گوشی‌ آیفون ۷ و تمام گزینه‌های موجود؛

اگر به اخبار و شایعاتی که فناوری‌دوستانِ چینی منتشر کرده‌اند، اعتماد کنیم و دل ببندیم، شواهد و قرائن حاکی از این هستند که اپلی‌ها به جای تنها یک نمونه‌ و مدل تازه برای گوشی هوشمندی که احتمالاً آیفون ۷ نام خواهد داشت، مشغول آزمایش و بررسی ۵ مدل مختلف با کارآیی‌های متفاوت به صورت همزمان و در کنار یکدیگر هستند. در واقع گزارش‌های تأیید نشده‌ای که سرنخشان به صفحات شنیده‌های وب‌سایت‌های چینی ختم می‌شود، مدعی هستند که شرکت اپل برای دستیابی به نمونه‌ی ممتاز مورد نظر خود، ۵ مدل مختلف با قابلیت‌های سخت‌افزاری متفاوت را مورد بررسی قرار داده است تا در نهایت از میان این نمونه‌ها، بهترینِ بهترین‌ها را به عنوان مدل نهایی که لایق نام آیفون ۷ خواهد بود، انتخاب کند.

بر پایه‌ی شایعات منتشر شده، تکنولوژی‌ها و فناوری‌های گوناگونی که در قالب این مدل‌های پنجگانه مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند شامل مواردی مانند درگاه یو‌اس‌بی Type-C  که از دستگاه‌های مختلف پشتیبانی خواهد کرد، قابلیت تشخیص اثر انگشتی که بر روی صفحه‌ی نمایش گوشی پنهان شده است، امکان شارژ وایرلس دستگاه و دسترسی به دو دوربین روی صفحه نمایش در کنار یکدیگر می‌شود. ظاهراً با این که اپلی‌ها تصمیم خاصی برای استفاده از فناوری AMOLED در آینده‌ی نزدیک ندارد اما  یکی از این نمونه‌ها به پنل AMOLED مجهز می‌باشد و قرار است اپلی‌ها را در زمینه‌ی استفاده‌ی مطلوب از این تکنولوژی یاری کند.

1

البته باید به این موضوع توجه داشت که آزمایش و بررسی چندین نمونه و مدل مختلف از دستگاهی که قرار است در آینده‌ی نزدیک به بازار عرضه شود، پدیده‌ی غریب و نامتداولی محسوب نمی‌شود و از سالیان گذشته، کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف از این روش برای سنجش نقاط قوت و ضعف طرح‌های مورد نظر خود بهره می‌جستند و به کمک آن، سره را از ناسره تفکیک می‌کردند. اما در این مورد خاص، نکته‌ای که می‌تواند شگفتی مخاطب را برانگیزد و پرسش‌هایی را در ذهن کاربران ایجاد کند، صحبت‌هایی است که در مورد استفاده از درگاه یو‌اس‌بی Type-C  در برخی از مدل‌های جدید گوشی آیفون ۷ شنیده می‌شود، چرا که این مسأله، می‌تواند اثباتی بر این مدعا باشد که این شرکت سرانجام تصمیم گرفته است تا با پورت‌های lightning دلبندش وداع کند و از فناوری به‌روزتر یو‌اس‌بی Type-C  بر روی نسل‌های بعدی محصولات خود استفاده نماید.

البته از این موضوع نیز نباید غافل شد که با وجود تمامی این حرف و حدیث‌ها ممکن است در پایان ماجرا، احتمالاً به دلیل نقص‌های فنی، شاهد حضور هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید بر روی گوشی آیفون ۷ نباشیم و کاربران این گوشی جدید به خاطر مشکلات تکنولوژیک، بخت کار کردن با این توانمندی‌های دلربا را بر روی نسل جدیدتر گوشی‌های هوشمند اپل نیز بدست نیاورند. برای مثال، با این که قابلیتی مانند امکان تشخیص و شناسایی اثر انگشت کاربر با اسکنری که درون صفحه‌ی نمایش دستگاه تعبیه شده و بیهوده فضای اضافه‌ای را اشغال نکرده است، بسیار به دل مخاطب می‌نشیند و می‌تواند استفاده از گوشی آیفون را تسهیل کند، اما به نظر می‌رسد رسیدن به این هدف، در میدان عمل و لااقل از منظر زیرساخت‌های فناورانه‌ی آن، کار چندان ساده‌ای نباشد و اپلی‌ها برای رسیدن به چنین مقصودی راه پر پیچ و خمی را در پیش روی خود داشته باشند. بهرحال، این مسأله را نیز نمی‌توان انکار کرد که شرکت اپل در سال‌های اخیر به خوبی ثابت کرده است که مهارت خاصی در به ثمر رساندن طرح‌هایی دارد که سایر رقبا، آن‌ها را مأموریت‌های غیر ممکن می‌خوانند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

3 comments

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *