حساب و کتاب مالی اپل در سال ۲۰۱۶ میلادی؛

روز سه‌شنبه حسابداران و حسابرسان شرکت اپل، ترازهای مالی این شرکت در سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۶ میلادی را منتشر کردند و در اختیار عموم قرار دادند. نکته‌ی قابل توجه در مورد این گزارش‌ها این مسأله است که با وجود درآمد ۷۵٫۹ میلیارد دلاری اپل برای این بازه‌ی زمانی و دستیابی به رکوردی تازه در این زمینه، سال ۲۰۱۶ میلادی از نظر مالی آنچنان هم برای اپلی‌ها سودآوری نداشته است و خیلی سهامداران این شرکت را هیجان‌زده و خوشحال نکرده است. در ادامه‌ی این مطلب برخی از سرفصل‌های گزارش مالی اپل برای سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۶ میلادی را بیش‌تر مرور خواهیم کرد.

گوشی‌های آیفون؛

همیشه، تعطیلات سال نوی میلادی فرصت مناسبی برای فروش گوشی‌های آیفون محسوب می‌شود و اپلی‌ها در این بازه‌ی زمانی آیفون‌های زیادی را در بازار به فروش می‌رسانند، امسال نیز از این قاعده مستثنا نبوده است و شرکت اپل موفق شده است تا ۷۴٫۷ میلیون دستگاه را در ماه‌های منتهی به تعطیلات سال نو به فروش برساند. اما با این وجود، متأسفانه این رقم انتظارات را کاملاً برآورده نکرده است و با فروش ۷۵٫۴ میلیونی مورد نظر سهامداران، فاصله داشته است. موضوعی که تیم کوک مدیر عامل اپل نیز به آن اعتراف کرده است و در مورد فروش کم‌تر از انتظار در ماه‌های آتی نیز هشدار داده است.

کاهش آمار فروش محصولات؛

انتظار می‌رود، شرکت اپل برای نخستین بار از زمان عرضه‌ی گوشی‌های آیفون به بازار در سال ۲۰۰۷ میلادی، در سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ میلادی، شاهد کاهش میزان فروش این هوشمندهای دیجیتال در بازار نسبت به سال گذشته باشد، بنابراین، احتمالاً درآمد فصلی اپلی‌ها نیز با کاهشی چند میلیارد دلاری مواجه خواهد بود و در مقایسه با ۵۸ میلیارد دلار سال ۲۰۱۵ به ۵۰ یا ۵۳ میلیارد دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

1

شرکت اپل و تیم کوک خوشبینانه، معتقدند که با معرفی گوشی‌های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس در ماه شهریور سال ۹۵ این روند متوقف می‌شود و بار دیگر درآمدهای کسب شده توسط اپل، در آمارهای منتشر شده، رشد تصاعدی خود را در پیش می‌گیرند.

آیپد؛

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، بر پایه‌ی آمار منتشر شده، شرکت اپل، همچنان با کاهش فروش آیپدهای خود در بازار محصولات دیجیتال روبه‌رو بوده است و معرفی آیپد پرو در سال میلادی گذشته نیز، کمکی به بهبود این وضعیت نکرده است. بدین ترتیب اپلی‌ها در این بازه‎ی زمانی تنها ۱۶٫۱ میلیون دستگاه آیپد به فروش رسانده‌اند که در مقایسه با رقم ۲۱٫۴ میلیونی سال گذشته، آمار خوشحال‌کننده‌ای محسوب نمی‌شود. در این مورد نیز شرکت اپل امیدوار است با معرفی آیپد ایر ۳ در ماه‌های آینده، شاهد تحرکات و فروش بیش‌تری در بازار آیپدهای خود باشد.

سیستم‌های مک؛

علی‌رغم گزارش‌هایی که در ماه‌های گذشته در مورد افزایش فروش دستگاه‌های مک در زمانه‌ی افول پی‌سی‌های خانگی منتشر شده‌اند، شرکت اپل نتوانسته است در این حوزه نیز در سال ۲۰۱۶ رکوردهای سال گذشته‌ی خود را تکرار کند و به اندازه‎ی سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۵، در بازار محصولات دیجیتال، دستگاه مک به فروش برساند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که میزان فروش مک‌های اپل خیلی هم کاهش نداشته است و تنها از ۵٫۵ میلیون دستگاه در سال گذشته به ۵٫۳ میلیون دستگاه در سال جاری رسیده است.

در نهایت و علی‌رغم شک و تردیدهایی که این آمار و ارقام می‌توانند در مورد آینده‌ی مالی شرکت اپل ایجاد کنند، به نظر می‌رسد با توجه به این که اپلی‌ها در حال حاضر در حدود ۱ میلیارد دستگاه فعال و کاربر بالفعل دارند و در سه‌ ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۶ نیز موفق شده‌اند تا به اهداف تعیین شده برای خود در بازار محصولات دیجیتال برسند، هیچگونه بحران مالی شرکت اپل را لااقل در کوتاه مدت و میان مدت، تهدید نخواهد کرد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *