آیا Downgrade به iOS 9.1 ممکن است؟

از زمانی که تیم برنامه‌نویسی PanGu با نسخه‌ی جدید برنامه‌ی خود امکان جیلبریک سیستم‌عامل iOS 9.1 را برای کاربران به وجود آوردند، بسیاری به دنبال پاسخی برای این پرسش هستند که با توجه به ناتوانی جیلبریک جدید در برابر iOS 9.2.1 به عنوان اخرین ویراست عرضه شده از سوی اپل، آیا امکان Downgrade و بازگشت به نسخه‌ی قدیمی‌تر و نصب مجدد iOS 9.1 بر روی آیفون‌ها و آیپدهای علاقه‌مندان جیلبریک وجود خواهد داشت یا خیر؟

شاید بسیاری از کاربران و اکثر افرادی که به تازگی به خانواده‌ی کاربران iOS اضافه شده‌اند، امیدوار باشند تا بتوانند از طریق Downgrade به نسخه‌ی قبلی و نصب مجدد iOS 9.1 دستگاه مورد نظر خود را با برنامه‌ی جیلبریک PanGu برای استفاده‌ از توئیک‌ها و برنامه‌های جیلبریک محبوبشان، آماده کنند.

متأسفانه، پاسخ تمام این امیدها و آرزوها منفی است و در حال حاضر بازگشت به iOS 9.1 برای کاربرانی که از نسخه‌های جدیدتر استفاده می‌کنند، عملاً امکان‌پذیر نمی‌باشد.

دلیل غیر ممکن بودن این عملیات نیز، پایان پشتیبانی شرکت اپل از فایل Firmware نسخه‌ی iOS 9.1 می‌باشد که از نظر اپلی‌ها روزگارش به پایان رسیده است و همراه با نسخه‌های قدیمی‌تر به تاریخ پیوسته است. این موضوع به این معناست که به خاطر عدم پشتیبانی اپل، دیگر امکان آپدیت از iOS 9 به iOS 9.0.2 یا iOS 9.1 وجود ندارد و کاربرانی که از چند ویراست قدیمی‌تر نیز استفاده می‌کنند، تنها اجازه‌ی آپدیت به iOS 9.2.1 را خواهند داشت.

1

البته این مسأله، موضوع چندان تازه‌ای نیست و شرکت اپل مدت‌هاست که از این استراتژی برای مقابله با جیلبریک‌کنندگان و برنامه‌هایی که تلاش می‌کنند تا راه‌های فرار سیستم‌عامل iOS را شناسایی کنند، استفاده می‌کند. احتمالاً از زمان معرفی سیستم‌عامل iOS 5 بود که اپلی‌ها تصمیم گرفتند تا برای مقابله با پدیده‌ی جیلبریک که برای خودش، طرفداران قابل توجهی نیز در میان کاربران دستگاه‌های iOS پیدا کرده بود، شمشیر را از رو ببندند و با ترفندهایی همچون کوتاه کردن مدت پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی‌تر و از بین بردن امکان Downgrade به ویراست‌های قبلی، عملاً در بسیاری از موارد جیلبریک را برای کاربرانی که از سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنند، غیر ممکن کنند.

متأسفانه یا خوشبختانه، خیلی وقت است که در میان جیلبریک‌دوستان نیز خبر یا گزارشی در مورد تلاش برای فراهم آوردن امکان Downgrade به نسخه‌های قدیمی‌تری که از نظر شرکت اپل تاریخ مصرف خود را از دست داده‌اند، منتشر نشده است. رؤیایی که اگر محقق شود، بسیاری از موانع را از پیش پای جیلبریک‌کنندگان بر خواهد داشت و عملیات جیلبریک را برای بسیاری از کاربران ممکن می‎کند.

در حال حاضر و در نبود چنین امکانی، همچنان یکی از قانون‌های طلایی برای جیلبریک، مقاومت در برابر وسوسه‌ی آپدیت به نسخه‌های جدیدتر سیستم‌عامل iOS می‌باشد و همانطوری که عرضه‌ی برنامه‌ی جدید جیلبریک PanGu نیز ثابت کرد، کاربرانی که دستگاه خود را به آخرین ویراست iOS به‌روزرسانی نکرده‌اند، همچنان بخت بیش‌تری برای جیلبریک دستگاه خود خواهند داشت.

البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که یکی از دلایل اپل برای معرفی نسخه‌های جدید سیستم‌عامل خود، مقابله با ضعف‌های امنیتی است که بر روی نسخه‌ی قدیمی‌تر شناسایی می‌شوند، حفره‌هایی که الزاماً به جیلبریک دستگاه مربوط نمی‌شوند، اما می‎توانند امنیت اطلاعات حساس کاربران را به خطر بیندازند. جالب این که حتی چند روز پیش، برنامه‌نویسان PanGu نیز برای برخورداری از امنیت بیش‌تر، به کاربران توصیه کردند تا دستگاه‌های خود را به iOS 9.2.1 به‌روزرسانی کنند. بنابراین و با تمام این تفاسیر، دست آخر این کاربر است که باید پس از بررسی فواید و مضرات آپدیت به نسخه‎ی آخر iOS، میان جیلبریک دستگاه خود و امنیت بیش‎تر اطلاعات ذخیره شده، یکی را انتخاب کند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

یک دیدگاه

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *