مراقبت از یادداشت‎های Notes بر روی مک؛

یکی از مهم‎ترین نوآوری‎های سیستم‎عامل iOS 9.3 فراهم آوردن امکان مراقبت از یادداشت‎های Notes بر روی آیفون و آیپد با استفاده از تعیین رمز عبور یا قابلیت Touch ID می‎باشد. خوشبختانه به لطف عرضه‏ی عمومی OS X 10.11.4، شرکت اپل این ویژگی امنیتی را در اختیار کاربران سیستم‎های مک نیز قرار داده است. در ادامه‎ی این مطلب با نحوه‎ی استفاده از این قابلیت تازه بر روی اپلیکیشن Notes در دستگاه‎های مک بیش‎تر آشنا خواهیم شد.

راهنمای رمزدار کردن یادداشت‎های Notes بر روی مک؛

هر زمان که بر روی دستگاه مک خود اپلیکیشن Notes را فعال کنید، قادر خواهید بود تا تمام یادداشت‎های خود را در نوار جانبی برنامه مشاهده نمایید. در این حالت، باید بر روی یادداشت مورد نظر راست‎کلیک کنید و در منوی نمایش داده شده، گزینه‏ی Lock This Note را انتخاب کنید.

1

این امکان نیز وجود دارد تا برای این منظور، مزاحم نوار ابزار منوی سیستم مک خود شوید و از مسیر File پس از انتخاب یادداشت مورد نظر خود، روی گزینه‎ی Lock This Note کلیک کنید.

2

اگر برای اولین مرتبه قصد تعیین رمز عبوری را برای یکی از یادداشت‎های خود داشته باشید، سر و کله‎ی منویی بر روی صفحه ظاهر خواهد شد و از شما درخواست خواهد کرد تا رمز عبوری را برای استفاده بر روی یادداشت‎های Notes تعیین کنید.

3

پس از این که درخواست سیستم را اجابت نمودید و رمز عبوری را تعیین کردید، یادداشت انتخابی شما رمزدار خواهد شد.

اما همانطوری که احتمالاً خودتان نیز متوجه خواهید شد، محتوای یادداشت مورد نظر، قفل نمی‎شود و از انظار پنهان نمی‎گردد.

برای این که قادر باشید تا یادداشت مورد نظر خود را قفل کنید، لازم است تا پس از تعیین رمز عبور برای آن، بر روی نوار ابزار نمایش داده شده، روی آیکون قفل کلیک کنید و سپس گزینه‎ی Close All Locked Notes را برای مراقبت از یادداشت محرمانه‎ی خود انتخاب کنید.

4

پس از انتخاب این گزینه، کلیه‎ی یادداشت‎هایی که پیش‎تر رمزدار شده‎اند، قفل خواهند شد و بدون ارائه‎ی رمز عبور در دسترس قرار نخواهند گرفت.

اگر تصمیم بگیرید که یادداشتی را از حالت رمزدار خود خارج کنید، دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور برای این منظور نخواهید داشت و تمام یادداشت‎هایی که بر روی برنامه‎ی Notes رمزدار و قفل می‎شوند، با استفاده از همان رمز عبوری که در اولین مرتبه برای سیستم تعریف نموده‏اید، در دسترس خواهند بود.

با فعال شدن این قابلیت، یادداشت‎های رمزدار شده، متناسب با وضعیتی که برای آن‎ها تعیین نموده‎اید، با آیکون‎هایی نشانه‎گذاری خواهند شد که قفل بودن یا نبودن آن‎ها را به مخاطب نشان خواهد داد.

5

راهنمای حذف رمز تعیین شده برای یادداشت‎های Notes بر روی مک؛

حذف رمز عبور از روی یک یادداشت، عملیات بسیار ساده‏ای است و برای این کار تنها کافی است تا بر روی یادداشتی که از مراقبت از آن خسته شده‎اید، راست‎کلیک کنید و در میان انتخاب‏های نمایش داده شده، گزینه‎ی Remove Lock را انتخاب کنید.

6

چگونه رمز عبور تعیین شده را تغییر دهیم یا ریستارت کنیم؟

اپلیکیشن Notes بر روی OS X 10.11.4 این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‎دهد تا پسوردهای تعیین شده را تغییر دهند یا این که بر حسب ضرورت ریستارت کنند، برای این کار کافی است تا در نوار منوی نمایش داده شده بر روی گزینه‎ی Notes کلیک کنید تا به هر دو گزینه، دسترسی داشته باشید.

7

گزینه‎ی Change Password به شما اجازه می‎دهد تا رمز عبور قبلی خود را برای تمام یادداشت‎های رمزدار شده، حتی آن‌هایی که پیش‎تر رمزدار کرده بوید، تغییر دهید.

8

گزینه‎ی Reset Password این امکان را در اختیارتان قرار خواهد داد تا رمز عبور تازه‎ای تنها برای آن دسته از یادداشت‎هایی که از این پس ذخیره خواهید کرد، تعیین نمایید. بنابراین، یادداشت‎هایی که قبل از انجام این عملیات رمزدار شده‏اند تنها با استفاده از رمز عبور قدیمی در دسترس خواهند بود، موضوعی که ممکن است برای مخاطب کمی گیج‎کننده باشد.

9

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *