چهل سالگی اپل، فرازها و فرودها؛ (قسمت چهارم)

سربلندی، طراحی محصولات با هدف خلق تجربه‏ای دلپذیر برای کاربران؛

1

نوآوری‎های اپل در زمینه‏ی طراحی محصولات تنها به قاب جدیدی برای این محصول و رنگ تازه‎ای بر روی بدنه‏ی محصولی دیگر خلاصه نمی‎شود و در طول سال‎های فعالیت خود، اپل موفق شده است تا قوانین مربوط به نحوه‎ی طراحی محصولات دیجیتال را بازنویسی کند. درواقع، اپلی‏ها تلاش کرده‏اند در طول چهار دهه فعالیت خود به فلسفه‎ی استیو جابز در مورد طراحی وفادار بمانند و «طراحی محصول را تنها در این که محصول مورد نظر چه سر و شکلی خواهد داشت و چه احساسی را در مخاطب بر می‎انگیزد، خلاصه نکنند و کارآیی و کاربرد هر دستگاه را نیز بخشی از فرآیند طراحی آن در نظر بگیرند.»

توجه اپل به کاربردپذیری در کنار زیبایی در طراحی محصولات باعث شده است تا شاهد طراحی‎های مینی‏مالی در این شرکت باشیم که هم کاربرانی را که به دنبال بهترین هستند و هم مخاطبانی را که زیباترین را می‎پسندند، راضی و خشنود می‎کنند.

سرافکندگی، پورت‎هایی که باید از بقیه متفاوت باشند؛

2

شرکت اپل، همواره نشان داده است که تمایلی به همرنگ جماعت شدن ندارد و در این راه حاضر است تا رسوایی‎های احتمالی را نیز تحمل کند. این میل در شرکت اپل برای این که همواره خلاف جهت آب را برای شنا کردن انتخاب کند، گاهی دردسرهایی را برای کاربران محصولات این شرکت ایجاد می‎کند و هزینه‎های اضافه‏ای را به آن‎ها تحمیل می‎نماید. مسأله‎ی دسترسی به درگاه‏های متداول بر روی محصولات اپل، در سال‎های گذشته همواره موضوعی مناقشه برانگیز بوده است و در جبهه‎ی کاربران اپل نیز انتقادات زیادی را بر انگیخته است. اخیراً نیز شایعات در مورد حذف احتمالی جک هدفون ۳٫۵ میلی‎متری از روی محصولات تازه‏ی اپل سبب شد تا کاربران، طوماری تهیه کنند و از شرکت اپل درخواست کنند تا از این موضوع چشم‎پوشی کند.

سربلندی، تجربه‎ی خوش خرید محصولات اپل؛

3

طبق معمول شرکت اپل اولین شرکت در حوزه‎ی فناوری نبود که تصمیم می‎گرفت تا در سال ۲۰۰۱ میلادی فروشگاه مخصوص به خودش را داشته باشد و از مشتریانش شخصاً پذیرایی کند. اما همانطور که می‎توان حدس زد، اپلی‏ها موفق شدند تا در این حوزه نیز بهترین باشند و استانداردهای تازه‎ای را برای خرید محصولات دیجیتال از فروشگاه‏های فیزیکی که در سطح شهر دایر می‏شوند، تعریف کنند.

فروشگاه‏های اپل تنها، عاملی در افزایش درآمد شرکت اپل نیستند و از همان روزهای اول تلاش کرده‏اند تا ارتباط این برند را با مشتریان خود وارد مرحله‏ای تازه‏ای کنند و در کنار عرضه‎ی محصولات جدید، تا حد امکان، آموزش و پشتیبانی‏های لازم را نیز برای استفاده از محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت اپل در اختیار کاربران و مخاطبان خود قرار دهند.

در سال‎های گذشته، فروشگاه‏های اپل به میعادگاه‏هایی در سرتاسر جهان تبدیل شده‏اند که با عرضه‎ی هر محصول تازه‎ای، پذیرای خیل مشتاقانی هستند که در مقابل درهای ورودی صف می‎بندند.

سرافکندگی، عرضه‏ی برنامه‏ی Final Cut Pro X در سال ۲۰۱۱ میلادی؛

4

Final Cut Pro که در سال ۲۰۱۱ توسط اپلی‎ها به بازار عرضه شد، درست مخاطبان خود را هدف نگرفته بود و برنامه‏ای محسوب می‎شد که برای فیمسازان حرفه‏ای، تمام توانمندی‏های لازم را نداشت و به اندازه‎ی کافی حرفه‏ای نبود و از طرف دیگر به نظر فیلمسازان آماتور، بیش از اندازه حرفه‏ای و پیچیده به نظر می‎رسید. شاید این تجربه‎ی تلخ، درسی برای اپلی‎ها بود که در عرصه‎ی طراحی برنامه‏ها، کیفیت را فدای کمیت نکنند و بدون توجه به واقعیت‎های بازار، تنها به دنبال فروش تیراژ بالاتری برای برنامه‏های طراحی شده‏ی خود نباشند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *