زورآزمایی هوآوی با اپل برای تسخیر بازار چین؛

مدیران شرکت هوآوی تمام تلاش خود را به کار بسته‎اند تا حداکثر ظرف سه سال بتوانند، جایگزین آیفون‎های اپل در کشور چین شوند و بازاری را که هم اکنون در اختیار اپلی‎ها قرار گرفته است را با ربودن گوشی‎های آیفون از دست خریداران چینی از آن خود سازند. البته مدیران هوآوی تنها به سرنگونی اپلی‎ها از تخت سلطنت خود در بازار کشور چین قانع نیستند و برنامه‏ای را طراحی کرده‏اند تا حداکثر در یک بازه‎ی زمانی ۵ ساله، سامسونگ و گوشی‎های گلکسی این شرکت کره‏ای را نیز از چشمان کاربران چینی بیندازند و گوشی‎های خود را در میان مشتریان این شرکت پر سابقه، عزیز و محبوب کنند.

البته، مدیران هوآوی اصلاً در مورد اهداف بلند پروازانه‏ی خود در بازار محصولات دیجیتال برای کشور چین، پنهان‌کاری به خرج نمی‎دهند و جوانی باعث تواضع آن‎ها در برابر رقیبان پیشکسوت‌تر بازار نشده است و Eric Xu در مقام مدیر عامل این شرکت از طرح‎هایی خبر می‎دهد که در شرکت هوآوی به منظور افزایش فروش و تسخیر سهم شرکت‎های اپل و سامسونگ در بازار کشور چین، آماده شده‎اند و در حال اجرا می‎باشند.

علی‎رغم اعتماد بنفسی که در میان مدیران شرکت هوآوی احساس می‎شود، باز نمی‎توان منکر این مسأله شد که چنین اظهاراتی از سوی شرکتی که تازه دوران جوانی‌اش را در بازار گوشی‎های هوشمند آغاز کرده است، کمی بلند پروازانه و زیاده‎خواهانه به نظر می‎رسد. وجه رؤیایی این هدف‎گذاری‎های وقتی شدت بیش‎تری پیدا می‎کند که توجه داشته باشیم، هوآوی و مدیران آن هنوز جزئیات طرح و برنامه‏های خود را برای کنار زدن رقیبان قدری همچون اپل و سامسونگ در بازار کشور چین ارائه نکرده‏اند. البته برخی حدس می‎زنند که در این کارزار، عمده تلاش هوآوی بر روی عرضه‏ی گوشی‎های ارازن‎قیمتی خواهد بود که بتواند در دل کاربران چینی بنشیند و جایگزینی هوشمندهایی بشود که همچنان برای بسیاری از خریداران چینی گرانقیمت و دست نایافتنی هستند.

2

 

مدیران هوآوی به این موضوع نیز اشاره کرده‏اند که تسخیر بازار کشور چین، به معنای فراموش کردن بازارهای جهانی نیست و این شرکت چینی همانطور که به بازارهای داخلی برای محصولات خود اهمیت می‎دهد، برای فروش بیش‎تر پرچمداران و مدل‎های میان‎رده‏ی محصولات خود در بازارهای جهانی و در میان کاربران کشورهای مختلف تیز تلاش خواهد کرد. در همین رابطه، مدیران بخش فروش هوآوی پیش‎بینی‎های امیدوارکننده‎ای برای سال ۲۰۱۶ میلادی دارند و انتظار دارند تا در سال جاری در حدود ۱۴۰ میلیون دستگاه از مدل‎های مختلف محصولات خود را در کشورهای گوناگون جهان به فروش برسانند، که از این تعداد، ۴۴ درصد فروش شامل پرچمداران و مدل‎های گرانقیمت‎ترِ سبد محصولات شرکت خواهد شد.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که در حال حاضر شرکت‎های اپل و سامسونگ رقیبان اصلی هوآوی در بازار کشور چین محسوب نمی‎شوند و در سال گذشته این Xiaomi دیگر تولیدکننده‏ی چینی بود که موفق شد، هوآوی را از رتبه‎ی نخست فروش کنار بزند و بیش‎ترین کاربر را در کشور چین برای خود دست و پا کند. در سال ۲۰۱۵ میلادی در حالی سهم هوآوی از بازار چین به ۱۵٫۹ درصد خلاصه شد که Xiaomi موفق شده بود ۱۹ درصد از خریدران را به خود جذب کند.

در حال حاضر شرکت اپل با ۱۳٫۷ درصد، مقام سوم را از نظر فروش محصولات در بازار کشور چین از آن خود کرده است و سامسونگی‎ها نیز که در سال‎های اخیر با پا گرفتن شرکت‎هایی مانند هوآوی و Xiaomi حال و روز خیلی خوشی در بازار چین ندارند با ۷٫۸ درصد سهم از بازار بر جایگاه چهارم این جدول، تکیه زده‎اند.

البته اپلی‎ها نیز ثابت کرده‏اند که در سال‎های اخیر متوجه بازار روبه رشد گوشی‎های هوشمند در کشورهایی مانند چین شده‎اند و به همین سادگی‎ها نیز حاضر نیستند که سهمی را که در این بازارها با عرق جبین بدست آورده‎اند به رقیبان تازه به دوران رسیده‏ی خود واگذار کنند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *