دوربینی با لنز کشویی اختراع تازه‏ی اپل برای آیفون؛

اگر به دنبال گوشی هوشمندی باشید که دوربین اصلی‎اش توانایی زوم بیش‎تری بر روی تصاویر را دارا باشد، احتمالاً با دستگاه‎هایی روبه‎رو خواهید شد که لنزهای دوربین آن‎ها، برجسته شده است و همچون برآمدگی ناخوشایندی، توی ذوق کاربر دستگاه می‎زند. اما به نظر می‎رسد، اختراع تازه‏ی اپلی‎ها برای دوربین گوشی‎های آیفون و لنزی که هر زمان نیازی به آن نداشته باشید، جمع می‎شود و از نظرها پنهان می‎شود، برای همیشه کیفیت و نحوه‎ی ثبت تصاویر را با گوشی‎های هوشمند تغییر خواهد داد و چشم‎اندازهای جدیدی را برای علاقه‎مندان به عکاسی با گوشی‎های هوشمند و آیفون‎های شرکت اپل ترسیم خواهد کرد.

در گواهی ثبت اختراعی که برای این نوآوری جدید توسط شرکت اپل، عرضه شده است از این نوآوری با عنوان «سیستم لنزهای تله‎فوتوی کشویی» یاد شده است و مهندسان و طراحان شرکت اپل در تشریح این تکنولوژی تازه اشاره کرده‎اند که این لنزهای ریز نقش بر روی گوشی آیفون، در هنگام ثبت تصویری تازه، نور را از طریق لنزهای فوقانی دوربین جذب می‎کنند و سپس با کمک آینه‎ی مخصوصی که در مسیر تابش نور قرار داده شده است، تصویر را بر روی لنز دومی که در قسمت تحتانی دوربین تعبیه شده است، منعکس می‎نماید.

در واقع، مهندسان اپل، موفق شده‎اند تا از طریق فراهم آوردن امکان جابه‏جا کردن لنز ثانویه‎ی دوربین به سمت بالا و پایین، اجازه‎ی زوم بیش‎تر را بر روی سوژه‎های عکاسی و ثبت تصاویر در حالت کلوزآپ را برای کاربران هنرمند گوشی‎های آیفون، به وجود آورند. البته این احتمال نیز وجود دارد که اپلی‎ها برای نسل‎های بعدی گوشی‎های هوشمند خود، از فناوری لنزهای تله‏فوتو در کنار دوربین دیگری که به لنزهای واید، تجهیز شده است، استفاده کنند و از طریق نصب دو دوربین با فناوری‎های مختلف، گوشی‎های آیفون را به دوربین‎هایی حرفه‏ای برای ثبت تصاویر مختلف تبدیل کنند.

1

 هنوز به درستی مشخص نیست که طراحان شرکت اپل، چگونه می‎خواهند از این تکنولوژی‎های تازه‎ بر روی گوشی آیفون، استفاده کنند و تا چه حد بلندپروازی‎های فناورانه‎ی اپلی‎ها برای دوربین گوشی آیفون رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت و از مرز اختراعی تازه به تولید انبوه خواهد رسید؟ شاید مهم‎ترین تردیدی که در زمینه‎ی استفاده از این تکنولوژی جدید وجود داشته باشد به طراحی مینی‎مال آیفون بازگردد و دغدغه‏ی اصلی طراحان شرکت اپل پاسخ به این پرسش حیاتی باشد که چگونه دو دوربین مجزا را بدون آن که گوشی‎های آیفون را از ریخت و قیافه بیندازند بر روی این هوشمندهای همراه نصب کنند؟ علی‎رغم تمامی این تردیدها به نظر می‎رسد که انگیزه‏ی بالای مهندسان اپل برای تقویت توانمندی‎های دوربین گوشی‎های آیفون در سال‎های آینده، زمینه‏ی به کارگیری این تکنولوژی را نیز بر روی نسل‎های جدیدتر گوشی آیفون برای کاربران فراهم آورد.

در ماه‎های اخیر نیز شاهد بوده‎ایم که شایعات زیادی در مورد دوربین اصلی گوشی آیفون ۷ با فناوری لنزهای دوگانه بر روی وب‎سایت‎ها در فضای مجازی منتشر شده‏اند. تکنولوژی که امکان تمرکز سریع‎تر و ثبت تصاویر مختلف را با شفافیت و کیفیتی بالاتر برای مخاطب فراهم می‎کند. البته، برخی نیز اضافه کرده‏اند که این گزینه‎ی جذاب تنها بر روی مدل‎های ویژه‎ی آیفون‎های ۷ پلاس عرضه خواهد شد و کاربران مدل‎های معمولی آیفون‏ ۷  به این فناوری برای دوربین گوشی جدیدشان، دسترسی نخواهند داشت.

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *