مراقبت از یادداشت‎های Notes بر روی iOS 9.3؛

با معرفی سیستم‌عامل iOS 9.3 و OS X El Capitan سرانجام اپلیکیشن Notes شرکت اپل به برنامه‎ای قدرتمند تبدیل شده است که لیاقت یادداشت‌برداری از مکنونات ذهنی کاربران را پیدا کرده است. اپلیکیشنی که دیگر می‎تواند مخاطبان برنامه‌هایی مانند OneNote و Evernote را نیز راضی کند تا به جای این قبیل برنامه‎ها، احتیاجاتِ نگارشی خود را با استفاده از برنامه‎ی Notes به رشته‎ی تحریر در بیاورند. با عرضه‎ی نسخه‎ی ۹٫۳ سیستم‎عامل iOS شاهد هستیم که اپلی‎ها گام دیگری برای ارتقای اپلیکیشن Notes برداشته‎اند و امکان تعیین سطح دسترسی را نیز برای مراقبت از یادداشت‌های کاربران به این برنامه اضافه کرده‎اند. قابلیتی که احتمالاً به مذاق کاربرانی که اهل نکته‎بردای و یادداشت‎نویسی از مسائل و موضوعات مختلف هستند، حسابی خوش خواهد آمد.

چگونه از یادداشت‎های خود بر روی برنامه‎ی Notes مراقبت کنیم؟

برنامه‎ی Notes را باز کنید و یادداشتی را که باید رمزدار شود، انتخاب کنید.

در گوشه‎ی سمت راست بالای صفحه‎، گزینه‎ی Share را انتخاب کنید و سپس در ردیف انتهای صفحه‎، دکمه‎ی Lock را لمس کنید.

1

با توجه به این که اولین مرتبه است که این عملیات را بر روی آیفون یا آیپد خود انجام می‎دهید، این امکان نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا رمز عبوری را برای دسترسی به یادداشت‎های خود تعیین کنید. تعیین این رمز عبور، تنها برای یک مرتبه ضرورت دارد و پس از آن قادر خواهید بود تا به تمام یادداشت‎های رمزدار خود را به واسطه‎ی همین رمز عبور دسترسی پیدا کنید. بنابراین، هر زمان که قصد رمزدار کردن یادداشت جدیدی را داشته باشید کافی است تا رمز عبور خود را وارد کنید یا این که با استفاده از Touch ID انگشت خود را بر روی دستگاه اسکن کنید.

2

اگر دستگاه iOS شما از قابلیت Touch ID پشتیبانی کند، متوجه خواهید داشت که این قابلیت به صورت خودکار برای یاداشت مورد نظر، فعال شده است و برای تعیین رمز عبور نیز تنها کافی است تا رمز عبور مورد نظر را به همراه نشانه‎ای که ممکن است بعداً به کار بیاید در محل خواسته شده وارد نمایید و گزینه‎ی Done را انتخاب کنید.

با انجام گام‎های بالا یادداشت مورد نظر شما رمزدار خواهد شد.

راهنمای قفل زدن و گشودن قفل‎ یادداشت‎های اپلیکیشن Notes؛

پس از رمزدار کردن یادداشت، با مراجعه مجدد به آن، متوجه خواهید شد که باوجود تلاشی که داشته‎اید، همچنان یادداشت مورد نظر بدون وجود محدودیت خاصی، قابل دسترسی می‎باشد.

برای این که بتوانید از قفل شدن یادداشت مورد نظر خود مطمئن شوید، آیکون قفلی را که در بالای صفحه مشاهده می‎کنید، لمس نمایید.

3

با انجام این کار یادداشت مورد نظر قفل خواهد شد.

پس حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید که تا زمانی که آیکون قفل را برای یادداشت مورد نظر خود فعال نکنید، حتی در صورت رمزدار بودن نیز امکان دسترسی بدون محدودیت به یادداشت مورد نظر وجود خواهد داشت.

برای گشودن قفل اختصاص داده شده نیز باید یا رمز عبوری را که پیش‎تر تعیین کرده‎اید، در محل خواسته شده وارد کنید یا این که انگشت خود را برای اسکن در اختیار Touch ID قرار دهید.

4

چگونه یادداشتی را از وضعیت رمزدار بودن خارج کنیم؟

برای خارج کردن یادداشتی از حالت Lock می‎توانید، یادداشت مورد نظر را باز کنید و آن را Unlock نمایید.

5

بنابراین، پس از دسترسی به یادداشت مورد نظر، گزینه‎ی Share را انتخاب کنید و در پایین صفحه، دکمه‎ی Remove Lock را برای این منظور انتخاب کنید. برای این کار دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور یا اسکن انگشت نیز نخواهید داشت.

نکاتی در مورد نکته‎های رمزدار شده‎ بر روی اپلیکیشن Notes؛

 • اگر چه محتوای یادداشت‎های قفل شده بر روی Notes، از دید نامحرمان پنهان خواهد شد، اما باید توجه داشته باشید که در این حالت نیز همچنان امکان مشاهده‎ی تیتر و عنوان این یادداشت‎ها برای عموم وجود خواهد داشت.
 • یادداشت‎هایی که بر روی iOS 9.3 قفل شده‎اند، بر روی اپلیکیشن Notes سیستم‎های مک قابل دسترسی نخواهند بود و در حال حاضر دستگاه‎های مک از این قابلیت جدید پشتیبانی نمی‎کنند. بنابراین، برای دسترسی به یادداشت‎های قفل شده بر روی سیستم مک خود مجبور خواهید شد تا قفل یادداشت مورد نظر را حذف کنید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

4 comments

 1. چرا تو قسمت یاداشت من گزینه قفل دیده نمیشه
  چیکار باید کرد فقط کپى با پیرینت هست گزینه هاى دیگه واسه من نیست هم تو ایپد ایر هم ایفون ۶

  1. با سلام؛
   این قابلیت با آپدیت به iOS 9.3 بر روی اپلیکیشن Notes در دسترس کاربران خواهد بود. پس از آپدیت به این نسخه، باید بتوانید از قسمت Share آیکون قفل را در نوار پایین صفحه پیدا کنید.
   با سپاس

 2. من ios9.3 رو اپدیت کردم قبل از اینکه سوالم رو بپرسم مشکل من این که تو قسمتshare قفلى دیده نمیشه
  شاید این قابلیت براى ایفون ۶S و پلاس S باشه
  چون رو ایپد ایر و ایفون۶ و پلاس این قابلیت نیست من هر سه این مدل ها رو دارم و نمیشه قفل گذاشت

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *