شرکت اپل و بیم و هراس‌های طراحی آیفون‌های ۴ اینچی؛

عده‌ای معتقدند، طراحی، تولید و فروش دوباره‌ی آیفون‌های ۴ اینچی تنها زمانی برای اپلی‌ها توجیه اقتصادی خواهد داشت که این گوشی‌های جیبی در بازار خریداران زیادی داشته باشند و بتوانند درآمد قابل توجهی نیز برای شرکت اپل ایجاد کنند. اگر چه در حال حاضر برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که در حدود ۲۰ درصد از کاربران اپل‌دوست، تمایل خود را برای خرید آیفون‌های ۴ اینچی اعلام کرده‌اند، اما هستند بعضی از اپل‌شناسان که با دیده‌ی شک و تردید به این نظرسنجی‌ها می‌نگرند و اعتبار نتایج آن‌ها را زیر سؤال می‌برند.

این دسته از اپل‌شناسان بر این باورند که اگر چه در ظاهر تقاضای قابل توجهی برای آیفون‌های ۴ اینچی اپل در بازار محصولات دیجیتال وجود دارد، اما شرکت اپل نباید فریب این حدس و گمان‌ها را بخورد و بیهوده وقتش را با طراحی و تولید و پس از آن هم تلاش برای فروش دوباره‌ی آیفون‌های ۴ اینچی تلف کند. این تحلیلگران، آیفون ۵ سی را به عنوان شاهد مثالی برای درستی فرضیه‌ی خود، نمونه می‌آورند و مدعی هستند که در زمان عرضه، ۵ سی نیز نتوانست انتظاراتی را که برای موفقیت این نمونه‌ی جدید در بازار وجود داشت، برآورده سازد.

درواقع این کارشناسان، اگر چه منکر وجود جامعه‌ی آماری ۲۰ درصدی از کاربران گوشی‌های آیفون که مدل‌های ۴ اینچی را به نمونه‌های ۴٫۷ یا ۵٫۵ اینچی ترجیح خواهند داد، نیستند و اذعان دارند که ممکن است چنین تمایلی در میان علاقه‌مندان محصولات اپل وجود داشته باشد، اما بنابر تحلیل آن‌ها این کاربران به این دلیل همچنان در آرزوی آیفون ۴ اینچی به سر می‌برند که این بخت را نداشته‌اند تا آیفون‌های سری ۶  یا ۶ اس اپل را امتحان کنند و همچنان از مدل‌های قدیمی‌تر آیفون اپل استفاده می‌کنند. بنابراین اگر این خریداران احتمالی نیز به خانواده‌ی کاربرهای آیفون‌های ۶ بپیوندند، اشتیاق خود را برای استفاده و کار با آیفون ۴ اینچی دیگری از دست خواهند داد و قید هوشمندهای جیبی اپل را برای همیشه خواهند زد.

1

از سوی دیگر، وقتی کاربران گوشی آیفون می‌توانند به سادگی و با تهیه‌ی قابی از بازار جانبی‌ها، هر رنگ و جلایی که دوست داشتند به آیفون خود ببخشند، مسأله‌ی عرضه‌ی آیفون جدیدی در رنگ‌های متنوع خیلی نمی‌تواند به جذب و ترغیب کاربران بیش‌تر کمک کند. این دسته از مخالف‌خوان‌های آیفون‌های ۶ سی اعتقاد دارند، بر خلاف پیش‌بینی‌ها مدل جدید ۴ اینچی اپل خیلی برای خریدارش، ارزان تمام نمی‌شود به احتمال بسیار زیاد بیش‌تر از ۴۵۰ دلار قیمت خواهد داشت.

با توجه به این استدلال‌ها، این دسته از اپل‌شناسان معتقدند، حتی پس از عرضه‌ی احتمالی آیفون ۶ سی یا محصولی مشابه، باز هم اکثر کاربران گوشی‌های آیفون، ترجیح خواهند داد تا اندکی بیش‌تر هزینه کنند، اما در عوض به گوشی بزرگ‌تر و با امکانات و قابلیت‌های بیش‌تر دسترسی داشته باشند.

بهرحال وقتی نوبت به شرکت اپل می‌رسد تنها کاری که از دست تحلیلگران و علاقه‌مندان بر می‌آید صبر کردن و انتظار کشیدن است. چرا که تا زمان رونمایی محصول جدید از سوی اپل، نمی‌توان با قطعیت از ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف آن سخن گفت. با این تفاسیر احتمالاً سرنوشت آیفون‌های ۴ اینچی سرانجام در سال ۲۰۱۶ میلادی تعیین گردد و کاربران گوشی‌های آیفون در این سال با نمونه‌ی جدیدی برای این مدل قدیمی آشنا ‌شوند یا این که برای همیشه با ۴ اینچی‌های ریزقامت اپل وداع کنند. ذکر این نکته هم در حاشیه‌ی این اخبار خالی از لطف نیست که تا همین چند سال پیش، اپل‌دوستان مدام در این فکر و خیال بودند که آیا سرانجام اپل گوشی‌های بزرگ‌تری به بازار خواهد فرستاد یا خیر و حالا پس از چند سال همه به دنبال پاسخ این پرسش‌اند که آیا شرکت اپل دوباره گوشی ۴ اینچی جدیدی طراحی خواهد کرد یا خیر؟

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *