مقایسه‎ی مک‎بوک ۱۲ اینچی ۲۰۱۶ با مدل‎های ۲۰۱۵؛

چند روزی است که اپلی‎ها دستی بر سر و روی مک‎بوک‎های ۱۲ اینچی خود کشیده‌اند و ورژن ۲۰۱۶ این محصول را به همراه پردازشگر Core M شرکت اینتل و در رنگ تازه‎ی اخرایی روشن روانه‏ی بازار کرده‎اند. در نگاه اول شاید به نظر برسد که این دو مورد، تنها تغییراتی است که در صورت و سیرت مک‎بوک‎های اپل اعمال شده است، اما کمی بررسی بیش‎تر نشان می‎دهد که شرکت اپل، وقت بیش‎تری را برای نمونه‎ی ۲۰۱۶ مک‎بوک‏های ۱۲ اینچی خود صرف نموده است و توانمندی‎های این مدل جدید را تا حد امکان تقویت کرده است.

در ادامه‎ی این مطلب با تفاوت‎های مدل ۲۰۱۶ با نمونه‎ی ۲۰۱۵ این مک‎بوک‎ها بیش‎تر آشنا خواهیم شد و از توانمندی‎های عضو جوان‎تر خانواده‎ی مک‏بوک‏ها بیش‎تر خواهیم گفت.

طراحی؛

تنها تغییری که در طراحی مک‎بوک‎های ۲۰۱۶ ایجاد شده است، عرضه‎ی این مدل‏های جدید در رنگ اخرایی روشن می‎باشد. بدین ترتیب، مک‎بوک‏های ۱۲ اینچی ۲۰۱۶ اپل در چهار رنگ اخرایی روشن، نقره‎ای، خاکستری و طلایی قابل تهیه خواهند بود.

به استثنای رنگ دستگاه، هر دو مدل ۲۰۱۵ و ۱۶ از ابعاد فیزیکی یکسان و اندازه‎هایی مشابه یکدیگر برخوردار هستند. این تشابه ظاهری به این معناست که متأسفانه همچنان مدل ۲۰۱۶ نیز تنها به یک پورت یواس‎بی از نوع C برای اتصال دستگاه‎ها و لوازم جانبی دیگر، مجهز خواهد بود.

1

پردازشگر، حافظه، رم و GPU؛

مدل ۲۰۱۶ مک‎بوک‏های ۱۲ اینچی اپل به پردازشگر نسل ششم Skylake Core M اینتل مجهز است که از مدل قبلی سریع‎تر به فرمان‎های کاربر خود پاسخ می‎دهد. این پردازشگر جدید که در سال گذشته توسط شرکت اینتل به بازار معرفی شد، در بررسی‎های مختلف، حسابی خوش درخشیده است و نشان داده است که می‎تواند در زمان مقتضی به سرعت ۳٫۱ گیگاهرتز نیز برای پردازش اطلاعات عرضه شده، دست پیدا کند. این در حالی است که سرعت نهایی ثبت شده برای پردازشگر مدل‎های ۲۰۱۵ از ۲٫۹ گیگاهرتز فراتر نرفته است.

بنچمارک‎های اولیه‏ی انجام شده برای مک‏بوک ۱۲ اینچی ۲۰۱۶ شرکت اپل نشان می‏دهند که این مدل‎های تازه از راه رسیده، حداقل تا ۱۵ درصد سریع‎تر از مک‎بوک‏های ۲۰۱۵ به فرمان مخاطب خود پاسخ می‎دهند.

از سوی دیگر نسل ششم پردازشگرهای اینتل به GPU قدرتمندتر Intel HD 515 مجهز است که بنا به ادعای خود اپلی‎ها تا ۲۵ درصد از GPU نصب شده بر روی مدل ۲۰۱۵ سریع‎تر عمل می‎کند. این موضوع به این معناست که مک‏بوک ۲۰۱۶ اپل در انجام وظایف دشوار گرافیکی از برادر بزرگ‏ترش، فرزتر و چابک‌تر خواهد بود.

اگر چه اپلی‎ها در مورد جزئیات تغییرات صورت گرفته بر روی حافظه‎ی مک‏بوک‏های ۲۰۱۶ صحبت چندانی نکرده‎اند، اما به نظر می‎رسد که حافظه‏های این مدل‏های جدید، اطلاعات عرضه شده را با سرعت بیش‎تری جابه‏جا و ذخیره‏سازی خواهند کرد و نسبت به نمونه‏ی قبلی کم‏تر کاربر خود را برای انتقال و ذخیره‏ی فایل‎های مختلف، معطل خواهند کرد.

اگر چه هر دو مک‎بوک ۱۲ اینچی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ۸ گیگابایت حافظه‎ی رم مجهز شده‏اند، اما رم نصب شده بر روی مدل ۲۰۱۶ با ۱۸۶۶ MHZ از نمونه‎ی ۱۶۰۰ MHZ در مک‎بوک ۲۰۱۵ در پردازش اطلاعات سریع‎تر خواهد بود.

توان مصرفی باتری دستگاه؛

در کنار قدرتمندتر بودن، پردازشگر جدید مک‎بوک ۲۰۱۶، نسبت به نسل قبلی کم مصرف‎تر نیز هست و به گفته‏ی اپلی‎ها باتری این مدل‎های جدید، در هر بار شارژ تا ۱۱ ساعت، یک‎نفس در خدمت کاربر خود خواهد بود. این موضوع به این معناست که باتری مدل‎های ۲۰۱۶ یک ساعتی بیش‎تر از مک‎بوک ۲۰۱۵ قادر خواهد بود تا بدون نیاز به شارژ مجدد به کار خود ادامه دهد. البته این نکته را نیز نباید از یاد برد که باتری ۴۱٫۴ وات-ساعتی مک‎بوک ۲۰۱۶ از نمونه‎ی ۳۹٫۷ وات-ساعتی نصب شده بر روی مک‎بوک ۲۰۱۵ نیز بزرگ‎تر و پرتوان‎تر است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *