چهل سالگی اپل، فرازها و فرودها؛ (قسمت پنجم)

سربلندی، عطش سیری ناپذیر برای اتصالات شبکه‎ی بهتر؛

1

پیش‎تر، شرکت اپل با فراهم آوردن امکان دسترسی به قابلیت‎هایی مانند AppleTalk، LocalTalk و درگاه اترنت که مجله‎ی تایم وجود آن را بر روی اولین مک‎بوک طراحی شده در سال ۱۹۹۹ میلادی برای کاربران خانگی غیر ضروری می‎دانست، نشان داده بود که به برقراری ارتباطات درون و برون‎شبکه‎ای اهمیت خاصی می‎دهد و در این حوزه، کاربران خود را تنها نخواهد گذاشت. امروزه تلاش‎های شبکه‎مدار مهندسان اپل باعث شده است تا مخاطبان محصولات این شرکت، بدون نیاز به دانش فنی خاصی و یا تهیه‎ی ابزارهای گرانقیمت، دستگاه‎های مختلف خود را با یکدیگر و به دنیای اینترنت متصل نمایند و به مدد قابلیت‎هایی مانند AirDrop دیگر چندان دغدغه‎ی سیم و کابل‎ را برای این منظور نیز، نداشته باشند.

عادت غیر معمول پوشیدن بلوزهای یقه‏اسکی؛

2

هر فردی بد نیست که سبک و تیپ مخصوص به خودش را داشته باشد. اما تأکید استیو جابز -با وسواسی که به جذابیت‎های بصری محصولات طراحی شده در اپل داشت- بر روی پوشیدن بلوزهای یقه‏اسکی، اندکی عجیب و پرسش برانگیز است.

استیو جابز که پوشیدن یقه‎اسکی‎های معروف سیاه‏رنگ خود را در دهه‎ی ۸۰ میلادی شروع کرده بود، حتی در تمام دورانی که با بیماری توانفرسای سرطان مبارزه می‎کرد نیز حاضر نشد تا این پوشش خاص را کنار بگذارد و همیشه با همین یونیفرم آشنا بر روی صحنه‏ی رخدادهای شرکت اپل ظاهر می‎شد و در همین جامه‎ی نه چندان مُد روز بود که برخی از مهم‎ترین نوآوری‎های دنیای فناوری را به علاقه‎مندان معرفی کرد.

سبک خاص جابز، بعدها ستارگان هالیوودی را نیز مجبور کرد تا در فیلم‏هایی که از زندگی مدیر پیشین شرکت اپل ساخته می‎شدند، بخت خود را برای درخشش در نقشی که شرط ایفای آن به تن کردن بلوز یقه‎اسکی است، بر روی پرده‎ی نقره‏ای بیازمایند.

سربلندی، پخش آگهی معروف تلویزیونی Superbowl در سال ۱۹۸۴ میلادی؛

3

بسیاری معتقدند که اپلی‎ها به همان اندازه که توانایی تولید محصولات ممتاز و متفاوت را دارند، قادر هستند تا محصولات تازه‎ی خود را در بازار و به علاقه‏مندان و مشتریان معرفی کنند.

آگهی تلویزیونی که در سال ۱۹۸۴ میلادی برای بینندگان مسابقه‏ی Suoerbowl پخش شد، مصداق بارزی برای این مدعاست که اپلی‏ها در معرفی محصول نیز به اندازه‏ی طراحی آن خلاقیت دارند و نه تنها قوانین طراحی را در بازار با محصول جدید خود تغییر می‎دهند، بلکه با هر محصول تازه راه و رسم جدیدی را نیز برای معرفی محصول به خُبرگان بازاریابی می‏آموزند.

سرافکندگی، عرضه‏ی صفحه‎ی نمایش Sapphire در سال ۲۰۱۴ میلادی؛

4

قرار بود سال ۲۰۱۴ میلادی، به تاریخی به یادماندی برای رونمایی و به کارگیری صفحه‏های نمایش Sapphire تبدیل شود، اما وقایع این سال، مسیر دیگری را برای تاریخ فناوری رقم زدند. شاید یکی از تلخ‎ترین این اتفاقات، ورشکستگی GT به عنوان شریک اپل در این راه بود که دست آخر نتوانست به تقاضای پر شمار اپل برای تولید صفحه‎های نمایش Sapphire با قیمت توافق شده ادامه دهد و ستاره‎ی اقبالش خیلی زود در آسمان بازار فناوری به خاموشی گرایید.

نکته‏ی جالب این که پس از این اتفاقات، مدیران شرکت GT، اپل و زیاده‎خواهی‎های مدیران این شرکت را عاملی برای ورشکستگی خود می‏دانستند و اپلی‎ها نیز مسؤولیت کامل این اتفاق را به گردن مدیران GT و سوءمدیرتشان می‎انداختند. بهرحال، احتمالاً تنها برنده‏ی این وقایع، کارخانه‏ی Gorilla Glass باشد که با فروپاشی GT برای خودش در بازار تولید صفحه‏ی نمایش برای گوشی‎های همراه یکه‏تازی می‏کند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *