تعیین علامت‌های اختصاری برای پیام‎های آیفون و آیپد؛

برای بسیاری از کاربران، گوشی‎های آیفون و دستگاه‏های آیپد، ابزارهای مشکل‎گشایی به حساب می‎آیند که انجام کارهای روزانه را بدون دسترسی به لپ‎تاپ یا پی‎سی ساده‎تر می‎کنند، این موضوع به ویژه با عرضه‏ی آیفون‎های ۶ و ۶ اس پلاس و آیپد پروی ۱۲٫۹ اینچی برای مخاطبان جذابیت بیش‎تری نیز پیدا کرده است و فرمانبری دستگاه‏های iOS را در دستان کاربرانشان به میزان قابل توجهی افزایش داده است. با توجه به این که بسیاری از امور روزانه بر پایه‎ی تکرار می‎گردند و هیچ بعید نیست که کاربر در طول روز، مجبور شود تا ایمیل یکسانی را چندین بار برای چند گیرنده‎ی مختلف ارسال کند یا در پیام‎های خود، پیغام مشابهی را مدام برای مخاطبان خود، تکرار کند، دسترسی به قابلیتی که بتواند کاربر را از تکرار مداوم نوشته‏های یکسان رهایی بخشد، حتماً با استقبال مخاطبان مواجه خواهد شد.

خوشبختانه، این امکان برای کاربران دستگاه‏های iOS وجود دارد تا در صورت تمایل، مانند سازوکاری که برای ساخت میانبرهایی برای کلیدهای صفحه‏کلید وجود دارد، شیوه‎ی خودکاری را نیز برای جایگزینی متن‎های مورد نیاز، بر روی آیفون و آیپد تعریف کنند و از این طریق، در وقت و انرژی صرف شده برای انجام کارها، صرفه‏جویی نمایند.

نکته‎ی جذاب‎تر این که این قابلیت به صورت پیشفرض بر روی سیستم‎عامل iOS نصب شده است و برای دسترسی به آن کاربران مجبور نیستند تا دست به دامان اپلیکیشن‎ها و برنامه‎های متفرقه شوند.

قابلیت جایگزینی متون چگونه کار می‏کند؟

طرز کار این قابلیت به این صورت خواهد بود که می‏تواند، از روی نوشته‏های اختصاری کاربران، متن بلندتر مورد نظر مخاطب را به درستی حدس بزند و پس از تایپ چند حرف، کاربر را از زحمت نوشتن تمام عبارت مورد نظر خلاص کند. در واقع این ویژگی با شنیدن حرف «ف» تا «فرحزادِ» مورد نظر کاربران خواهد رفت.

چگونه قابلیت جایگزینی متون را بر روی آیفون یا آیپد فعال کنیم؟

برای این که اولین عبارت اختصاری مورد نظر خود را به اطلاع سیستم‎عامل iOS برسانید، باید ابتدا به سراغ قسمت Setting بروید و در این بخش، به ترتیب، گزینه‎های General و Keyboard را انتخاب کنید.

1

پس از انتخاب این گزینه‎ها با عبارت Text Replacement مواجه خواهید شد و باید این گزینه را نیز برای ادامه‎ی کار لمس کنید.

2

بدین ترتیب، با فهرستی از اختصارات از پیش تنظیم شده توسط دستگاه مواجه خواهید شد. برای این که بتوانید فرمان اختصاری مد نظر خود را برای iOS تعریف کنید، آیکون + را لمس کنید.

3

در این مرحله بر روی صفحه‏ی نمایش دستگاه خود با دو گزینه روبه‏رو خواهید شد، گزینه‎های Phrase و Shortcut. در قسمت Phrase می‎بایست عبارت کامل مورد نظر خود را تایپ کنید و در جای خالی Shortcut نیز، مخففی را یادداشت کنید که قرار است شما را به عبارت کامل راهنمایی کند. بهتر است برای Shortcut خود از عبارت‎های اختصاری استفاده کنید که در ذهن می‎مانند و از افزودن این مخفف‎ها به دیکشنری دستگاه نیز خودداری کنید. عموماً توصیه می‎شود تا برای پرهیز از خطا، این قبیل میانبرها را با ویرگولی آغاز کنید.

با انتخاب گزینه‏ی Save عبارت اختصاری مورد نظر شما نیز به فهرست عبارت‎های اختصاری iOS اضافه خواهد شد و از این پس می‎توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

چگونه عبارت اختصاری ذخیره شده را تغییر دهیم یا حذف کنیم؟

برای این منظور در قسمت Text Replacement و پس از دسترسی به فهرست عبارت‎های اختصاری موجود، کافی است تا عبارت مورد نظر خود را لمس کنید تا امکان Edit متن کامل یا مخففی که برای دسترسی به آن تعیین کرده‏اید را بدست آورید.

4

برای پاک کردن و حذف عبارت‎های اختصاری ذخیره شده نیز می‎توانید پس از انتخاب گزینه‎ی Edit آیکون قرمز رنگ – را انتخاب کنید یا این که پس از کشیدن عبارت مورد نظر به سمت چپ، گزینه‏ی Delete را انتخاب نمایید.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *