هشت سال گذشت

osxاز آغاز کار سیستم عامل مک ( Mac OS X ) که هشت سال پیش بوده است ، با حساب نسخه های بتا و آپدیت ها کوچک و بزرگ ، ۵۲ پخش از آن آمده است. و با آمدن Snow Leopard ، می خواهم از این فرصت استفاده کرده و ۸ ویژگی بسیار بزرگ سیستم عامل مک را با شما به اشتراک بگذارم.

 

 

 

  1. پایداری ( Stability ) : یادتان می آید هنگامی را که یک برنامه می توانست کل سیستم عامل را دچار مشکل سازد و شما چند ساعت از وقتتان را صرف حل مشکلات آن می کردید ؟ OS X به این ماجرا پایان داده است.
  2. عملکرد چند وظیفه ای ( Multitasking ) : با فرض اینکه شما به اندازه کافی RAM داشته باشید ، OS X عملکرد چند وظیفه ای را به نحو احسن انجام می دهد. OS X به بهترین شکل حافظه مجازی را تعویض می کند تا بتواند این فرآیند را به خوبی انجام دهد.
  3. زیربنای بر پایه یونیکس ( Unix Underpinnings ) : هسته ی بسیار گسترش یافته و یکپارچه یونیکس در OS X به علاوه ی قابلیت دستیابی به آن سیستم یونیکس توسط Terminal ، آنرا تبدیل به یک سیستم عامل همه کاره برای اغلب کاربران می سازد.
  4. برنامه های کاربردی همراه ( Bundled Applications ) : iCal ، iChat ، iTunes ، Mail ، Preview ، Safari و یک چیز کوچک به اسم iLife ، آیا لازم است باز هم نام ببرم ؟
  5. نصب به حالت بگیر و بنداز ( Drag-and-Drop Installation ) : با اینکه برنامه های پیچیده تر ممکن است به یک نصب کننده احتیاج داشته باشند ، من عاشق نصب کردن بیشتر برنامه ها با راه ساده ی بگیر و بنداز هستم.
  6. پشتیبانی از PDF توکار ( Built-in PDF Support ) : من خیلی دوست دارم که صفحات وب و اسناد را به فرمتی ذخیره کنم که بدانم می توانم تا سالها آنرا ببینم ، حتی اگر برنامه ای که با آن PDF را ساخته باشم دیگر وجود نداشته باشد.
  7. نگهداری ضربات صفحه کلید ( Systemwide Keystroke Capture ) : برنامه هایی نظیر Butler ، LaunchBar و TextExpander نشاند داده اند که نگهداری ضربات صفحه کلید و انجام دادن کارهایی با آنها چقدر می تواند کارآمد باشد.
  8. آیکن های بزرگ : مرور یک فولدر به همراه آیکن های ۵۱۲ در ۵۱۲ پیکسل در حالت Cover Flow در لئوپارد اوج لذت است ، شما واقعا می توانید روحیه هنری که این آیکن ها را طراحی کرده است درک کنید. این آیکن ها موجب جلب توجه به جزئیاتی می شود که در سرتاسر سیستم عامل وجود دارد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *