مک‌بوک اپل محبوب‌ترینِ دنیای لپ‌تاپ‌ها؛

وب‌سایت اینترنتی Consumer Reports به تازگی در قالب یک نظرسنجی نظر کاربران را در مورد لپ‌تاپ‌هایشان جویا شده است و با ارسال پرشنامه برای یک نمونه‌ی آماری ۵۸ هزار نفری تلاش کرده است تا بهترین‌ها و بدترین‌های دنیای لپ‌تاپ‌ها را از سال ۲۰۱۰ میلادی تا سال ۲۰۱۵ شناسایی کند و بر مبنای رأی و نظر کاربرانشان رده‌بندی نماید.

نتایج بدست آمده از این نظرسنجی نشان می‌دهد که مک‌بوک‌های شرکت اپل از محبوبیت قابل توجهی در میان کاربران برخوردار هستند و میزان رضایت‌مندی ثبت شده برای این لپ‌تاپ‌ها در مقایسه با سایر رقبایشان بسیار بالا بوده است. بر پایه‌ی این تحقیق مک‌بوک ایر اپل تنها به مذاق ۷ درصد از کاربرانی که پرسشنامه‌ برایشان ارسال شده است، خوش نیامده است و مک‌بوک پرو نیز به غیر از ۹ درصدی که از این مدل گلایه‌هایی را عنوان کرده‌اند موفق شده است تا رضایت حداکثری سایرین را از آن خود نماید. این در حالی است که بر پایه‌ی این بررسی هیچ‌کدام از لپ‌تاپ‌های ویندوز نشان موفق نشده‌اند تا درصد کاربران ناراصی خود را تک‌رقمی نگه دارند و از این لحاظ اختلاف محسوسی با تولیدات شرکت اپل داشته‌اند. درواقع در تحقیق انجام شده هیچ کدام از محصولات برندهای معروفی مانند سامسونگ، دل و لنوو موفق نشده‌اند تا نارضایتی ۱۴ تا ۱۵ درصدی کاربرانشان را کاهش دهند. نکته‌ی قابل توجه این که بر پایه‌ی این پژوهش، بیش‌ترین شکوه و شکایت‌ها از سری Y لپ‌تاپ‌های لنوو بوده است و این سری از محصولات این شرکت نارضایتی ۲۳ درصدی را در میان مخاطبان خود تجربه کرده‌اند.

1

زمانی که محققان سایت Consumer Reports از کاربران در مورد انتخابشان و این که چقدر از برند خاصی که خریداری کرده‌اند، خشنود هستند، سؤال کرده‌اند نیز مک‌بوک‌های اپل با رضایت‌مندی ۷۱ درصدی که در میان کاربران خود داشته‌اند با اقتدار در صدر فهرست لپ‌تاپ‌های بررسی شده قرار گرفته‌اند و این بار نیز ویندوزی‌ها رو سیاه بوده‌اند و تنها توانسته‌اند خشنودی ۳۸ درصد از خریداران خود را همچنان حفظ کنند.

البته پژوهشگران Consumer Reports برای این که یک طرفه به قاضی نروند و انگ طرفداری از برند خاصی را نخورند به این موضوع نیز اشاره کرده‌اند که مک‌بوک‌های اپل با تمامی محبوبیتی که دارند، زمانی که نقص فنی پیدا کنند و نیاز به تعمیر و دستکاری داشته باشند، نسبت به مشابه‌های ویندوزی خود خرج بیش‌تری بر روی دست کاربرانشان می‌گذارند و نگه‌داری از آن‌ها برای کاربرانشان خیلی ارزان تمام نخواهد شد. البته این بررسی به این موضوع نیز اشاره داشته است که دسترسی به خدماتی مانند AppleCare با پشتیبانی فنی که می‌تواند تا دو سال نیز تمدید شود تا حد زیادی این مشکل را کم‌رنگ می‌کند به بیمه‌ی مطمئنی برای روزهای مبادا تبدیل می‌شود. بدین ترتیب لااقل خیال کاربران مک‌بوک‌های اپل از این مسأله راحت خواهد بود که در صورت مواجهه با مشکلی خاص، به دلیل مسائل مالی امکان استفاده از لپ‌تاپ خود را از دست نخواهند داد و شرکت اپل با AppleCare خود، حسابی هوای آن‌ها را خواهد داشت.

باید به این موضوع نیز توجه داشت که سرشماری با جامعه‌ی آماری ۵۸ هزار نفری، تقریباً نظر و کاربر خاصی را از قلم نخواهد انداخت و این تعداد پرسشنامه به خوبی می‌تواند نظرات کاربران لپ‌تاپ‌های مدل‌ها و برندهای مختلف را نمایندگی کند. بنابراین با اتکا به چنین بررسی‌هایی می‌توان ادعا کرد که همچنان لپ‌تاپ‌های ویندوز نشان از نظر کیفیت و قابل اتکا بودن فاصله‌ی بسیار زیادی با مک‌بوک‌های شرکت اپل دارند، فاصله‌ای که احتمالاً به این زودی‌ها شاهد از بین رفتن آن نخواهیم بود.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *