مواجهه‌ی مدل‌های قدیمی آیفون با نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1؛

روز چهارشنبه این هفته شرکت اپل نسخه‌ی بتای سیستم‌عامل iOS 9.2.1 را برای تست و آزمایش در اختیار دولوپرها و علاقه‌مندان قرار داد تا از این طریق تا تاریخ عرضه‌ی نهایی این نسخه‌ی جدید، ضعف‌ها و اشکالات آن نیز از پرده برون افتد و محصول کم‌نقص‌تری به دست کاربر نهایی برسد.

بررسی‌هایی که تاکنون بر روی نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 توسط کاربران علاقه‌مند انجام شده  است، نشان می‌دهد که ویراست جدید iOS اپل، بر روی مدل‌های قدیمی گوشی‌های آیفون نیز خوش می‌نشیند و در عمل، کارآیی و کارآمدی قدیمی‌هایی مانند آیفون ۵ اس، آیفون ۵ و ایفون ۴ اس را بهبود می‌بخشد و خونی تازه به رگ‌های این محبوب‌های سالیان سپری شده، تزریق می‌کند.

شاید اغراق نباشد اگر شرکت اپل را یکی از بهترین شرکت‌های حوزه‌ی فناوری بنامیم که همیشه با نسخه‌های جدید برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌های خود، مدل‌ها و محصولات قدیمی‌تر را نیز از یاد نمی‌برد و آپدیتی عرضه می‌کند که همانقدر به کار کاربران آخرین مدل‌ها می‌آید که پیشکسوت‌ها را نیز با محصولات سن و سال‌دارشان، یاری می‌رساند. اما متأسفانه مدتی است که شهرت اپلی‌ها نیز در این زمینه زیر سؤال رفته است و همزمان با به‌روزرسانی‌هایی که در ماه‌های اخیر برای سیستم‌عامل iOS عرضه شده است، شاهد انتقادهای کاربرانی که هنوز از مدل‌های قدیمی‌تر گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنند از عملکرد اپل و آپدیت تازه‌اش در فضای مجاری و وب‎سایت‌های اینترنتی بوده‌ایم. مشکلی که با معرفی نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 به نظر می‌رسد توسط شرکت اپل مورد توجه قرار گرفته است در این به‌روزرسانی جدید، تا حد زیادی برطرف و اصلاح شده است.

1

ویدیوهایی که عملکرد آیفون‌های قدیمی‌تر را بعد از آپدیت به نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 به تصویر می‌کشند، نشان می‌دهند که این نسخه‌ی جدید عملکرد قابل قبولی بر روی مدل‌های قدیمی دارد و نه تنها در کارآیی آن‌ها خللی وارد نمی‌کند بلکه تجربه‌ی کار کردن با این مدل‌های باسابقه را برای مخاطبانشان، لذت‌بخش‌تر و جذاب‌تر نیز می‌کند. برای مثال گوشی آیفون ۴ اس پس از آن که به لطف نصب نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 نو ونوار شده است، از روز اولش نیز بهتر کار کرده است و با سرعت بیش‌تری برنامه‌های کاربردی مانند Messages و Camera را در اختیار کاربر قرار داده است. نصب این نسخه‌ی جدید، حتی بر روی سرعت روشن شدن این مدل‌های قدیمی نیز تأثیر مثبت داشته است و کمک کرده تا ۴ اس‌ برای روشن شدن و کسب آمادگی به منظور خدمت‌رسانی به مخاطبش به زمان و ثانیه‌های کم‌تری نیاز داشته باشد.

این بررسی‌ها نشان می‌دهند که نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 بر روی آیفون ۵ و ۵ اس نیز در مقایسه با iOS 9.2 سریع‌تر عمل می‌کند و هر دوی این مدل‌ها پس از به‌روزرسانی به این نسخه‌ی تازه، در زمان کم‌تری روشن می‌شوند.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که شاید نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 بهبودهایی را با خود در عملکرد مدل‌های قدیمی‌تر گوشی‌های آیفون به ارمغان آورده باشد، اما این بهبودها و افزایشی که در سرعت عملکرد دستگاه‌ها مشاهده می‌شود، اگر چه خوشایند است و احتمالاً به مذاق کاربران پیشکسوت اپل خوش خواهد آمد، اما خیلی تغییر قابل توجهی محسوب نمی‌شوند و نسخه‌ی بتای iOS 9.2.1 هم مثل هر برنامه و آپدیت دیگری باگ‌های خاص خودش را دارد و برای مثال نشان داده است، لااقل در ویراست بتا بر روی آیفون‌های ۴ اس با برخی اپلیکیشن‌های مشخص، چندان سر سازگاری و آشتی ندارد و از اجرای مناسب برخی برنامه‌ها ناتوان است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

2 comments

  1. در این که اپل یکه تاز تو ارائه آپدیت هست شکی نیست .،
    و به عنوان مصرف کننده قدیمی این برند جدیدا ایراداتی بهش وارد هست که گاها خیلی اذیت میکنه
    از باگ هایی که روی آیفون ۵ بعد از بروزرسانی به نسخه ۹ شروع شده تا مشکلات آیفون ۶s روی این ورژن ، البته هر بار با آپدیت جدید خیلی از این باگ ها برطرف شده اما مشکل کار نکردن سنسور نور و قطب نما بعد از آپدیت به ورژن ۹ همچنان به قوه خودش باقی هست .

    به نحوی که بعد از آپگرید به ورژن ۹ سنسور نور از کار افتاد و با خاموش روشن کردن گزینه اون گوشی ریستارت می شد .
    در ورژن بعدی نه اینکه این مشکل حل نشد . بلکه گزینه Auto رو هم برداشتند .

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *