۱۰۷ سوم شده است.

در مجموع، صاحب‌نظران سایت DisplayMate، عقیده دارند این آیپدها از نظر کیفیت صفحه‌ی نمایش، به غیر از خود رقیب دیگری در بازار تبلت‌ها ندارند و طبق بررسی‌های این وب‎سایت، در این زمینه حرف اول و آخر را می‌زنند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

5 comments

  1. سلام
    میدونم شاید اینجا مناسب نباشه
    اما این farsib weekly
    خیلی افتضاحه با داشتن نت دو مگ با بدبختی مجلاتو دان میکنه امروز اول اذر هست اخرین مجله مربوط به ٢٠ تیر
    بااحترام

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *