چهل ‎‌سالگی اپل، فرازها و فرودها؛ (قسمت سوم)

سربلندی، معرفی آی‎تیونز و آیپاد در سال‎های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۱ میلادی؛

1

آی‎تیونز، فروشگاه آنلاینی است که رفتار خریداران و مصرف‎کنندگان محصولات دیجیتال را برای همیشه تغییر داد و حتی مدل کسب‎وکار و درآمدزایی غول‎های صنعت موسیقی و سرگرمی را نیز عوض کرد و این شرکت‎ها را به تبعیت و دنباله‎روی از مدل معرفی شده توسط اپل، مجبور کرد.

آیپاد اپل، اگر چه اولین دستگاه قابل حملی نبود که توانایی پخش موسیقی را داشت، اما به لطف حضور آی‎تیونز و فضایی که تمام نیازهای کاربران را از یافتن و خریداری آهنگ و آلبوم موسیقی مورد نظر خود تا مدیریت فهرست آهنگ‎های ذخیره شده و دسترسی به تمامی آن‎ها در هر زمان و مکانی، پیش‎بینی کرده بود، موفق شد تا بهترین انتخابی باشد که علاقه‎مندان موسیقی و کاربران را به خود جذب ‎می‎کند. البته از این نکته نیز نباید غافل بود که آی‎تیونز نیز مسائل و مشکلات خود را دارد و برنامه‎ای کامل و بدون خطا هم محسوب نمی‎شود، اما با تمام این حرف‎ها هیچ شکی وجود ندارد که پس از معرفی آی‎تیونز، نحوه‏ی کسب‎وکار شرکت‎ها در حوزه‎ی سرگرمی کاملاً تغییر کرد و وارد مرحله‏ی جدیدی شد.

سرافکندگی، عرضه‏ی آلبوم گروه U2 در سال ۲۰۱۴ میلادی؛

2

چه کسی پیدا می‎شود که آلبوم و آهنگ‎های رایگان را دوست نداشته باشد و از هدیه گرفتن آن‎ها خوشحال نشود؟ پرسشی که احتمالاً اپلی‎ها در زمان عرضه‎ی رایگان آلبوم جدید U2 به همراه آیفون‎های ۶ خود در سال ۲۰۱۴ میلادی، به آن فکر می‎کردند و از قضا مطمئن هم بودند که مخاطبان گوشی جدیدشان حتماً قدردان این تحفه‎ی رایگان از جانب اپلی‎ها خواهند بود.

اما پس از عرضه‏ی آلبوم U2 مشخص شد که کاربران محصولات دیجیتال، آنطورها هم که تصور می‎شود، محتاج نیستند و در آرزوی هدیه‏های رایگان به سر نمی‎برند و دوست ندارند تا به اجبار به آلبوم جدیدی گوش کنند و ترجیح می‎دهند تا مطابق میل و سلیقه‎ی شخصی، آهنگی را برای گوش دادن و ذخیره کردن بر روی گوشی همراه خود انتخاب کنند. بعد از این اتفاق بود که «بونو» به عنوان سرپرست گروه از کاربران عذرخواهی کرد و U2 از آن تاریخ به بعد بر حسب تصادف یا به عمد، هنوز آلبوم جدیدی را روانه‏ی بازار نکرده است.

سربلندی، معرفی مک‎بوک ایر و SSDها در سال ۲۰۱۰ میلادی؛

3

تا پیش از رونمایی از مک‎بوک ایر جدید اپل در سال ۲۰۱۰ میلادی، نوت‎بوک‎های فوق باریک این شرکت که در سال ۲۰۰۸ میلادی معرفی شده بودند از نظر مشخصات و ویژگی‎های فنی، برجستگی خاصی نداشتند و از سایر محصولات اپل در این حوزه و تولیدات شرکت‎های رقیب، خیلی متمایز نبودند. با عرضه‏ی مک‎بوک ایر در سال ۲۰۱۰ میلادی بود که اپلی‎ها موفق شدند تا درایوهای SSD را جایگزین هارد درایوهای کُندِ قدیمی بر روی لپ‎تاپ‏های باریک و سبک خود کنند و از این طریق، هویت تازه‎ای به مک‎بوک‌های ایر ببخشند.

سرافکندگی، Earpodهای عرضه شده در سال ۲۰۱۲ میلادی؛

4

هر چقدر دستگاه‏های آیپاد اپل، دوست‎داشتنی و خواستنی بودند، Earpodهایی که همراه آن‎ها عرضه می‎شدند، به هیچ عنوان در شأن و شخصیت شرکت اپل نبودند و متأسفانه با عرضه‏ی گوشی‎های آیفون، شاهد استفاده از همین جانبی‎های متوسط درون جعبه‏ی آیفون‏های خریداری شده از سوی کاربران بودیم. تلاش‌های اپل در سال ۲۰۱۲ نیز برای پاسخگویی به انتقادات، راه به جایی نبرد و Earpod عرضه شده از سوی اپل، در تسخیر قلب‎های مخاطبانش سربلند نبود.

اپلی‎ها در سال‎های بعد و با خرید شرکت موفق بیتس در این حوزه، نشان دادند که در عزم خود برای عرضه‏ی Earpod که شایسته‏ی لوگوی اپل باشد، جدی هستند و تا رسیدن به مقصود از پای نخواهند نشست. اما بهرحال، تجربیات تلخ گذشته تأثیرشان را بر روی کاربران گذاشته‎اند و اپل را در زمینه‏ی طراحی جانبی‎های گوش‎نواز در بازار کمی بدنام کرده‏اند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *